אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבקר על המועצה האזורית דרום השרון: ממעטת לאכוף עבירות תכנון ובנייה צילום: טל שחר

דו"ח המבקר

המבקר על המועצה האזורית דרום השרון: ממעטת לאכוף עבירות תכנון ובנייה

מדו"ח המבקר עולה כי בשטחי המועצה, הכוללת 21 מושבים, 7 קיבוצים ו-3 ישובים קהילתיים, פועלים עסקים רבים על קרקע חקלאית - תוך הפרה בוטה של החוק; במועצה ממעטים לבצע אכיפה של עבירות תכנון ובנייה ושימושים חורגים ללא היתר - ובכך פוגעים בהכנסות של עצמם

24.06.2019, 12:02 | דותן לוי

מערך הפיקוח של המועצה האזורית דרום השרון פועל באופן מצומצם, לא מאפשר להשיג את יעדי הפיקוח שקבעה הוועדה המקומית במדיניות האכיפה שלה, ולא מצליח לטפל כראוי בעבירות בנייה ובשימושים חורגים. ממצאים אלו עלו מביקורת של מבקר המדינה, שהתבצעה בחודשים מאי עד נובמבר 2018, ועסקה בטיפולה של המועצה בעבירות בנייה ובשימושים חורגים ללא היתר.

קראו עוד בכלכליסט

מוטי דלג מוטי דלג'ו, לשעבר ראש המועצה האזורית דרום השרון | צילום: טל שחר מוטי דלג

המבקר מצא, כי המועצה לא ניהלה מעקב אחר שימושים חורגים שהוגבלו בזמן, לא וידאה שלא יימשכו מעבר לתקופה שהותרה ולא גבתה היטלי השבחה המגיעים לה כאשר פג תוקפם של שימושים אלה - ובכך למעשה פגעה בהכנסותיה. עוד עלה מהדו"ח, כי מפקחי הוועדה ממעטים לבצע ביקורות יזומות לגילוי עבירות בנייה, וכי באופן כללי הוועדה ממעטת לעשות שימוש בכלי האכיפה העומדים לרשותה. גם כאשר בוצעה אכיפה, הוועדה לא עקבה אחר ביצועם של גזרי דין ולא אכפה את ביצועם, כך שבסופו של דבר נותרו עבירות רבות מבלי שבוצעה בעניינן אכיפה.

המועצה האזורית דרום השרון משתרעת על שטח של 95 אלף דונם וכוללת בתוכה 21 מושבים, שבעה קיבוצים ושלושה ישובים קהילתיים, הכוללים בסה"כ כ-32 אלף תושבים. לפי ממצאי הביקורת, המועצה לא מרכזת נתונים על עבירות הבנייה ועל השימושים החורגים במרחב התכנון שלה, ואין לה מידע על מספר התיקים שנמצאים בפיקוח פעיל.

עוד נמצא, כי במאגר של מחלקת הגבייה של המועצה ישנם נתונים על עסקים שאינם חקלאיים לצורך חיוב בארנונה, אך הוועדה לא נעשתה בהם שימוש על מנת לכלול את הנכסים הללו במאגר הנכסים ללא היתר שנמצא בידה, וכן לא פעלה להפסקת השימושים החורגים בנכסים הללו.

לסיכום, כותב המבקר, כי במועצה האזורית דרום השרון "הופעלו במשך שנים עסקים רבים על קרקע חקלאית, ללא היתר בנייה וללא היתר לשימוש חורג כמתחייב. פעילות זו נעשתה תוך הפרה בוטה של החוק, ולא זו בלבד אלא שהיא משנה את אופייה של הסביבה הקרובה ויש בה סטייה של ממש מהתוכניות התקפות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות