אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש דחה העתירות נגד תוכנית בנייה של 8,200 דירות בעכו צילום: דוד הכהן

ביהמ"ש דחה העתירות נגד תוכנית בנייה של 8,200 דירות בעכו

חוות הניסיונות בגליל המערבי והמטה הארצי לבינוי שפוי טענו, כי אין זה מתפקידה של הותמ"ל לכלול בתוכניותיה שטחי מסחר ותעסוקה, אבל השופט דחה את הטענה

18.06.2019, 14:10 | בילי פרנקל

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה שלשום (א') את העתירות שהוגשו נגד התוכנית להקמת שכונת הענק החדשה במזרח העיר עכו. השכונה, שאושרה בינואר 2018 בהליך מזורז בוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), כוללת כ-8,200 דירות, כ-800 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ו-60 אלף מ"ר למסחר

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בתוכנית ענק הממוקמת בשטחים פתוחים מעברו המזרחי של כביש 4.

חוות הניסיונות בגליל המערבי, שבתחומה כלולה התוכנית, הגישה בחודש מרץ אשתקד עתירה נגד התוכנית, אליה הצטרף "המטה הארצי לבינוי שפוי". העותרים טענו בין השאר לפגמים בהליך ההכרזה על המתחם וכי אין זה מתפקידה של הותמ"ל, שהוקמה במטרה לטפל במשבר הדיור למגורים - לכלול בתוכניות שלה שטחי מסחר ותעסוקה. עוד נטען כי יש להעדיף התחדשות עירונית במרקם העיר הבנוי על פני הקמת שכונה חדשה ומנותקת מהעיר.

העיר עכו העיר עכו העיר עכו

השופט נאסר ג'השאן דחה את הטענות בדבר ההליך התכנוני והסמכות לאישור שטחי תעסוקה וקבע, כי לא נמצאה עילה לביטול התוכנית: "בית המשפט אינו 'מתכנן-על' ורשויות התכנון מצאו, כי שטחי המסחר בתכנית הולמים את צורכי העיר, ומשכך מצאתי שלא להתערב בשיקול דעת רשויות התכנון לגבי שטחי המסחר והתעסוקה"

עוד ציין השופט כי בבית המשפט עלו טענות חדשות שלא הוצגו במסגרת הליך ההתנגדויות לתכנית, וכי על העותרים מוטלת החובה למצות הליכים בטרם יפנו לבית המשפט: "אם לא כן", הוסיף, "יהפוך בית המשפט לעניינים מנהליים לגוף תכנון שאמור לבחון לראשונה טענות תכנוניות המצויות בשיקול דעתן של רשויות התכנון".

השופט ציין עוד כי הותמ"ל הוקמה כדי לפתור בעיה ארצית במסגרת הכלים לפתרון משבר הדיור, וכי בסמכותה לבחון ולתת מענה לצרכים הכלל עירוניים בראיה כוללת. "הותמ"ל לא נועדה אך לפתור את בעיות המגורים בעכו, היא נועדה לפתור בעיה ארצית. עיריית עכו התחייבה לשווק 2,000 יח"ד מדי שנה ונראה כי על מנת שתוכל העירייה לעמוד בהתחייבותה זו יש מקום להליכי תכנון מהירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות