אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל מחאת שדה דב: הממשלה בוחנת הפעלה מחדש של שדה התעופה הישן באילת צילום: יאיר שגיא

פרסום ראשון

בגלל מחאת שדה דב: הממשלה בוחנת הפעלה מחדש של שדה התעופה הישן באילת

חודשים ספורים לאחר סגירתו והעברת כלל הטיסות לשדה התעופה רמון שמחוץ לעיר, מתכננת הממשלה להעביר בחזרה את פעילות טיסות הפנים לשדה התעופה באילת - ולהותיר לעת עתה רק את הטיסות הבינ"ל ברמון. גורם בכיר: "חידוש הפעילות באילת יקצר את הדרך בחצי שעה לכל כיוון". רשות שדות התעופה: "השמשת השדה מחדש תארך לפחות שנה"

16.06.2019, 11:10 | נמרוד בוסו ודני שדה

חודשים ספורים לאחר שנחנך שדה התעופה רמון בתמנע, כשדה שאמור היה לרכז הן את הטיסות הפנים-ארציות והן טיסות בינלאומיות, בוחנת הממשלה את השבת פעילות התעופה הפנימית לאילת. זאת, בתגובה למחאה המתגברת מצד עיריית אילת וגורמים נוספים נגד סגירתו המתוכננת של שדה דב, המתוכננת להתרחש בעוד כשבועיים, בראשון ביולי. גורמים שעמם שוחחנו הבהירו כי אין מדובר עדיין בהחלטה סופית, אך כן מדובר בחלופה מובילה.

קראו עוד בכלכליסט

שדה התעופה באילת, צילום: יאיר שגיא שדה התעופה באילת | צילום: יאיר שגיא שדה התעופה באילת, צילום: יאיר שגיא

ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה כי במהלך מעורבים משרד ראש הממשלה וכן משרדי האוצר, המשפטים, רשות שדות התעופה (רש"ת) ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), וכי ההחלטה בנושא עשויה להתקבל סופית כבר בימים הקרובים. גורם בכיר שעמו שוחחנו ציין כי "מאז נפתח שדה התעופה רמון, הדרך לאילת וממנה התארכה בחצי שעת נסיעה. מאחר שאת שדה דב אין ברירה אלא לפנות, אנחנו רוצים למזער את הפגיעה בתושבי אילת בכך שנחסוך להם את החצי שעה הנוספת הזו לכל כיוון".

על אף שהפעילות בשדה התעופה הישן הממוקם בלב העיר אילת פסקה לפני מספר חודשים, התשתית עדיין קיימת, והכשרתה מחדש אינה מצריכה השקעה גדולה. בשלב הראשון על פי התוכית המתגבשת תחודש פעילות שדה התעופה הישן באילת בשנה אחת. זה ישרת את כלל הטיסות הפנימיות לאילת וממנה, ובשדה התעופה רמון תיוותר הפעילות הבינ"ל. לאחר שנה תבוצע הערכת מצב מחודשת.

שדה תעופה רמון, צילום: עמית שעל שדה תעופה רמון | צילום: עמית שעל שדה תעופה רמון, צילום: עמית שעל

בשבוע שעבר, במסגרת מסיבת עיתונאים שכינסה קואליציית המתנגדים לפינוי שדה דב, הודיע ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי כי הוא מבטל את חברותו בליכוד והזהיר מהשלכות קשות עבור העיר אילת כתוצאה מסגירת השדה המתוכננת. מנהל בית החולים יוספטל ד"ר אלעד ברקוביץ', אמר באירוע שכמחצית מכוח העבודה הרפואי באילת מגיע לעיר בטיסות על בסיס יומי, שבועי וחודשי, וכי "רבים כבר הודיעו כי לא ימשיכו לעבוד באילת אם יסגרו את שדה דב". עוד אמר כי "עשרות מטופלים יוצאים מדי יום מאילת לטיפולים רפואיים במרכז הארץ בטיסות. כיום הם בדרכים ארבע שעות, הכפלת הזמן לאחר הסגירה תמנע מרבים מהם לצאת לטיפולים חיוניים. מדובר בחולים קשים, בהם אונקולוגיים. אסור לסגור את שדה דב".

באירוע השתתפו גם ראש עיריית תל אביב רון חולדאי והתאחדות המלונאים, שהזהירו מפגיעה קשה, ובסופו הכריזו על הפגנה גדולה שאמורה להיערך מחר (ב') מול בית ראש הממשלה בירושלים.

יש לציין כי העילה החוקית היחידה להמשך הפעלת שדה דב מעבר ל-1.7, הוא צורך בטחוני. אולם הבוקר חשף "כלכליסט" שלא רק שצורך שכזה אינו קיים אלא שמשרד הביטחון אף קובע כי להמשך הפעלת שדה דב מעבר למועד שנקבע "תהיינה משמעויות ביטחוניות שליליות משמעותיות". כך נקבע בחוות דעת סודית שנשלחה על ידי משרד הביטחון לראש הממשלה בנימין נתניהו.

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה כי כל המערכות שפעלו בשדה שבעיר אילת פורקו, ובכלל זה המערכות המבצעיות, מערכות הניווט ומערכות התאורה. לדבריהם, תהליך של השמשת השדה מחדש יארך כשנה, וידרוש ריבוד וחיזוק של המסלול הקיים.

מעיריית אילת נמסר בתגובה כי: "מדובר בנסיון לגניבת דעת במקרה הטוב, או בהודאה בכשלון מצד הממשלה בתכנון תשתיות תעופה במקרה הרע. צאו ולימדו מכן עד כמה חמורה ומסוכנת הסגירה החפוזה והתמוהה של שדה דב ללא חלופה ראויה. ללא שדה דב שמזין את אילת, יוותר שדה התעופה רמון כ'פיל לבן' וכאנדרטה לחלמאות ממשלת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות