אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסון מובייל: עסקת הענק בעיראק תקועה צילום: רויטרס

אקסון מובייל: עסקת הענק בעיראק תקועה

המו"מ בין ענקית האנרגיה האמריקאית לממשלת עיראק על הגדלת הפקת הנפט בדרום המדינה הופסק שוב; אחת הסיבות: דרישת אקסון לקבל חלק מהתפוקה - דבר שלדברי בגדד פוגע בריבונותה

21.06.2019, 19:03 | שירות כלכליסט

הופסק המו"מ בין אקסון מובייל לממשלת עיראק. רק לפני כמה שבועות נראה היה שענקית האנרגיה האמריקאית נמצאת על סף עסקה בשווי 53 מיליארד דולר להגדלת הפקת הנפט של עיראק משדות הנפט הדרומיים שלה, שאמורה היתה להיות אבן-דרך של מימוש שאיפותיה להתרחבות במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

ואולם כעת שילוב של סיבוכים משפטיים וחששות ביטחוניים, שהוחרף על ידי המתחים המסלימים בין ארה"ב לבין שכנתה הגדולה של עיראק - איראן, גרמו לעצירת העסקה, כך אומרים פקידי ממשל עיראקים.

המו"מ נעצר עקב תנאים בחוזה להם בגדד מתנגדת, כך לדברי אותם פקידים. הנקודה הבעייתית המרכזית לדבריהם, היא שאקסון רוצה לקבל בחזרה את הוצאות הפיתוח שלה, וכן לקבל חלק מתפוקת הנפט של שני שדות - דבר שעיראק מתנגדת לו, מאחר שלטענתה הוא מהווה פגיעה בריבונותה על הייצור.

שדה נפט בעיראק בו פועלת אקסון, צילום: רויטרס שדה נפט בעיראק בו פועלת אקסון | צילום: רויטרס שדה נפט בעיראק בו פועלת אקסון, צילום: רויטרס

אחד מחברי צוות המו"מ העיראקי אמר שלא יחתום על שום מסמך שמכיל את התנאים הנוכחיים המוצעים על ידי אקסון, וזאת יום לאחר שסגן שר הנפט העיראקי, פיאד נמה, אמר שהשיחות מתנהלות ושהוא מצפה לחתימה בקרוב.

המו"מ  הופסק כבר פעמיים לאחר שאקסון פינתה את הסגל שלה מעיראק, כתוצאה מהמתחים האזוריים בין איראן לארה"ב. הפעם הראשונה הייתה במאי, כאשר פונו מאות אנשי סגל שגרירות ארה"ב בעקבות איומים כלליים מצד איראן, התומכת בכמה מיליציות שיעיות בעיראק. הפעם השנייה הייתה לאחר מתקפת טילים שמטרתה המשוערת היתה החברה עצמה, ואשר פקידים מקומיים ייחסו למיליציות מקומיות בתמיכת איראן.

עיראק היא אחת המדינות היחידות בעולם שמקיימת יחסי ידידות גם עם ארה"ב וגם עם איראן. שתי היריבות הן בנות הברית הגדולות ביותר שלה, ובגדד תקועה ביניהן בעודן נאבקות על שליטה והשפעה במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות