אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברלין מתכוננת להקפיא את שכר הדירה צילום: Pixabay

ברלין מתכוננת להקפיא את שכר הדירה

לפי הצעת המועצה המקומית בהובלת המפלגה הסוציאל דמוקרטית, מחירי השכירות של דירות בעיר ישארו ללא שינוי במשך 5 שנים; הצעת החוק התקדימית שמעוררת הדים פוליטיים באירופה, הגיעה בתגובה לזעם הציבורי הגובר בשל מחסור בדירות ברות השגה וצפויה לעלות להצבעה באוקטובר

18.06.2019, 16:27 | שירות כלכליסט

ברלין מתכוונת להקפיא את שכר הדירה בעיר, זאת כתגובה לזעם הציבורי הגובר על המחסור בדירות ברות השגה. בכך מציבה העיר תקדים בגרמניה בנושא שמעורר הדים פוליטיים ברחבי אירופה.

קראו עוד בכלכליסט

המועצה המקומית של העיר בהובלת המפלגה הסוציאל דמוקרטית הגישה את ההצעה לפיה מחיר השכירות של דירות בעיר ישאר ללא שינוי במשך חמש שנים, כך לפי הודעה שמסרה קטרין לומפשר האחראית בעירייה על נושא הדיור. הצעת החוק בנושא צפויה לעלות באוקטובר. "זה צריך להוות דוגמה לערים אחרות", אמרה במסיבת עיתונאים שקיימה היום (ג'). "זה תלוי בהן לבדוק עם צעד מסוג זה יעבוד עבורן".

ברלין מלמעלה , צילום: Pixabay ברלין מלמעלה | צילום: Pixabay ברלין מלמעלה , צילום: Pixabay

בעקבות ההודעה, המניות של חברות הנדל"ן הגרמניות, ביניהן דויטשה ווהנן (Deutsche Wohnen) ו- Vonovia נסחרו בירידות.

ברלין, שהייתה ידועה בעבר הודות ליוקר המחייה הנמוך שבה, נפגעה קשה במיוחד מעלית מחירי הדיור, שנבעה בין השאר מכך שההצע לא תאם לביקוש הגבוה. המצב הוביל להפגנות רבות ולקריאות לביצוע משאל עם שיחייב את העירייה להפקיע דירות מאנשים המחזיקים בנכסים מרובים.

הצעדים הנוכחיים אמנם אמורים להקל על הדיירים, אך הם לא מספקים פתרון שיעזור להגדיל את ההצע של דירות ברות השגה. מומחי נדל"ן והחברות הגדולות כמו Vonovia ודויטשה ווהנן טוענים שהקלת הרגולציה בתחום הבנייה תועיל יותר למצב, שכן היא תסייע לקבלנים וליזמים לעמוד בביקוש.

המהלך עלול גם להפוך את שוק הנדל"ן של העיר לפחות אטרקטיבי למשקיעים. "אם הגבלת השכירות תהיה מעוגנת בחוק, זה יהיה סימן לכישלון פוליטי בעיר הבירה", הגיב אנדראס מטנר, נשיא איגוד הנדל"ן הגרמני ZIA. לדבריו, בעיר צריכים להתמקד בבניית יותר דיור בר השגה במקום להגדיל את הרגולציה.

ברלין בפרט וגרמניה בכלל אינן היחידות שמתמודדות עם עלייה במחירי הדיור. בברצלונה לדוגמה, מחירי הדיור זינקו ביותר מ-50% בחמש השנים האחרונות. לפיכך, חוק חדש מחייב את בעלי הדירות בשכונות הנחשקות ביותר לקבוע את השכירות לפי מדדים שהעירייה תפרסם. התקנה הזו התקבלה בעקבות חוק שהעבירה ממשלת ספרד במרץ שמחייב להגביל את העלאות השכירות לקצב האינפלציה.

בדומה, באמסטרדם העירייה מתכננת לחייב בעלי בתים לגור בנכס שלוש שנים לפחות, ובמקביל משרד הפנים עובד על חקיקה שתעניק לרשויות המקומיות סמכות להגביל את מחירי השכירות באזורים מסוימים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אי אפשר לעצור את הביקוש. הרעיון כושל מהבסיס
ואני אומר את זה כשמעלים לי את שכר הדירה. דירות חדשות עם שכר דירה גבוה, סילוק דיירים, שוק שחור ופערים עצומים - כל אלה כבר מתרחשים, ועם ההקפאה המצב יחמיר. ברלין פשוט חייבת לבנות עוד דירות ולא לשים פלסטרים כדי לעצור דימום
ברלינאי  |  19.06.19
1.
פופוליזם טהור. פוגעים בציבור השוכרים
למה כלכליסט בתור עיתון כלכלי לא מבקר את התופעה? פיקוח על שכר דירה מוביל למחסור, הזנחה ושוק שחור. תוצאות לא רצויות בכלל. כשלהשכיר דירה נהיה לא אטרקטיבי, אז יש פחות משקיעים בשוק, פחות דירות נבנות להשקעה ופחות דירות בשוק השכירות. ככה המחירים עולים, בדיוק כמו בארץ. בדירות שכן מושכרות - הבעלים מזניח ולא משקיע/משפץ/מתקן מה שצריך כי פגעו באיזון של מנגנון המחירים, היצע וביקוש. שוק שחור - כדי לעקוף את התקנות והרגולציה יהיו גורמים שישכירו בשוק שחור והמדינה תפסיד תשלומי מס.
משה  |  18.06.19