אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש דחה את דרישת "כחול לבן" למנוע מנתניהו למנות שרים בממשלת מעבר צילום: יאיר שגיא

היועמ"ש דחה את דרישת "כחול לבן" למנוע מנתניהו למנות שרים בממשלת מעבר

הסירוב נשלח במכתב אל המפלגה בשמה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, ובו נכתב כי: "הממשלה ה-34 מכהנת מכוח רציפות הממשלה ולא מכוח אמון הכנסת, ובמעמד זה היא מוסיפה לכהן גם לאחר התפזרותה"; עוד הוסבר כי ביטול ההגבלה על מספר השרים התייחס לכנסת ה-20 ומכיוון שהממשלה מונתה אז, הביטול חל עליה, אף שהכנסת ה-21 פוזרה

19.06.2019, 12:46 | צבי זרחיה

היועץ המשפטי לממשלה דוחה את דרישת "כחול לבן" למנוע מרה"מ בנימין נתניהו למנות שרים ב"ממשלת המעבר". כך עולה בתשובה שנשלח בצהריים אל "כחול לבן" על ידי עו"ד נטע קזינשטיין, בשמה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו מינה בשבוע שעבר את אמיר אוחנה כשר המשפטים והשבוע את הרב רפי פרץ כשר החינוך ואת בצלאל סמוטריץ כשר התחבורה. פרץ וסמוטריץ יושבעו אמונים ביום שני הקרוב במליאת הכנסת. בכוונתו של נתניהו למנות בקרוב 4-5 שרים חדשים מהליכוד. בינתיים, הקפיא נתניהו את מינויים של השרים החדשים בליכוד בשל חשש מתגובותיהם של אלה שמעוניינים להתמנות ולא יתמנו. בין הח"כים המוזכרים להתמנות כשרים: יואב קיש, דוד ביטן, דודי אמסלם, ניר ברקת, וציפי חוטובלי.

בנימין נתניהו, צילום:  אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו, צילום:  אלכס קולומויסקי

בתשובה הוסבר כי "מאז בחירת הכנסת ה-21 מכהנת הממשלה ה-34 (שהוקמה בכנסת ה-20) מכוח רציפות הממשלה ולא מכוח אמון הכנסת, ובמעמד זה היא מוסיפה לכהן, גם לאחר התפזרות הכנסת ה-21. מצב משטרי ופוליטי חריג זה אשר נוצר לאחר התפזרות הכנסת ה-20, ולאחר קבלת החוק על התפזרותה של הכנסת ה-21 אינו משנה את העובדה שהממשלה הנוכחית היא ממשלה שכוננה בתקופת הכנסת ה-20".

עוד הוסבר כי ביטול ההגבלה על מספר השרים בממשלה מתייחס לכנסת ה-20, ומאחר שהממשלה הנוכחית מונתה בכנסת ה-20 הרי שביטול המגבלה חל עליה אף שהכנסת ה-21 פוזרה. כמו כן, הוסבר עוד כי בנסיבות אלה אין בסיס לטענה (של לפיד- צ"ז) כי משהתקבל החוק לפיזור הכנסת ה-21, אזי אין תחולה להוראת השעה שהחריגה את מספר השרים בממשלה שמונתה בכנסת ה-20 בלבד".

במכתב התשובה נטען עוד כי "אין מדובר בפרשנות "טכנית", אלא ממסקנה הנובעת מיישום הוראת השעה (שאיפשרה בכנסת ה-20 מינוי בלתי מוגבל של שרים בממשלה-צ"ז). לא מצאנו איפוא שיש מקום לקבל את הטענה כי מינוי שרים בנסיבות המתקיימות כעת, באופן שיביא להגדלת מספר שרי הממשלה מעבר ל-19 סותר את חוק יסוד הממשלה".

עוד טענה קניגשטיין כי "אין חולק כי על הממשלה הנוכחית אשר אמורה להוסיף ולכהן עד שתיכון ממשלה חדשה לאחר שיתקיימו הבחירות לכנסת ה-22, חלות מגבלות הנובעות ממועדה". (כממשלת מעבר-צ"ז).

בעניין הסמכות של רה"מ למנות שרים הוסיפה קניגשטיין כי "שיקול הדעת הנתון לרה"מ ולממשלה הרכבת הממשלה, מינוי שרים והחלפתם, וצירוף שר לממשלה הוא רחב וזאת בשל אופיה המיוחד של סמכות המינוי כסמכות מיוחדת במינה הן בשל המעמד של רה"מ בנוגע להרכבת הממשלה, והן בשל האופי הפוליטי של הממשלה". כמו כן, הוסבר כי "סמכותה של הממשלה המכהנת מכוח עיקרון חוק הרציפות למנות שרים בלא אישור הכנסת". בעניין הזה הוגשה עתירה לבג"ץ ועמדת הממשלה תימסר לבג"ץ.

סיעת כחול לבן, באמצעות באי כוחה עורכי הדין עודד גזית ויורי שוסטין, פנתה בתחילת השבוע ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה כי יבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי אין בסמכותו להגדיל את מספר שרי הממשלה בתקופת כהונתה של ממשלת המעבר.

במפלגה טוענים כי הוראת השעה המאפשרת למנות יותר מ-19 שרים (בניגוד לקבוע בחוק יסוד: הממשלה) אינה תקפה מעת שפוזרה הכנסת ה-20.

במכתבם כותבים עורכי הדין של כחול לבן למנדלבליט: ״נבקשך להבהיר לממשלת ישראל הנוכחית, כי אין בידיה הסמכות למנות שרים באופן שיביא להגדלת מספר חברי הממשלה מעבר ל-19, ובטרם ייעשה מעשה העומד בניגוד להוראות הדין״.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות