אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדוארדו אלשטיין לאנשי פסגות: "השקעתי מספיק באי.די.בי, זה לא עזר, צריך דרכים אחרות" צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אדוארדו אלשטיין לאנשי פסגות: "השקעתי מספיק באי.די.בי, זה לא עזר, צריך דרכים אחרות"

בפגישה שערך עם אנשי בית ההשקעות פסגות אמר בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין שאין בכוונתו להזרים עוד כספים לקבוצה. כמו כן, הוא חשף כי הוא מתכנן לבצע עסקת בעלי עניין שבמסגרתה דסק"ש תרכוש את החברה־הנכדה גב ים מנכסים ובניין

25.06.2019, 06:53 | גולן חזני

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אדוארדו אלשטיין איננו מתכוון להזרים תרומת בעלים לאי.די.בי. ל"כלכליסט" נודע כי ביום ראשון השבוע, בפגישה עם צוות רחב של אנליסטים ואנשי השקעות מפסגות, אמר להם אלשטיין: "השקענו בחברה הזו מספיק, ביצעתי הזרמות. זה לא עזר. צריך לנסות דרכים אחרות. אני צריך זמן", ענה.

קראו עוד בכלכליסט

אלשטיין אמר עוד בפגישה שהוא מתכנן לבצע עסקת בעלי עניין, בה תרכוש דיסקונט השקעות את חברת גב ים מידי נכסים ובניין. ההגעה של אלשטיין לפגישה עם בית השקעות גדול היתה מפתיעה, משום שעד היום הגיעו לפגישות אלה המנכ"ל שולם לפידות וסמנכ"ל הכספים גיל קוטלר, שהודיעו על עזיבתם בשבוע שעבר. אלשטיין, שנשאל על עזיבת השניים, התייחס באופן אוהד יחסית ללפידות כשאמר כי "הוא נמצא איתי שבע שנים והחליט לחפש כיוונים חדשים בחיים". על קוטלר דיבר בפחות אהדה: "הופתעתי מהעזיבה שלו ומהעובדה שהוא ממהר לעזוב תוך חודש, אבל זה נובע כנראה מהצורך לרשום את הילדים למוסדות חינוך בארצות הברית, לשם הוא עובר".

הזעיק עוד שחקן חיזוק

מי שליוו את אלשטיין היו סמנכ"ל הכספים של אירסה מתיאס גייבירונסקי, אותו הזעיק אלשטיין מארגנטינה ללוות את השיחות מול הגופים המוסדיים, וכן אהרון קאופמן, היועץ המשפטי של אי.די.בי. אלשטיין הזעיק לארץ גם את סאול זאנג, יועצה המשפטי של אירסה ומי שמחזיק באחוזים בודדים מהשליטה באי.די.בי. זאנג, שהגיע אתמול לארץ, יצטרף לצוות המו"מ מול מחזיקי האג"ח של החברה. הזעקתו של זאנג לצד סמנכ"ל הכספים של אירסה, מעידה על הלחץ שבו נמצא אלשטיין והעובדה שהוא מפנים את הבעייתיות במצב החברה. "החלטתי לבוא לכאן כדי להבהיר את המהלכים שאנחנו עושים", אמר אלשטיין.

לא בכדי הגיע אלשטיין לפסגות. אלשטיין מנסה למחוק את נכסים ובניין מהמסחר בבורסה ודסק"ש הגישה הצעת רכש למניות הציבור בחברה (31%) במחיר שעלה מ־330 ל־390 שקל למניה - מה שידרוש השקעה של 765 מיליון שקל מצד דסק"ש. פסגות מחזיקה בכ־6.8% ממניות נכסים ובניין וכדי להעביר את הצעת הרכש חייב אלשטיין את תמיכתה.

פסגות הבהירה כי אחד מהשיקולים בקבלת ההחלטה של בית ההשקעות הוא שכל עסקת בעלי עניין עתידית תותנה באישור מחזיקי האג"ח של נכסים ובניין. אלשטיין סירב. "לא נסכים להתחייב שלא נעשה עיסקאות בעלי עניין מבלי לבקש אישורים של מחזיקי האג"ח לעסקאות כאלה", אמר.

בפסגות השיבו לו כי עיסקה כזו לא תתקבל באהדה גם בדסק"ש, שם יש יתרת מזומנים גדולה יחסית, שתומר לאחזקה פחות סחירה בחברה פרטית, נכסים ובניין. ל"כלכליסט" נודע כי העיסקה לא עוברת גם במחיר זה, וכי אי.די.בי לא תעלה את המחיר של הצעת הרכש, שפוקעת היום, פעם נוספת. מניית נכסים ובניין נסחרה במחיר של 10% פחות מ־390 שקל למניה, מה שמשקף את הערכת השוק שאכן העיסקה לא תתקבל.

גב ים, זרוע הנדל"ן של אי.די.בי בישראל, היא הנכס החזק ביותר של החברה כיום ונסחרת בשווי 4 מיליארד שקל. נכסים ובניין, שבה מחזיקה דסק"ש ב־69% מהמניות, מחזיקה ב־52% ממניות גב ים, בשווי 2.1 מיליארד שקל. גב ים רשומה בספרי נכסים ובניין בשווי נמוך בהרבה ומכירה שלה תניב רווח הון של קרוב למיליארד שקל לקבוצה. אבל יותר חשוב, היא תסייע לצמצם את שכבות הפירמידה לשתי שכבות, שכן גב ים תהפוך לחברה אחות של נכסים ובניין ותחת דסק"ש. עיסקה כזו אמורה להיות בהיקף של 2.2־2.3 מיליארד שקל לפחות, סכומים שדסק"ש איננה יכולה להוציא במצבה הנוכחי. עיסקה כזו היתה יכולה להתבצע בקלות רבה יותר במידה ואלשטיין היה מצליח למחוק את נכסים ובניין מהבורסה, משום שאז האישור שלה היה מגיע לדירקטוריון נכסים ובניין. באין מחיקה כזו ייאלץ אלשטיין לקבל את הסכמתם של בעלי מניות המיעוט בנכסים ובניין - ואלה לא ירצו שנכס כמו גב ים יעבור לידי דסק"ש.

בנוסף, אלשטיין נשאל מדוע העניקה אי.די.בי הלוואת ענק לאיל לפידות עבור רכישת 5% ממניות כלל ביטוח. "הנזילות של החברה איננה כה טובה שהיא מאפשרת לתת הלוואות כאלה", אמרו אנשי פסגות. הוא השיב: "אנחנו שמחים שלפידות הצטרף. הוא משקיע אסטרטגי חשוב".

זכרונות מימי דנקנר

אנשי פסגות הזכירו לאלשטיין את בעל השליטה הקודם באי.די.בי נוחי דנקנר: "הוא היה במצב כזה. אתה לא רוצה להגיע למצב שלו". אלשטיין השיב: "הם זה הם, ואנחנו זה אנחנו. אנחנו שונים. נכנסנו לקבוצה והזרמנו הרבה כסף. עד היום החזרתי כל פני מהחובות שלי. השקענו כאן הרבה. אתם צריכים להיות יותר סבלניים כלפינו". אלא שכנראה שלנושים של אי.די.בי אין הרבה סבלנות כלפי אלשטיין ובשבוע הבא, ככל הנראה ביום רביעי, יתכנסו אסיפות אג"ח של הסדרות ט' ו־יד' של אי.די.בי פתוח כצעד ראשון בדרך ללקיחת החברה לבית המשפט, שם יבקשו המחזיקים למנות בעל תפקיד בחברה. אסיפה ראשונה של מחזיקי סידרה ו' של דסק"ש כונסה ליום חמישי הקרוב בשעה 12:00 במשרדי דסק"ש בעזריאלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
זה לא לגמרי עסקת בעלי עניין
בתכלס אני לא מבין את פסגות. מרגע שנכסים ובניין הופכת לחברת בת של 100 אחוז בבעלות דיסקונט השקעות, אז העברת מניות גבים בין הקומות כל עוד במחיר סביר איננה יוצרת ערך עודף לבעלי מניות דיסקונט השקעות. היא יכולה במקרה קיצון לשפר את מצב אגח דיסקונט לעומת אגח נכסים ובניין אבל מכיוון שמדובר בהנזלת נכס בקומה של נכסים ובניין, כנראה שגם זה לא מרע את מצב אגח נכסים ובניין. בקיצור אם הם חושבים שזה מחיר טוב למניית נכסים ובניין מחובתם כלפי כספי החוסכים שלהם להענות להצעת הרכש
דיגר  |  25.06.19
לכל התגובות