אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תסבוכת חדשה לשפיר ברומניה: נפתחה חקירה של הנציבות האירופית צילום: נמרוד גליקמן

תסבוכת חדשה לשפיר ברומניה: נפתחה חקירה של הנציבות האירופית

רגולטור מטעם הנציבות פתח בחקירה בחשד להונאה שבוצעה לכאורה בפרויקט של חברה בת ברומניה - הפרויקט מומן חלקית על ידי בנק ההשקעות האירופי

24.06.2019, 08:36 | חזי שטרנליכט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

תסבוכת חדשה לחברת התשתיות שפיר הנדסהברומניה. החברה מעדכנת הבוקר (ב') כי הנציבות האירופית פתחה בחקירה בחשד להונאה שבוצעה לכאורה בפרויקט של חברת שפיר הנדסה ברומניה. חקירה קודמת בנוגע לפרויקט אחר בעבר באותה מדינה הובילה לבסוף לבוררות בינלאומית שהסתיימה בזיכוי החברה.

קראו עוד בכלכליסט

החשדות במקרה הנוכחי נוגעים להפרת חוזה לכאורה בביצוע פרויקט מ-2013 שבמימון שלו השתתף באופן חלקי גם בנק ההשקעות האירופי. שפיר מציינת כי היא בוחנת את צעדיה ותפעל בהמשך על פי דין.

הרשות האירופאית החוקרת OLAF (המשרד האירואי נגד הונאות), הפועלת בשם הנציבות, חושדת כי בוצעה הסבה לכאורה של העבודות בפרויקט שהשם שלו הוא DN-6 לחברה של שפיר ברומניה בניגוד להוראות החוזה. לפי החשד הוסבו עבודות לחברה הבת של שפיר בהיקף של 390 אלף יורו.

הרשויות מאפשרות לחברה הבת ברומניה, חברת שפיר מבנים רומניה, להגיב בכתב לטענות שעלו בסיכום מסקנות החקירה. כמו כן, מציינת שפיר כי החברה הבת היא חברה שהוקמה ברומניה ונמצאת בהליכי חדלות פירעון ובניהול מפרק ואינה יותר בבעלותה, מאז חודש יולי 2014.

החברה מוסיפה ומציינת גם כי בנוגע לפרוייקט אחר שביצעה החברה הבת ברומניה עבור אותו מזמין (פרוייקט 18 - DN) התנהלה בוררות במסגרת מוסד הבוררויות הבינלאומי (ICC) בין החברה הבת למזמין הפרויקט. במסגרת אותה בוררות הועלתה טענה דומה לטענות שעלו מהרשויות כעת. לפי החברה הטענה של מזמין העבודה נדחתה בפסק בוררות מה-8 באוגוסט אשתקד.

באוגוסט האחרון, זיכה בית המשפט ברומניה את אברהם מורגנשטרן, מנהל לשעבר בשפיר מבנים רומניה, מעבירה של מתן שוחד לפקיד ציבור מקומי. בפרשה זו בנובמבר 2014, עמד מורגנשטרן בלב חקירה של מנהל השחיתות ברומניה בחשד שהעביר כספי שוחד לראש העיר קוסטנצה לשעבר ולאחיו, בתמורה לקידום זכייתה של שפיר רומניה במכרז.

מימין: הראל וישראל שפירא מבעלי השליטה בשפיר, צילום: נמרוד גליקמן מימין: הראל וישראל שפירא מבעלי השליטה בשפיר | צילום: נמרוד גליקמן מימין: הראל וישראל שפירא מבעלי השליטה בשפיר, צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות