אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל חברת הבנייה עץ השקד הנדסה מואשם בגרימת מוות ברשלנות צילום: ג'רמי פלדמן

מנכ"ל חברת הבנייה עץ השקד הנדסה מואשם בגרימת מוות ברשלנות

הפרקליטות הגישה היום כתב אישום נגד יניב שפטניצקי, בגין גרימת מוות ברשלנות של טום לוי בן ה-23 מהקריות, שנהרג בעקבות נפילת בלוקים מהקומה ה-20 בפרויקט סביוני דניה - בו ביצעה עץ השקד עבודות. הנאשם מינה מנהל עבודה שטרם הוסמך רשמית מטעם החברה במשרד הכלכלה

18.06.2019, 18:07 | תומר גנון ודותן לוי

הפרקליטות הגישה היום (ג') כתב אישום נגד חברת עץ השקד הנדסה ומנכ"ל החברה, יניב שפטניצקי, בגין גרימת מוות ברשלנות של טום לוי, צעיר בן 23 מהקריות שהגיע לסייע לאביו בביצוע עבודות אינסטלציה בפרויקט סביוני דניה בחיפה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי כתב האישום לוי נהרג בעקבות נפילת בלוקים מהקומה ה-20 בבניין על סכך שתחתיו עמד. כתוצאה מנפילת הבלוקים קרס הסכך, לוי נפגע בראשו ונהרג.   

טום לוי טום לוי טום לוי

על פי כתב האישום שהוגש באמצעות פרקליטות מחוז חיפה, חברת עץ השקד הנדסה ביצעה עבודות בבניין בן ה-20 הקומות בפרויקט סביוני דניה החל משנת 2015.

ב-4.7.17, בשעות הבוקר, הורה המנכ"ל שפטינצקי למנהל העבודה בפרויקט סביוני דניה שאושר על ידי משרד הכלכלה, מג'די סאלח, לנסוע לאתר בניה אחר של החברה בעכו.

שפטינצקי, כך נטען, מינה תחתיו של סאלח לנהל את העבודה באתר בחיפה עובד אחר בחברה - נדב אנקונינה. אנקונינה אומנם היה בתהליכי הסמכה כמנהל עבודה, אולם לפי כתב האישום לא היה מדובר עדיין במנהל עבודה מוסמך, או כזה שהיה רשום כמנהל מטעם החברה במשרד הכלכלה.

בסמוך לשעה 9:00, כך כתב האישום, הורה אנקוניה לאדם בשם ואסים חניף, עובד של קבלן משנה לביצוע עבודות כלליות וניקיון, לעלות לקומה ה-20 ולתת הוראות לעגורנאי, באמצעות מכשיר הקשר, להניח מטען בו שני משטחים של בלוקים. זאת על אף שלא הוסמך לכך.

"בהתאם להוראות של חניף", נטען בכתב האישום, "הניח העגורנאי את המטען בקצה רצפתה של מרפסת דירה בקומה 20, כאשר באותה עת היו מונחים על רצפת המרפסת חלקי קרשים. כתוצאה מכך סטה המטען ימינה, ונפלו ממנו מספר בלוקים אל מחוץ למפרסת, לארץ".

"אותה עת", נטען בכתב האישום, "עמד בקומת הכניסה של בניין הדירות באתר, מתחת לסכך, טום לוי המנוח, שהגיע לאתר לצורך ביצוע עבודות אינסטלציה. הבלוקים שנפלו מקומה 20 פגעו בסכך וגרמו לקריסתו, וכן פגעו בראשו של המנוח". מותו של לוי נקבע בבית החולים רמב"ם בשעות הצהריים.

על פי כתב האישום: "התאונה ומותו של לוי נגרמו כתוצאה מרשלנותם של הנאשמים אשר התבטאה כך: חברת עץ השקד לא וידאה שפעולות הבניה באתר יבוצעו בניהולו הישיר והמתמיד של מנהל העבודה אשר מונה לתפקיד זה; הפועל חניף ביצע פעולות איתו למרות של היה מוסמך לכך; מנהל העבודה אנקוניה הורה לו לעשות כך למרות שלא היה מוסמך לכך; מנהל החברה שפטינצקי הורה על ביצוע עובדות בניה באתר ללא ניהולו הישיר של מנהל העבודה אשר מונה לתפקיד זה, והורה על ביצוע עבודות הבניה בניהולו של אדם שלא מוסמך כך".

מחברת עץ השקד הנדסה נמסר בתגובה כי "כתב האישום טרם התקבל בחברתנו ולכשיתקבל נלמד אותו ונתייחס בהתאם לצורך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מלבישים תיק על המנכ"ל רק כדי להראות "צדק" מזויף
נשמע שמסלפיק עובדות כדי להראות שהמנכ"ל אשם. "לא היה מדובר עדיין במנהל עבודה מוסמך, או כזה שהיה רשום כמנהל מטעם החברה במשרד הכלכלה." עדיין לא מנהל עבודה? מה זה אומר? יש סוגים אחרים של מנהל עבודה? אני בטוח שאם היה מדובר בסטודנט אז זה היה מצויין בכתבה.
אביעד  |  23.06.19
9.
מחיר היוהרה
לעיתים אנו משלחים הנחיות ברצף לקהל עובדינו ולא עוצרים לרגע לחשוב על משמעות האמירה. מסתבר, שעל כך אנו מצרים ברגע של תאונה או חלילה אסון עם הרוגים. מנהלים בכירים ומנהלים זוטרים, עליכם להבין שהחיים והמוות ביד הלשון. הישמרו מאמירותיכם ועוד יותר מהנחיות שאתם זורקים לחלל שומעים.
מקור מהימן  |  23.06.19
לכל התגובות