אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בסוף טראמפ יוריד לכם מחירים

בסוף טראמפ יוריד לכם מחירים

ההדלפה של משרד החקלאות כי האמריקאים דורשים הפחתה דרמטית עד ביטול מוחלט של מכסים על כ־40 מוצרים חקלאיים ביניהם דגים, ירקות ופירות, נועדה לסיכול המהלך, אבל הרכבת כבר יצאה מהתחנה

20.06.2019, 08:21 | אדריאן פילוט

משרד החקלאות הדליף אתמול את מסמך הדרישות של צוות ניהול המשא ומתן האמריקאי בנושא הסרת מכסים מתוצרת חקלאית מארה"ב מתוך כוונה, כנראה, לסכל את המהלך שיפגע בחקלאי ישראל, אבל ייטיב עם שאר האזרחים. מדובר על הפחתה דרמטית עד ביטולם המוחלט של מכסים על כ־40 מוצרים חקלאיים ביניהם דגים, חמאה, גבינה קשה, ירקות, פירות, יין ושקדים.

אבל למרות ההדלפה של משרד החקלאות, שלקח על עצמו את תפקיד לוביסט החקלאים, מדובר ברכבת שכבר יצאה מהתחנה. ביטול חסמי הסחר מול ארה"ב בתחום החקלאות – בדומה לתחום התעשייה, כפי שנקבע בהסכם הסחר החופשי בין ישראל לארה"ב – הוא עובדה מוגמרת.

המשא ומתן שמוביל משרד הכלכלה מול האמריקאים אינו מיועד לבלום את המהלך, אלא לקבוע את הקצב, וזאת כדי לאפשר לחקלאים הישראלים להתאים את עצמם למציאות החדשה. אפילו במינהלת סחר חוץ מבינים את החשיבות של יישום הדרגתי של שינוי כזה.

הפגנת חקלאים, צילום: הילה ספאק הפגנת חקלאים | צילום: הילה ספאק הפגנת חקלאים, צילום: הילה ספאק

הדרישה האמריקאית אינה חדשה כלל ועיקר. היא התחילה דווקא בממשל אובמה. לא צריך להיות מומחה גדול בכלכלה כדי להבין שתחת ממשל טראמפ אותה דרישה קיבלה משנה תוקף שכן מדובר באחד מעקרונותיו הקדושים ("הדדיות") ובשמו הוא מנהל בימים אלו מלחמת סחר שמטלטלת את הכלכלה הגלובלית כולה. מי שחשב שההתעקשות שלו תפסח על "החברה הטובה ביותר בעולם" טועה ומטעה.

כדי להבין את הנזק של ההתערבות הממשלתית בשוק המזון מספיק להסתכל על הדו"ח השנתי האחרון של ארגון ה־OECD שקובע באופן חד־משמעי: "מבנה התמיכות לחקלאים בישראל הוא המעוות ביותר בקרב כלל חברות הארגון ומהווה בפועל מס בלתי שקוף עבור כל הצרכנים".

רק בשבוע שעבר הפתיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כשדיווחה על זינוק בלתי צפוי במדד המחירים לצרכן של 0.7% – כולו מוסבר בזינוק מחירי התוצרת החקלאית. האינפלציה השנתית בישראל עומדת כעת על 1.5%, אך האינפלציה ללא ירקות ופירות היא רק 1.1%.

למרות שהמו"מ טרם הגיע לסיומו ולא ברור מה יהיה היקף המכסות הפטורות או גובה המכסים החדשים, כבר מותר להודות לנשיא שהצליח לעשות את הרפורמה הגדולה והחשובה למען אזרחי ישראל בנושא יוקר המחיה: הורדת מחירי המזון, שהם הגבוהים במערב, באמצעות ליברליזציה של השוק. זו משימה שבעשור האחרון ממשלות נתניהו – אביר הכלכלה החופשית בדימוס – לא הצליחו לבצע משיקולים פוליטיים צרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות