אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשויות מקומיות מצטרפות לעתירה לבג"ץ: "להפסיק את תשלום הפנסיות הבלתי חוקיות" צילום: אלעד מלכה

בלעדי לכלכליסט

רשויות מקומיות מצטרפות לעתירה לבג"ץ: "להפסיק את תשלום הפנסיות הבלתי חוקיות"

שתי רשויות מצטרפות לעתירה: אור יהודה מבקשת שסגן ראש העיר לשעבר עוזי אהרון יפסיק לקבל פנסיה מקופתה. דליית אל כרמל מבקשת שמ"מ ראש העיר לשעבר אכרם חסון יחזיר את הכספים שקיבל

18.06.2019, 08:50 | שחר אילן

הרשויות המקומיות אור יהודה ודליית אל כרמל פנו לבג"ץ בבקשה להפסיק את תשלום הפנסיות הרטרואקטיביות הבלתי חוקיות לנבחריהן בעבר, בטענה כי אושרו בחקיקה פסולה.

קראו עוד בכלכליסט

מ"מ ראש עיריית דליית אל כרמל לשעבר, אכרם חסון, צילום: אלעד מלכה מ"מ ראש עיריית דליית אל כרמל לשעבר, אכרם חסון | צילום: אלעד מלכה מ"מ ראש עיריית דליית אל כרמל לשעבר, אכרם חסון, צילום: אלעד מלכה

בינואר 2017 נחשף ב"כלכליסט" כי משרד הפנים משלם מזה 18 שנה פנסיות בניגוד לחוק לכמה נבחרי רשויות מקומיות לשעבר. מדובר בשישה ראשי רשויות וסגנים שסיימו את כהונתם ב־1998 כשהיו בני פחות מ־40 בעוד הכללים אפשרו מתן פנסיה לבני 40 ומעלה. הטעות התגלתה ב־2005, אך התשלום לא הופסק, ומספר ניסיונות להכשיר אותו נכשלו. ב־2017 פנה שר הפנים אריה דרעי מש"ס לוועדת הפנים, שהחליטה לאשר את הפנסיות הבלתי חוקיות. העלות האקטוארית של התשלום מוערכת ב־3 מיליון שקל לאיש וכ־18 מיליון לשישה הנבחרים. נגד ההחלטה הוגשו שתי עתירות. בשבוע שעבר הורה בג"ץ, באופן חריג, לוועדת הפנים של הכנסת לקיים דיון נוסף בהחלטה.

בתחילת הפרשה בלטה עמדתו של מרכז השלטון המקומי שהתנגד להפסקת התשלומים בטענה שהכשרת תשלומים בלתי חוקיים בדיעבד היא הליך מקובל. אלא שלאחרונה פנו שתי רשויות מקומיות לבג"ץ והביעו תמיכה בהפסקת התשלומים.

הח"כ לשעבר אכרם חסון מקבל מהמועצה המקומית דליית אל כרמל כ־7,000 שקל בחודש עבור התקופה בה כיהן כמ"מ ראש המועצה. המועצה לא רק מבקשת להפסיק לשלם אלא סבורה כי יש לבחון דרישה להשבת הכספים שכבר שולמו.

סגן ראש עיריית אור יהודה לשעבר, עוזי אהרון, מקבל קצבה בהיקף של 32.5% — כ־10,000 שקל בחודש.

עיריית אור יהודה כותבת לבג"ץ כי החלטת ועדת הפנים "לא חוקית רטרואקטיבית, פרסונלית ומפלה לטובה את מר אהרון לעומת עובדי עירייה אחרים".

ח"כ לשעבר חסון אמר בתגובה כי מדובר ב"נקמנות פוליטית של ראש מועצת דליית אל כרמל רפיק חלבי משום שהלכתי נגדו בבחירות. זו פוליטיקה זולה". לדבריו, הוא לא ביקש את הפנסיה אלא משרד הפנים הודיע לו כחוק על הזכאות.

לדברי אהרון: "ראשת העיר ליאת שוחט מבקשת לסגור איתי חשבון פוליטי מאחר שהתמודדתי מולה. היא עושה שימוש ציני בנושא הפנסיות. רק בית המשפט יכריע לגבי חוקיות התשלום".

עו"ד שגית בידרמן, המייצגת את אחד העותרים נגד הפנסיות, אמרה בתגובה כי, "אור יהודה ודליית אל כרמל מגלות אחריות ציבורית ודאגה לקופות תושביהן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות