אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השחיתות בעיריית נתניה: נסגר התיק נגד פיירברג, אישומים נגד סגנה צילום: אוראל כהן

השחיתות בעיריית נתניה: נסגר התיק נגד פיירברג, אישומים נגד סגנה

הפרקליטות הודיעה שהתיק נגד פיירברג בגין חשד לשוחד ומרמה נסגר; במקביל הודיעה שהיא שוקלת העמדה לדין בכפוף לשימוע של סגן ראש העיר שמעון שר, בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים; בעניינם של אנשי העסקים שנחקרו בפרשה בהם מנכ"ל פז יונה פוגל, ויו"ר קבוצת אשטרום רמי נוסבאום, החלטה תתקבל בהקדם

23.06.2019, 19:12 | תומר גנון

פרקליטות המדינה הודיעה היום (א') לבאי כוחה של ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, על סגירת תיק החקירה בעניינה. במקביל הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לבאי כוחו של סגן ראש העירייה, שמעון שר, כי היא שוקלת להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי כתב החשדות, ביקש וקיבל שר תרומות למוסדות צאנז מבעלי עניין בנדל"ן בעיר נתניה, עת שכיהן שר כיושב ראש וועדת המשנה לתכנון ובנייה בשנים 2016-1998. על פי כתב החשדות פנה שר לבעלי עניין בעיר בתחום הנדל"ן ביודעו שהם הגישו, או צפויים להגיש, בעתיד בקשות לאישור תכניות בנייה והיתרים לוועדת המשנה, ומשכך יתקשו לסרב לבקשותיו לתרומה. כפועל יוצא מבקשותיו של שר, העבירו בעלי העניין למוסדות צאנז בעיר למעלה משלושה מיליון שקלים.

מרים פיירברג ראש עיריית נתניה. התיק נסגר, צילום: אוראל כהן מרים פיירברג ראש עיריית נתניה. התיק נסגר | צילום: אוראל כהן מרים פיירברג ראש עיריית נתניה. התיק נסגר, צילום: אוראל כהן

בין אנשים העסקים שנחקרו באזהרה בחשד למתן התרומות האסורות היו מנכ"ל פז יונה פוגל; יו"ר קבוצת אשטרום ואחד מבעלי השליטה בה, אברהם (רמי) נוסבאום; מנכ"ל בוני התיכון הנדסה, עמרם פרץ; והמנכ"ל לשעבר של חברת דלק ישראל, שמואל אנצ'ל. על פי הודעת הפרקליטות בעניינם של חשודים נוספים מלבד פיירברג ושר תתקבל החלטה בהקדם.

פיירברג עצמה נחקרה, בין היתר, בגין חשדות לפיהם פעלה בניגוד עניינים בהליכי תכנון ורישוי לטובת מקורביה ולטובתה, במסגרת טיפול העירייה במיזמי בנייה שונים. בין המיזמים היה "פרוייקט קורל", בו היא עצמה רכשה קרקע לדירה. כן נחשדה פיירברג בכך שקיבלה שוחד במסגרת משא ומתן לרכישת שירותי בנייה במסגרת מיזם זה.

סגן ראש עיריית נתניה שמעון שר בבית המשפט, צילום: אוראל כהן סגן ראש עיריית נתניה שמעון שר בבית המשפט | צילום: אוראל כהן סגן ראש עיריית נתניה שמעון שר בבית המשפט, צילום: אוראל כהן

"לאחר סדרת דיונים בראיות ומשמעותן שהתקיימה בהשתתפות גורמי פרקליטות ומשטרה", נמסר בהודעת הפרקליטות, "במסגרתה נבחנו ממצאי החקירה בעניינה של פיירברג, החליט פרקליט המדינה לאמץ את עמדת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) ועמדת המחלקה הכלכלית, לפיה הגם שפיירברג לא נהגה כמצופה מאדם במעמדה, התמונה הראייתית שהתגבשה אינה מספיקה להביא להגשת כתב אישום בחשדות שנבחנו".

תרמו למוסדות קהילת צאנז כדי ששר יקדם את עסקיהם, צילום: עמית שעל, ירון ברנר, דנה קופל, טל שחר תרמו למוסדות קהילת צאנז כדי ששר יקדם את עסקיהם | צילום: עמית שעל, ירון ברנר, דנה קופל, טל שחר תרמו למוסדות קהילת צאנז כדי ששר יקדם את עסקיהם, צילום: עמית שעל, ירון ברנר, דנה קופל, טל שחר

החקירה נוהלה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, יחד עם רשות המיסים (פקיד שומה חקירות מרכז).

המשטרה ייחסה במהלך החקירה לנושאי המשרה בחברות הציבוריות, חשד לביצוע עבירות של מתן שוחד, לפיו, הוא הועבר בין היתר באישורם מהחברות - כתרומות למוסדות דתיים בנתניה, הקשורים לקהילת צאנז החרדית ששר נמנה על ראשיה, בהם בית החולים לניאדו בעיר, בית אבות, בית יתומים בית מדרש ועוד. שר מצדו, כך החשד, דאג כאמור לסייע לחברות במסגרת תפקידו בעירייה בעניינים הקשורים אליהן.

פיירברג מסרה: "לאחר כשלוש שנים בהם רבצה עננה כבדה על ראשי אני מברכת על ההחלטה הראויה לסגור את התיק , שמחה שהאמת יצאה לאור ומודה על כך לפרקליטות".

עו״ד נתי שמחוני המייצג את פיירברג מסר: "עמדתנו לאורך כל הדרך היתה כי אין כל אמת בחשדות. משכך, סמוכים ובטוחים היינו כי לאחר שהפרקליטות תבחן את הדברים כהוויתם- תגיע היא למסקנה מושכלת כי לא דבק כל רבב בהתנהלותה".

עו"ד עמית חדד, המייצג את שמעון שר, מסר בתגובה: "לאחר 12 ימים במעצר, לאחר מאות שעות חקירה, ולאחר שהופנו נגד הרב חשדות שונים ומשונים שאין ביניהם לבין המציאות דבר, נותר כתב חשדות שעוסק בפנייה של הרב שר לאנשי עסקים בבקשה שיתרמו לבית יתומות, לבית חולים, ולמוסדות חסד אחרים, והכל מבלי שהוא קיבל עבור כך דבר. יש להצר על כך שאנו חיים בתקופה שבה בקשת צדקה לאחר היא עילה לחקירה פלילית. מכל מקום, אין לנו ספק שבסופו של דבר ולאחר שנשמיע את טענותינו בשימוע לא יישאר דבר מהמיוחס לרב שר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות