אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אימון מתקדם: המפדלים בדמעה צילום: Splash News

אימון מתקדם: המפדלים בדמעה

תרגול פשוט ישפר את יעילות הדיווש ואת סיבובי הרגליים האטיים של רוכבים מתחילים, ויקל את העומס על השרירים

18.06.2019, 08:47 | ארי תדהר
קצב סיבובי הרגליים ברכיבה על אופניים הוא נתון משמעותי שרוכבים רבים - בעיקר מתחילים - נוטים להתעלם ממנו. את הקצב ניתן למדוד בעזרת מד סל”ד (סיבובים לדקה) שמורכב על האופניים.

קראו עוד בכלכליסט

מתיו מקונוהי מדווש. לתרגל האצה בישיבה, צילום: Splash News מתיו מקונוהי מדווש. לתרגל האצה בישיבה | צילום: Splash News מתיו מקונוהי מדווש. לתרגל האצה בישיבה, צילום: Splash News

רוכבים מתחילים יסובבו את הפדלים בסל”ד נמוך מדי, וכשיתחילו לרכוב למרחקים גדולים, יתעייפו מהר בגלל עומס מצטבר על מערכת השרירים. ככל שהסל”ד ברכיבה יהיה גבוה יותר, כך נקל יותר על השרירים, שכן נשתמש במערכת הלב־ריאה שלנו שמסוגלת לסבול עומס לאורך יותר זמן.

הסיבה העיקרית לסיבובי הרגליים האטיים של רוכבים מתחילים היא חוסר היכולת לסובב את הפדלים באופן שוטף ובלחץ קבוע לאורך כל הסיבוב. אך אם נתרגל סיבובי רגליים במהירות גבוהה, התנועה תהפוך עם הזמן לטבעית ונהיה יעילים יותר בדיווש. הסל”ד המומלץ לרוב הרוכבים הוא 90, אך מדובר בנתון אישי אשר יש צורך לבחון אותו עבור כל רוכב בנפרד.

תרגילים שיכולים לעזור לנו לשפר את קצב הסל”ד הם דיווש רק עם רגל אחת באופן כמה שיותר חלק - ללא נקישות, האטות או עצירות בדיווש. יש להתחיל בסל”ד שבו אנו מצליחים לבצע את התרגיל בצורה טובה, להעלות את הקצב בהדרגה, ואחרי דקה להחליף רגל.

תרגיל נוסף הוא דיווש מהיר בהגזמה, כאשר שוב אנו מקפידים לבצע אותו באופן חלק, בישיבה, ונמנעים מקפיצות על המושב. תרגולים כאלה פעם או פעמיים בשבוע ישפרו את היכולת שלנו לשמור על סל”ד גבוה, יעזרו לנו להיות רוכבים יותר יעילים ולהתעייף פחות ברכיבות ארוכות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות