אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הביטחון לסמוטריץ': "לא נוכל להפעיל את שדה דב אחרי 1 ביולי" צילומים: עומר מסינגר, אוהד צויגנברג

מנכ"ל משרד הביטחון לסמוטריץ': "לא נוכל להפעיל את שדה דב אחרי 1 ביולי"

שר התחבורה הציג בפני ועדת הכספים את המתווה שגיבש להארכת פעילות השדה: "בהצעתי יש מקסימום יתרונות, אפס מחירים ומינימום סיכון"; אודי אדם: "מערכת הביטחון לא יודעת להפעיל את שדה התעופה אחרי השבוע הבא. זה יקח לנו כ-3 חודשים להתארגן על זה מחדש"

25.06.2019, 11:21 | אמיתי גזית

בשעה זו מציג שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לוועדת הכספים את המתווה שגיבש להארכת פעילות הטיסות האזרחיות לאילת משדה דב. בראשית דבריו הבהיר כי הפתרון שגביש הוא זמני ל-3 שנים לכל היותר, משום שלדבריו בסופו של תהליך שדה דב יפונה לטובת הקמה של שכונה חדשה. על פי גורמי המקצוע שנוכחים בדיון, להצעתו של סמוטריץ' קשיים תפעוליים. "מערכת הביטחון לא יודעת להפעיל את שדה התעופה ב-1/7. זה יקח לנו כ-3 חודשים להתארגן על זה מחדש", אמר מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם.

קראו עוד בכלכליסט

סמוטריץ' גיבש הצעה שתאפשר את השארת מסלול ההמראה משדה דב עד שתצא לדרך תוכנית הבנייה. המסלול יפונה ברגע שבו יעלה טרקטור ראשון, במקביל משרד התחבורה יקדם פתרונות שיאיצו את התנועה מנתב"ג למרכז וכל זאת לטובת הבאים מאילת בטיסות. הצעתו של סמוטריץ' תלויה באישור של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם רה"מ יסכים תקדום חקיקת בזק תוך 48 שעות.

שדה דב, צילום: עמית שעל שדה דב | צילום: עמית שעל שדה דב, צילום: עמית שעל

"אנחנו מציעים מתווה שמרבע את המעגל, יש לו מקסימום יתרונות, אפס מחירים ומינימום סיכון. הרעיון שלנו אומר - נעביר חקיקת בזק שתאמר שהמסלול לא יפונה ויהיה שטח קטן של טרמינל. אבל יקבע שכל הליכי התכנון, השיווק והביצוע. הכוונה היא לתוכנית הגדולה של רמ"י לבניית 16 אלף יח"ד. הכל יתקדם לפי הסדר. וביום שבו יצטרך להיכנס הטרקטור הראשון לא חשוב לאיזו עבודה, המסלול יתפנה.

מימין: בצלאל סמוטריץ מימין: בצלאל סמוטריץ' ואודי אדם | צילומים: עומר מסינגר, אוהד צויגנברג מימין: בצלאל סמוטריץ

"בראשית הדרך נכון היה להשאיר את שדה דב. אבל אנחנו לא שם, אחרי שנעשה מה שנעשה, התקבלו החלטת ממשלה, תוכנו תוכניות, התקבלו החלטות תקציביות.

"בהקשר הזה את הנעשה אין להשיב, אני לא רואה אפשרות להחזיר את הגלגל לאחור ולמנוע את התוכנית להקמת רובע. אפילו מתווה חולדאי, גם זה על רקע השלכות הרוחב, הוא כמעט בלתי אפשרי.

"אנחנו נמצאים בפני מציאות נתונה, ישראל התנהלה צבורה שגויה בטיפול בשדה דב וביחס לפרטיים ולגוש הגדול. ראוי היה להתנהל אחרת ולא להגיע למצב היום. זו תשתית ציבורית, היה צריך לייצר הפקעה. שדה דב לא מוסדר תכנונית. לא נעשתה עבודה מסודרת תכנונית על שדות התעופה במדינת ישראל. אין היום ראיית רוחב, אסטרטגית לא נכון לסגור את שדה דב", אמר סמוטריץ'.

"יקח 3 חודשים להפעיל את השדה מחדש"

על פי גורמי המקצוע שנוכחים בדיון, להצעתו של סמוטריץ' קשיים תפעוליים, במיוחד בגלל שלאחר פינוי הבסיס הצבאי בשבוע הבא לא יהיה מי שיתפעל את הטיסות. את שדה דב שברובו הוא בסיס צבאי, מפעיל היום משרד הביטחון, בין היתר אנשי צבא הם שמשמשים פקחים.

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, אמר בדיון כי הצבא נערך לפינוי סופי של הבסיס בשבוע הבא, מאותו רגע לא יוכל להפעיל את השדה. "מערכת הביטחון לא יודעת להפעיל את שדה התעופה ב-1/7. זה יקח לנו סדר גודל של 3 חודשים להתארגן על זה מחדש. מעבר לכך, לא נראה לי הגיוני שצה"ל יפעיל שדה תעופה אזרחי". על פי אדם, הצבא כבר השקיע 2 מיליארד שקל במהלכים שונים שאפשרו את העתקת הבסיס הצבאי.

על פי נציג רשות שדות התעופה, יקח לרשות לפחות חצי שנה להפעיל את השדה מחדש, במיוחד בגלל פרק הזמן הארוך הנחוץ להכשרת פקחים .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות