אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל תשקיע מיליארד דולר בפתרונות דיור בעמק הסיליקון צילום: שאטרסטוק

גוגל תשקיע מיליארד דולר בפתרונות דיור בעמק הסיליקון

ענקית האינטרנט תפנה שטחי משרדים בסביבת מטה החברה, תשקיע בתשתיות ותתמרץ יזמים לבנות דיור בר־השגה. 20 אלף יחידות הדיור שייבנו תוך עשור נועדו להוריד את שכר הדירה באזור המגורים היקר ביותר בארה"ב

19.06.2019, 19:50 | שירות כלכליסט

ענקית האינטרנט גוגל הודיעה השבוע כי תתרום מיליארד דולר לתשתיות דיור חדשות בקרבת המטה שלה במאונטן וויו שבעמק הסיליקון. זהו המהלך הגדול ביותר של חברה טכנולוגית בהתמודדות עם מצוקת הדיור ועומסי התנועה באזור.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הודעת גוגל, בתוך עשור היא תשחרר שטחי משרדים בשווי כולל של 750 מיליון דולר ותכשיר אותם לבניית 15 אלף יחידות דיור. בנוסף, 250 מיליון דולר יוענקו כתמריצים ליזמים שיהיו מעוניינים לבנות 5,000 יחידות דיור בר־השגה. תרומה צנועה יותר בשווי 50 מיליון דולר תעמיד גוגל לטובת פתרונות מחסה לדרי רחוב, שמספרם גדל והולך בעקבות זינוק מחירי השכירות בסן פרנסיסקו וסביבתה.

על פי מדד שפרסמה בתחילת השנה חברת המחקר ונצ'ר סיליקון ואלי, שכר הדירה החודשי הממוצע בעמק הסיליקון עמד ב־2018 על 2,911 דולר - סכום השכירות הגבוה בארה"ב. עוד עולה מהמחקר כי 24% מהשוכרים באזור מפנים יותר ממחצית משכר הברוטו שלהם להוצאה על מגורים.

מטה גוגל במאונטן וויו , צילום: שאטרסטוק מטה גוגל במאונטן וויו | צילום: שאטרסטוק מטה גוגל במאונטן וויו , צילום: שאטרסטוק

אף על פי שבשנתיים האחרונות נרשמה בנייה בהיקפים גדולים, היא אינה מפצה על המחסור במגורים. כמו כן, הרוב הגורף של הבניינים החדשים מיועד לבעלי הכנסה גבוהה ורק 8% מיחידות הדיור החדשות מתאימות למי ששכרם נמוך מ־80% מהשכר החציוני באזור.

פעילים חברתיים בעמק הסיליקון מלינים על כך שענקיות הטכנולוגיה עושות מעט מדי, בהתחשב בהתרחבות המהירה של כוח העבודה שהן מעסיקות באזור. הם מאשימים חברות כמו גוגל, פייסבוק ואמזון בדחיקת עובדים אחרים והפיכת האזור לבלתי נגיש מבחינה כלכלית לאנשים בעלי הכנסה נמוכה. זאת כולל עובדי הקבלן שהחברות עצמן תלויות בהם.

גוגל לבדה מעסיקה במטה שלה במאונטן וויו 23 אלף עובדים, ו־12 אלף נוספים צפויים להצטרף בעשור הקרוב. בנוסף, פיתוחים עתידיים של החברה בסאניווייל ובסאן חוזה הסמוכות עשויים להוסיף עוד 20 אלף איש למצבת העובדים.

תופעת לוואי של מחירי השכירות הגבוהים היא מגורים מרוחקים ממקומות העבודה, מה שגורר עומסי תנועה כבדים בשעות השיא. על פי ונצ'ר סיליקון ואלי, הזמן שמבלים העובדים בדרכים עלה ב־%20 תוך עשור, והשווי המוערך של עיכובי התנועה נאמד ב־2.7 מיליארד דולר בשנה שעברה. המגורים העתידיים שתעמיד גוגל יסייעו לצמצם גם את ממדי התופעה הזו.

"התרומה של גוגל משמעותית", אמרה ל"פייננשל טיימס" לסלי קורסיגליה, מנכ"לית קבוצת הנדל"ן SV@Home הפועלת במגזר דיור בר־השגה בסנטה קלרה. "אבל הבעיה שאנחנו מתמודדים איתה נוצרה לאורך שנים רבות ואי אפשר לפתור אותה במהירות", סיכמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות