אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין תקנים, ורפואת היד מושלכת לפח צילום: יו"ר האיגוד לכירורגיה של היד

אין תקנים, ורפואת היד מושלכת לפח

בבתי חולים רבים אין יחידות מוסדרות ואין כוננויות של רופאים מומחים בתחום כף היד. בתנאים אלה, מטופלים אשר סובלים מבעיות בהם מטפלים כירורגים של היד, אינם מטופלים על ידי אנשי המקצוע הנכונים

21.06.2019, 07:32 | ד"ר שי לוריא

לאור הצרכים והתפתחויות בתחום הבריאות, הובילו משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית להכרה בהתמחויות-על ולהקמת איגודים מקצועיים בתחומי רפואה מגוונים, על מנת שניתן יהיה להעניק מענה רפואי מקצועי ככל הניתן למגוון מחלות ופציעות. התמחויות אלה מחייבות הכשרות מורכבות, תקציבים ורגולציה, והמטרה של כולן – טובת הציבור ורווחתו על פי צורך ממשי שזיהו מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה הרלוונטיים לאורך השנים. אולם רופא, מומחה ככל שיהיה, לא יכול להעניק טיפול רפואי כאשר אותו גוף אשר הסמיך אותו לא נותן לו את הכלים לעשות זאת. ללא תקנים, ללא יחידות מקצועיות בבתי החולים ובקופות החולים, ללא תקציבים, נמצא עצמנו גם ללא רופאים מיומנים.

חדר ניתוח (אילוסטרציה), צילום: Engin­_Akyurt/Pixabay חדר ניתוח (אילוסטרציה) | צילום: Engin­_Akyurt/Pixabay חדר ניתוח (אילוסטרציה), צילום: Engin­_Akyurt/Pixabay

חשוב לדעת – 20% מכלל הפניות לחדרי מיון קשורות לפציעות ביד ופציעות מסוג אלו הן היקרות ביותר למשק, בשל גילם הצעיר של הנפגעים ואובדן כושר העבודה והתפקוד. נתונים אלו גבוהים עוד יותר במרכזי טראומה מחוץ לבית החולים ומצטרפים לעלייה המשמעותית במגוון מחלות בידיים בילדים, צעירים ומבוגרים. בכדי לשמר את יכולת התפקוד הייחודית של היד, נדרשת הבנה מעמיקה באנטומיה, פתולוגיה ומגוון גדול של טכניקות טיפול ניתוחיות ואחרות. שיטות הטיפול כוללות שילוב טכניקות מתחומי האורתופדיה, כירורגיה פלסטית ומיקרוכירורגיה. על כן הוחלט כבר לפני 30 שנים להכיר במקצוע 'כירורגיה של היד' כהתמחות נפרדת. לא בכדי, לטיפול מקצועי נדרשת הכשרה מיוחדת האורכת מספר שנים.

על אף ההשקעה הניכרת בהכשרת רופאים מומחים בתחום זה, קיים פיגור ניכר במיסוד השרות הניתן ברבים מבתי החולים לפציעות מורכבות אלה. למרות שקיימים מומחים בכירורגיה של היד, אין יחידות מוסדרות ואין כוננויות של רופאים מומחים בתחום זה, ברבים מבתי החולים. בתנאים אלה, מטופלים רבים אשר סובלים מבעיות בהם מטפלים כירורגים של היד, אינם מטופלים על ידי אנשי המקצוע הנכונים. כמצופה, אנו נחשפים שוב ושוב לנזקים הנגרמים למטופלים אשר זקוקים בדחיפות לכירורג של היד ומופנים כלאחר יד לרופא אחר שאינו מומחה כלל לכירורגיה הספציפית של כף היד. הציבור אפילו אינו מודע לכך שמי שמטפל בו אינו בעל ההסמכה הנדרשת לטיפול מיטבי. מצב בלתי נסבל זה נובע מהעדר תקנים, תת תקצוב, הפסקת מתן מענקים לכירורגים של היד בפריפריה ועיכוב בהקמת יחידות ומחלקות בבתי החולים. חשוב מאד לייצר תת התמחויות ברפואה, אך חשוב באותה המידה לאפשר לאותן ההתמחויות לבוא ליד ביטוי – בראש ובראשונה לטובת הציבור.

בקרוב יפתחו הסכמי העבודה של הרופאים. במסגרת המשא ומתן תעמוד לכל אחד הזכות לבקש להיטיב את תנאי עבודתו. הכירורגים של היד מבקשים דבר אחר. אנחנו מבקשים לאפשר לנו לממש את הידע שצברנו על מנת להעניק את הטיפול המסור ביותר והמקצועי ביותר לאנשים שנפצעו בידיהם או שיש להם בעיות בידיים. הבחירות המתרגשות עלינו שוב הן הזדמנות מצוינת להזכיר לראש הממשלה ושרי הבריאות והאוצר הנכנסים כי עליהם לוודא שלכל החלטה המתקבלת ילווה מנגנון המאפשר את יישומו – ובאופן מיוחד כאשר בריאות הציבור מונחת על הכף.

הכותב הוא יו"ר האיגוד לכירורגיה של היד בישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות