אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב מאשרת: איראן הפילה מל"ט ריגול צילום: wikipedia

ארה"ב מאשרת: איראן הפילה מל"ט ריגול

בכיר אמריקני אישר הבוקר כי איראן הפילה בטיל נ"מ מל"ט גלובל הוק RQ-4 מעל מצרי הורמוז במימי המפרץ הפרסי. קודם לכן אמרו האיראנים שהמל"ט חדר לשטח האווירי של המדינה. אמש הזהירו האיראנים: "השטח האווירי שלנו הוא הקו האדום, נמשיך להגיב בתקיפות לכל הפרת ריבונות"

20.06.2019, 09:36 | ynet

משמרות המהפכה של איראן יירטו כלי טיס בלתי-מאויש אמריקני מעל שמי המדינה, כך דיווחה הבוקר (יום ה') סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א. דווח כי כלי הטיס שיורט הוא מל"ט ריגול מסוג גלובל הוק RQ-4, וכי הוא יורט בעת שטס במרחב האווירי שמעל למחוז הורמוזגן שבדרום איראן. גורם אמריקני רשמי אישר כי מל"ט של הצי האמריקני הופל על ידי טיל קרקע-אוויר איראני במרחב האווירי הבינלאומי מעל מצרי הורמוז.

קראו עוד בכלכליסט

מל"ט אמריקני מדגם גלובל הוק RQ-4, צילום: wikipedia מל"ט אמריקני מדגם גלובל הוק RQ-4 | צילום: wikipedia מל"ט אמריקני מדגם גלובל הוק RQ-4, צילום: wikipedia

מוקדם יותר אמר ביל אורבן, דובר פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית והממונה על המזרח התיכון, לסוכנות הידיעות AP כי "אף מטוס אמריקני לא היה בשמי איראן היום".

אמש הזהיר בכיר ביטחוני איראני כי טהרן "תגיב בחריפות" על כל פגיעה במרחב האווירי שלה. "המרחב האווירי שלנו הוא הקו האדום שלנו ואיראן תמיד הגיבה ותמשיך להגיב בתקיפות לכל מדינה שמפרה את המרחב האווירי שלנו", הוא אמר.

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי מחוז הורמוזגן גובל במצרי הורמוז בדרום איראן. לכן אפשר שהאיראנים הפילו אותו כדי שלא יוכל לעקוב אחר הפעילות הצבאית שלהם שם. מקרה כזה תואם את ההודעה האמריקנית שאף מטוס ללא טייס לא היה בשמי איראן. במקרה זה, הפלת הגלובל הוק הייתה הפרה של החוק הבינלאומי על-ידי האיראנים.

הגלובל הוק RQ-4 הוא מטוס הביון ללא טייס הגדול בעולם ומסוגל לשהות ימים ואף יותר משבוע מעל האזור שאותו הוא מצלם ואחריו הוא עוקב. הוא טס בגובה רב של יותר מ-10 ק"מ וקשה מאוד ליירטו. עם זאת, לאחרונה העבירו האיראנים סוללות S-300 שרכשו ברוסיה לאזור המפרץ הפרסי והסוללות של טילי נ"מ חדישים מסוגלות להפיל את הגלובל הוק גם בגובה הרב שבו טס.

מכלית הנפט הנורבגית שנפגעה במפרץ עומאן, צילום: איי אף פי מכלית הנפט הנורבגית שנפגעה במפרץ עומאן | צילום: איי אף פי מכלית הנפט הנורבגית שנפגעה במפרץ עומאן, צילום: איי אף פי

בשבוע שעבר האשים צבא ארצות הברית את משמרות המהפכה בניסיון ליירט מל"ט אמריקני בשמי מפרץ עומאן. זאת, לדברי הודעת הצבא, כדי לשבש את המעקב המודיעיני אחרי המתקפה על מכליות הנפט במפרץ עומאן - שבה האשים טראמפ את איראן. מקור אמר לרשת CNN כי ימים לפני התקיפה, הופל מל"ט אמריקני בים האדום, כנראה על-ידי טיל שירו המורדים החות'ים השיעים בתימן, בעלי בריתה של טהרן.

מוקדם יותר השבוע הודיע שר ההגנה האמריקני בפועל, פטריק שנהאן, כי ארצות הברית תשלח כאלף חיילים נוספים למזרח התיכון. זאת, בעקבות האיום הגובר מצדה של איראן, לדבריו, ועל רקע תקיפת שתי מכליות הנפט ביום חמישי, הירי לעבר המל"טים האמריקניים לפני כן ואיומה של טהרן להפר את הסכם הגרעין. ארה"ב האשימה את טהרן בתקיפת שתי מכליות הנפט במפרץ עומאן בשבוע שעבר, כפי שהאשימה אותה בתקיפה הקודמת בחודש מאי, וטענה כי עשתה זאת במטרה לשבש את המסחר בנתיב הימי הקריטי לתעשיית הנפט העולמית.

צבא ארה"ב פרסם סרטון שלטענתו מציג את אנשי צי משמרות המהפכה מסירים מוקש שלא התפוצץ מאחת המכליות, היפנית, וגם תמונות מהאירועים ביום חמישי. באחת מהן, שצולמה ממסוק של הצי האמריקני, נראה חור גדול בדופן הספינה, ולפי הפנטגון הוא נגרם ממוקש שכן התפוצץ. תמונות אחרות מציגות את הסירה שבה שטו אנשי משמרות המפכה לאחר שהסירו את המוקש.

הלילה מסר הפנטגון כי תגבור הכוחות יכלול גם את מערכת ההגנה האווירית "פטריוט", לצד מטוסי איסוף מודיעין ו"אמצעי הרתעה אחרים". "ההתקפות האחרונות של איראן נותנות תוקף למודיעין האמין שקיבלנו על התנהגות עוינת של הכוחות האיראניים ושליחיהם, אשר מאיימת על ארה"ב והאינטרסים שלה ברחבי האזור", אמר שנהאן. לפי גורמים בממשל, הכוחות שיישלחו לאזור יסייעו במשימות אבטחה וכן בתצפית ובמודיעין. עוד דווח כי בריטניה מתכוונת לשלוח כוחות למפרץ הפרסי, אם כי רק מאה לוחמי קומנדו, במטרה לשמור על הספינות הבריטיות במרחב.

לפני שמונה שנים הפילה איראן מל"ט חמקן אמריקני מדגם RQ-170 - מהמתקדמים שבידי ארה"ב - בגבול אפגניסטן וכעבור שלוש שנים הציגה לו גרסת חיקוי מתוצרת עצמית. הדגם מכונה "החיה מקנדהאר" בשל הפעילות שלו באפגניסטן. אחרי שנלכד באיראן ארה"ב ביקשה להשיב אותו אליה, אך נענתה בשלילה. לפני שנתיים הופל מל"ט איראני שחדר לישראל, ולפי הדיווחים מדובר באותו חיקוי לדגם האמריקני המתקדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות