אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני עצר העברות תקציביות למשרד החינוך עד להסדרת משאבים לחינוך המיוחד צילום: אלכס קולומויסקי

גפני עצר העברות תקציביות למשרד החינוך עד להסדרת משאבים לחינוך המיוחד

בדיון על העברות תקציביות שהתקיים היום עצר יו"ר ועדת הכספים הזמנית את כל הפניות של משרד האוצר להעברת כספים למשרד החינוך, עד להסדרת תיקצוב הגננות והילדים בחינוך המיוחד; עוד איים גפני שלא יעלה לאישור הוועדה את הצעת האוצר לקיצוץ רוחבי בתקציב של 1.15 מיליארד שקל

16.06.2019, 13:54 | צבי זרחיה

יו"ר וועדת הכספים הזמנית ח"כ משה גפני (יהדות התורה) עצר היום (א') את כל הפניות של משרד האוצר להעברת כספים למשרד החינוך עד להסדרת תקצוב הגננות והילדים בחינוך המיוחד. בפתח הישיבה מתח גפני ביקורת על הצעת הקיצוץ שהציג האוצר בשבוע שעבר בסך 1.15 מיליארד שקל, ואמר כי לא יעבירה, הוא הכריז כי "לא אאשר קיצוץ רוחבי, הקיצוצים יפגעו בשכבות החלשות".

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית "נטו משפחה" של כחלון סיבסדה השתתפות הצהרונים של 220 אלף ילדים בגני הילדים ובכיתות א' ו-ב'. אלא שהתקציב הדרוש להפעלתה בסך כ-900 מיליון שקל לשנה לא הוכנס לבסיס התקציב ואושר משנה לשנה.

ההליכה לבחירות נוספות הותירה את משרד החינוך ללא תקציב לצהרונים, ובשל הגירעון הגדול בתקציב נוצר קושי למצוא לכך מקור. על כן הודיעו בשבוע שעבר נתניהו וכחלון על הפיתרון: המקור לתקציב, שיעמוד כנראה על 360 מיליון שקל (לארבעת החודשים האחרונים של 2019), יהיה קיצוץ רוחבי גדול שמתוכנן ממילא.

הוועדה לא דנה היום בהצעת הקיצוץ שטרם אושרה בממשלה, אלא בהעברות תקציביות לבקשת משרד האוצר. גפני התיייחס לפתרון המשבר בצהרונים ולאפשרות של קיצוץ רוחבי בתקציב משרדי הממשלה ואמר כי "אני שמח על הפתרון הזה, פעלתי בנושא ושוחחתי עם הגורמים האמונים, ואני שמח על התוצאה.

"לצד כך, הבנתי הולכים לעשות קיצוץ רוחבי נוסף כדי לממן את זה. אני לא אעביר את זה. אי אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן. על שכר השוטרים, על הצהרונים. צריך לזכור שבקיצוץ רוחבי פוגעים בעוד נושאים חשובים. אני לא מתכוון להשאיר את המצב הזה של הגרעון והקיצוצים שיפגעו בשכבות החלשות, מאיפה אתם חושבים שיקצצו?!"

משה גפני: "לא אאשר קיצוץ רוחבי", צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני: "לא אאשר קיצוץ רוחבי" | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני: "לא אאשר קיצוץ רוחבי", צילום: אלכס קולומויסקי

עוד ציין ח"כ גפני כי ביקש לקיים דיון פגרה דחוף, לעניין סגירת שדה דוב.

לדברי שלמה קרעי (ליכוד), "המצב בו משרדי החינוך והאוצר לא פועלים לפי החוק ומאפשרים פגיעה ואי שוויון בגנים המוכש"רים בחינוך המיוחד הוא בלתי נסבל, פוגע קודם כל בילדים ויש לתקנו מיידית.

"צריך לזכור שמדובר בילדי חינוך מיוחד, על כל הרגישות שמתלווה לנושא. מדובר על השוואת תנאים והחלת רפורמת אופק חדש גם בגנים המוכרים שאינם רשמיים בחינוך המיוחד לאחר שבג"ץ קבע כי משרד החינוך והאוצר חייבים להחיל זאת על בתי הספר הנ"ל והמשרדים מתעלמים מהחוק ולא מחילים זאת על הגנים, דבר שפוגע בתקציבם, ביכולת תפקודם ובכח האדם הייעודי שמגיע אליהם", הוסיף.

קרעי אמר בישיבת הוועדה כי יגיש רביזיה נגד חלק מההעברות התקציביות בוועדת הכספים היום, עד אשר יושוו התנאים בגנים המוכש"רים בחינוך המיוחד.

גפני הביע את כעסו על כך שהנושא לא הוסדר וקרא "משרד האוצר לא יעבוד עלי. כשאני מדבר עם אגף התקציבים הם אומרים טעינו. טעיתם? תמשכו את זה חזרה. אני הבנתי את השפה. אני לא אוהב שעובדים עלי. הם לא יעבדו עלי. יש סיכום על בניית כיתות שהונח פה על השולחן. זה לא קיים זה קיים רק בחינוך הממלכתי. שיפסיקו באגף התקציבים עם הרשעות הזו. הם לא מטפלים בילדים של החינוך המיוחד. יש ילדים בחינוך המיוחד, יש כיתות שצריך לשפץ אותן וזה היה פה על השולחן. אני כועס".

  

ח"כ אורית פרקש הכהן (כחול לבן), מרכזת האופוזיציה בוועדה, אמרה כי "שוב ביקשתי להתנות את אישור התקציבים בהצגת הבור התקציבי והתמונה הכוללת. חלם זה פה. מה שווה היום אישור מיליארדים בוועדה, כאילו אנחנו במצב "עסקים כרגיל" כשבקרוב יחזרו עם שינויים וקיצוצים? אין מדיניות כלכלית ארוכת טווח והבלגן חוגג!"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות