אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלפיות בבחירות ללשכת עוה"ד יסגרו מוקדם "בזכות" הגבלה שעברה בתקופת אפי נוה צילום: ראובן קסטרו

הקלפיות בבחירות ללשכת עוה"ד יסגרו מוקדם "בזכות" הגבלה שעברה בתקופת אפי נוה

המועצה הארצית בלשכה בתקופת נוה העבירה שינוי לכללי הבחירות שצמצם את שעות הפתיחה של הקלפיות, מה שבאופן טבעי יקשה על עורכי הדין להגיע ולהצביע. מי שכן יגיעו להצביע הם מיעוט פעילים שמפיקים תועלת מהקשר עם הלשכה

16.06.2019, 15:15 | ענת רואה

לשכת עורכי הדין בראשותו של ראש הלשכה הקודם עו"ד אפי נוה פעלה לשנות את כללי הבחירות ללשכה כך ששעות הפתיחה של הקלפיות יצומצמו, מהלך שיש בו להקשות על עורכי דין לממש את זכות ההצבעה שלהם - כך עולה מ"בדיקת כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

לפי כללי הבחירות שהיו בתוקף לפני התערבות אנשי נוה, בכל מחוז היתה קלפי אחת שפתוחה ברציפות מ8:00 בבוקר ועד השעה 21:00 בערב ובנוסף לועדת הבחירות היתה מוקנת סמכות לקבוע את שעות הפעילות של כל קלפיות המשנה.

נוה, צילום: יריב כץ נוה | צילום: יריב כץ נוה, צילום: יריב כץ

כעת מבדיקה שנערכה לקראת הבחירות ללשכה שיערכו מחרתיים (יום ג') עולה שהכללים הללו כבר אינם בתוקף. מתברר כי בספטמבר 2018, בעת שנוה כאמור היה עדיין ראש לשכה (ותכנן לרוץ שוב לראשות הלשכה בבחירות אלו), פרסמה המועצה הארצית של הלשכה, בראשה עמדה ועומדת עו"ד חוה מרצקי (שהיתה מועמדת להתמנות כשופטת בית משפט מחוזי), תיקון לכללים. התיקון הגביל וצמצם משמעותית את שעות הפתיחה של הקלפיות.

לפי התיקון, במקום הסעיף המקורי של הכללים יבוא סעיף חדש אשר קובע את ההוראות הבאות: שעות הפתיחה של הקלפי הראשית בכל מחוז צומצמה בשעה אחת כך שהקלפי תסגר ב20:00 במקום ב-21:00. אך הצמצום הדרמטי נעשה בהגבלת שעות הפתיחה של כל יתר קלפיות המשנה כאשר לפי הנוסח החדש הקלפיות הללו יפתחו בשעה 9:00 בבוקר ויסגרו בשעה 17:00 אחר הצהריים.

כלומר התיקון לכללים שלל את שיקול הדעת של ועדת הבחירות כך שזו אינה מוסמכת עוד, לכאורה, לקבוע שעות פעילות ארוכות וסבירות יותר. המהלך הזה כנראה יבטיח שאין כמעט עורך דין אשר יוכל להרשות לעצמו להגיע לפני שעות העבודה להצביע שכן הקלפיות נפתחות רק בשעה 9:00, וגם שעת הסגירה הוגבלה לשעה 17:00 מה שיבטיח שרוב עורכי הדין שעובדים בשעות הללו, ישארו במשרדים ויוותרו על השתתפות בבחירות.

הכללים החדשים פורסמו בתקנות כשחתומה עליהם יו"ר המועצה הארצית מרצקי ולצד חתימתה ישנה חתימה מאשרת של שרת המשפטים באותה עת, אילת שקד. חתימת שקד היתה תנאי לכניסת הכללים לתוקף.

מספר הקלפיות הוגדל

לפי נתונים שפרסמה לשכת עורכי הדין היום מספר חברי הלשכה בעלי זכות הצבעה עומד על 67,512 עורכי דין. רובם המכריע מצויים במחוז תל אביב (26,737 איש) ובמחוז מרכז (17,300 איש) ואילו בכל ארבעת המחוזות האחרים יחד, צפון, דרום, חיפה וירושלים יש בסה"כ 23,475 עורכי דין.

הנתונים הללו משקפים מדוע הוקם מחוז מרכז בלשכה שפוצל ממחוז תל אביב, שכן קודם לכן כמעט שני שליש מכלל עורכי הדין בישראל השתייכו למחוז תל אביב והמרכז.

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי ועדת הבחירות של לשכת עורכי הדין שספגה ביקורת רבה על החלטתה הקודמת לצמצם את מספר הקלפיות בבחירות היתה קשובה לביקורת והגדילה באופן משמעותי ביותר את מספר הקלפיות. מנתונים עדכניים עולה כי ברחבי הארץ יפרסו כ-100 נקודות הצבעה שונות, בחלקן תהיינה מספר קלפיות. בסה"כ יוצבו 153 קלפיות.

בבחירות הקודמת ביוני 2015 עמד אחוז ההצבעה על 28.5% בלבד. מספר בעלי זכות הבחירה היו 57,400 עורכי דין, ומתוכם רק 16,359 עורכי דין הגיעו להצביע. באותן בחירות התמודד עו"ד אפי נוה מול עו"ד דורון ברזילי, והביס אותו בפער עצום: נוה זכה ל10,642 קולות, שלמעשה היוו רק 18% מכלל עורכי הדין.

הנתונים הללו משקפים מצב בו רוב עורכי הדין אדישים וחסרי עניין בבחירות והנהגת הלשכה נבחרת בזכות כמה אלפי עורכי דין פעילים שנהנים משירותי הלשכה או מתארים שונים המוענקים להם (למשל ראשות ועדות מקצועיות, ועדות קשר וכדומה). פעילים אלו יגיעו בכל מקרה להצביע למועמד שהם חפצים בזכייתו, אף אם שעות ההצבעה מצומצמות והקלפיות רחוקות.

ניקח לדוגמה את מחוז המרכז שיש בו 17,000 מצביעים. בהנחה שאחוז ההצבעה יהיה כפי שהיה ב-2015, הרי שלקלפיות יגיעו 4,800 מצביעים. מתוכם כדי להיבחר לראשות מחוז זקוק המועמד המוביל ל40% מהקולות. כלומר פחות מ2000 תומכים מתוך מחוז ובו 17,000 איש, יספיקו בכדי להכריע מי יהיה ראש המחוז.

לאור הצפי לאחוז הצבעה נמוך בשל שעת סגירת הקלפיות המוקדמת, פנה לפני זמן קצר עו"ד ערן גולן בבקשה דחופה לועדת הבחירות, בשם סיעת "לתכלית ראויה" שהוא מתמודד במסגרתה וטען כי הוא קיבל פניות רבות מעורכי דין ממחוז מרכז אשר עובדים בתל אביב ובסביבתה. "מי שרשום במרכז ומתגורר באזור השרון, רעננה, פתח תקווה ועוד ערים רבות נוספות לא יוכלו להצביע אחר הצהרים ויצטרכו לנסוע מתל אביב לראשון ואז חזרה צפונה. זו שערוריה שאין כדוגמתה", טוען גולן.

לדבריו, הקלפיות נסגרות בשעה 17:00 בעוד שעורכי הדין מסיימים את עבודתם מאוחר יותר ולפיכך הוא מבקש להאריך את שעות הפתיחה של כל הקלפיות במחוז עד 20:00 או לחלופין לאפשר לעורכי הדין מכל אזור תל אביב והמרכז להצביע בכל קלפי שיחפצו בה, במידת הצורך באמצעות מעטפות כפולות.

יו"ר ועדת הבחירות עו"ד חיים קנת מסר בתגובה כי הוא פועל לפי כללי הבחירות שקובעים את שעות הפעילות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות