אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דראגי אותת על תמריצים נוספים - ועורר את זעמו של טראמפ; היורו נחלש צילומים: איי אף פי

דראגי אותת על תמריצים נוספים - ועורר את זעמו של טראמפ; היורו נחלש

נשיא הבנק האירופי המרכזי אמר שהבנק ישיק סבב תמריצים נוסף אם יימשכו הצמיחה החלשה וחוסר הוודאות הפוליטי, ורמז על אפשרות להורדת ריבית; טראמפ צייץ בתגובה: "בגלל התמריצים - קל יותר לאירופה להתחרות מול ארה"ב"; המטבע האירופי מאבד 0.2% מול מקבילו האמריקאי והצמד נסחר ב-1.119 דולר ליורו

18.06.2019, 14:08 | שירות כלכליסט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

 נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי רמז על תמריצים נוספים ואפשרות להורדת ריבית. בעקבות כך, המטבע האירופי נחלש ב-0.2% מול מקבילו האמריקאי וצמד המטבעות נסחרים ב-1.119 דולר ליורו. בשוק המקומי - היורו יורד ב-0.3% ל-4.044 שקלים, הדולר מטפס ב-0.1% ונסחר תמורת 3.613 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

דראגי העביר מסר ברור כי הבנק יהיה מוכן להשיק סבב נוסף של תמריצים, אם האקלים של צמיחה חלשה וחוסר ודאות פוליטי ימשיך. לדבריו, קובעי המדיניות ידונו בדרכי התגובה להאטה כבר בשבועות הקרובים. נשיא הבנק אמר את הדברים בכנס השנתי של הבנק שמתקיים בפורטוגל.      

       

דראגי הוסיף וציין כי כל מאמץ מצד הבנק המרכזי צריך להיות משולב עם פעולות מצד הממשלות להילחם בצמיחה החלשה והאינפלציה הנמוכה. "מדיניות מוניטרית תמיד יכולה לעמוד ביעדים שלה בעצמה, אך בייחוד באירופה שם יש סקטור ציבורי גדול, המשימה יכולה להתבצע מהר יותר ועם פחות תופעות לוואי בעזרת המדיניות הפיסקלית".

לדבריו, המדדים הכלכליים מצביעים על "חולשה מתמשכת" בכלכלה, כך שאם התחזית לאינפלציה לא תשתפר בקרוב יהיה צורך בתמריצים נוספים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ בתגובה כי "דראגי בדיוק הודיע על תמריצים נוספים שעשויים להגיע, אמירה שמיד הפילה את היורו לעומת הדולר - דבר שמקל עליהם, באופן בלתי הוגן, להתחרות מול ארה"ב. הם עושים זאת במשך שנים, לצד סין ומדינות אחרות.

מריו דראגי ודונלד טראמפ, צילומים: איי אף פי מריו דראגי ודונלד טראמפ | צילומים: איי אף פי מריו דראגי ודונלד טראמפ, צילומים: איי אף פי

התחזית הפסימית התפרסמה בעוד שבארה"ב הפדרל ריזרב מתכונן לדון בשאלה האם להוריד את הריבית בתגובה לסימנים לכך שמלחמת הסחר פוגעת בצמיחה. קובעי המדיניות בפד יפרסמו מחר בערב את החלטת הריבית.

דראגי חזר על הדברים שאמר בווילנה מוקדם יותר החודש, לפיהם לבנק יש "מרחב תנועה" להרחבת תוכנית ההקלה הכמותית, שעומדת כיום על 2.6 טריליון יורו.

הוא רמז גם כי הבנק יכול להעלות לטווח קצר ולזמן מוגבל את יעד האינפלציה שלו מעל ליעד הנוכחי שעומד על מעט מתחת ל-2%.

אפשרות נוספת שעומדת בפני הבנק המרכזי היא להוריד אף יותר את שיעורי הריבית, שנמצאים כיום בשפל של 0 ומינוס 0.4%. "הורדות נוספות בשיעורי הריבית ויישום אמצעי הקלה כדי לבלום תופעות לוואי, נותרו חלק מארסנל הכלים שעומדים לרשותנו", אמר דראגי. לדבריו, הבנק יכול לרכוש עוד אג"ח ממשלתיות על ידי שינוי החוקים הפנימיים שמגבילים את הרכישות לשליש מהחוב הממשלתי של כל מדינה.

"אמנת הנציבות האירופית מחייבת שהפעולות שלנו יהיו חיוניות ומידתיות כדי שנוכל לעמוד במנדט שלנו ולמלא את היעדים", הסביר. "אם המשברים לימדו אותנו משהו זה שאנחנו נשתמש בגמישות שעומדת בפנינו כדי למלא את המנדט שהוטל עלינו, ונעשה זאת בכל פעם שיש איום על יציבות המחירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות