אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקינזי: אם סוגרים את בזן, עדיף הכי מאוחר שאפשר צילום: טל אזולאי

מקינזי: אם סוגרים את בזן, עדיף הכי מאוחר שאפשר

חברת בתי הזיקוק הודיעה שלפי הדו"ח של חברת הייעוץ, סגירה מלאה של הפעילות במתחם בזן בחיפה תניב את הערך הכלכלי הגבוה ביותר אם תתקיים ב-2030 - השנה המאוחרת ביותר שנבדקה בדוח

16.06.2019, 13:09 | עמרי מילמן וליאור גוטמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

סגירה מלאה של הפעילות במתחם בזן תניב את הערך הכלכלי הגבוה ביותר אם תתבצע בשנה הרחוקה ביותר שנבדקה, כלומר 2030.

כך טענה היום (א') בזן (בתי זיקוק לנפט) בהודעה לבורסה על דוח שעשתה חברת הייעוץ מקינזי למועצה הלאומית לכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

תוצאות הבחינה הכלכלית החלקית והמסויגת של מקינזי מעלות כי עלות ההעברה של פעילות קבוצת בזן מחיפה לאזור לא עירוני, אינה מצדיקה את ההשקעה. עוד נכתב כי "סגירת חלק מן הפעילות במתחם בזן, לא תשחרר את ערך הקרקעות אך תביא להפחתת פליטות מן המתחם".

מפעל בזן בחיפה, צילום: טל אזולאי מפעל בזן בחיפה | צילום: טל אזולאי מפעל בזן בחיפה, צילום: טל אזולאי

     

בנוגע למועד סגירת הפעילות ציינו כי "בהסתמך על ההנחות בדוח, החלופה של סגירה מלאה של הפעילות במתחם בזן, אשר נבחנה במועדים שונים שהמאוחר ביותר שבהם הוא שנת 2030, תניב את הערך הכלכלי הגבוה ביותר אם תתבצע בשנה הרחוקה ביותר שנבדקה .זאת לאחר הבאה בחשבון של כלל ההכנסות והעלויות הרלוונטיות, לרבות פיצוי לבעלי המניות של בזן המבוסס על הערך הנוכחי של רווחי החברה במועד הסגירה".

בזן, שעתרה כדי לקבל את הדוח, מציינת כי הדוח נמסר כאשר הוא אינו חתום ואינו נושא כותרת הגוף שכתב אותו וכי הוא נמסר לחברה תוך החסרת פרטים אשר לדעת מוסרי הדוח הם בעלי רגישות בטחונית או נוגעים לצדדים שלישיים.

במועצה הלאומית לכלכלה ומשרד ראש הממשלה ציינו במסגרת ההליך המשפטי שנעשה במטרה לקבל את הדוח שהעבודה על המסמך עדיין נמצאת בדיונים פנימיים ו"הממשלה טרם גיבשה את מסקנותיה בהתייחס לממצאי הדוח".

הדוח שנכתב לפני כשנה, אמור לספק לצוות הבינמשרדי ניתוח כלכלי של ארבע החלופות בנוגע לפעילות של בזן. האפשרות הראשונה היא המשך הפעילות של הקבוצה במיקום ובתנאים הנוכחיים, השנייה היא העברת קבוצת בזן לאיזור לא עירוני. החלופה השלישית היא סגירה חלקית של הפעילות והרביעית היא סגירה של כלל הפעילות במספר מועדים אפשריים שהמאוחר בהם הוא 2030.

בכל מקרה יש לקחת את כל תוצאות הניתוח בעירבון מוגבל, כיוון שכותבי הדוח הדגישו שביססו את דבריהם על מידע ראשוני, ושלפני קבלת החלטה יש לבצע עדכון ועיבוד של נתונים שנכללו בו. עדכון הנתונים, למשל ערך הקרקעות, עשוי להשפיע על תוצאות הניתוח. עוד הדגישו כי הדוח בחן רק את הפן הכלכלי כאשר החלטה צריכה לקחת בחשבון גם שיקולי תעסוקה וניתוחים סביבתיים אורבניים. בנוסף, הדוח לא כולל ניתוח של התשתיות החלופיות שיידרשו אם תיסגר הפעילות או של פרקי הזמן הדרושים להקמתם.

בזן מספקת כיום 60% מהבנזין והסולר בישראל. הסולר הכרחי עבור רכבות, אוטובוסים ומוניות, כך שהמתקן חיוני עבור המשק. ללא האספקה מבזן המדינה תהיה משותקת, ולא בכדי במלחמת לבנון השנייה ניסו בחיזבאללה לטווח את המקום ללא הפסקה. שר האנרגיה פרסם בעבר תוכנית לפיה משנת 2030 לא ימכרו בארץ מכוניות סולר ובנזין. תוכנית זו טרם עברה החלטת ממשלה. אולם כשזה יעבור בזן בלאו הכי תצמצם את הפעילות שלה ותאלץ להסב ייצור לפולימרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות