אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיר של אלפבית בטורונטו: התושבים מתנגדים, חרדים לפרטיותם איור: Sidewalk Labs

העיר של אלפבית בטורונטו: התושבים מתנגדים, חרדים לפרטיותם

חברת Sidewalk Labs של אלפבית ממשיכה לקדם את מיזם העיר החכמה שלה, בהשקעה של עשרות מיליארדי דולרים - ונתקלת בהתנגדות תושבי העיר, שסבורים שנוכחות חיישנים בקרבתם היא סכנה לפרטיות. גם גורמים ברשויות המקומיות מתחילים להתנגד לפרויקט

25.06.2019, 18:08 | רפאל קאהאן

Sidewalk Labs, חברת הערים החכמות של אלפבית, פרסמה אתמול (ב') תוכנית בת 1,500 עמודים שמפרטים את תוכניתה להפיכת חלק מטורונטו לעיר בתוך עיר; "זה יהיה הרובע החדשני ביותר בעולם", מסר מנכ"ל החברה, דן דוקטורוף בהודעה לעיתונות. בפועל, יתפקד הפרויקט כניסוי עיר חכמה בגודל טבעי. ואולם, התוכנית זוכה להתנגדות הולכת וגדלה, הן מקרב תושבי העיר והן מקרב גורמים ברשויות המקומיות.

קראו עוד בכלכליסט

החזון המקורי היה לקחת כ-48 אלף מ''ר מתוך רובע תעשייתי בשם Quayside, שנבחר בגלל שהיה ריק למדי בזמנו. ייבנו בו מבנים מעץ - לא שיטה ירוקה או מתקדמת במיוחד - אך כל מתחם סיידווק יהיה בעיצוב שתומך בתחבורה ירוקה, הרחובות יהיו מלאי חיישנים, רשת WiFi ציבורית פתוחה ובו יקום המטה הקנדי של גוגל.

תעצרו את העיר

תושבי טורונטו, לעומת זאת, לא ששים לארח את העיר של סיידווק: מספר גופים אזרחיים שמייצגים את התושבים הביעו הסתייגות מהתוכניות של והצביעו על הנטייה של ענקיות הטכנולוגיה לנצל לטובתן את המרחב העירוני.

איור העיר החכמה של סיידווק, צילום: Sidewalk Toronto איור העיר החכמה של סיידווק | צילום: Sidewalk Toronto איור העיר החכמה של סיידווק, צילום: Sidewalk Toronto

כמו כן, חוששים התושבים משימוש ברשתות החיישנים של העיר החכמה לאיסוף מידע פרטי בהיקף חסר תקדים. מחאתם זוכה להיענות; ובכירים בממשל המקומי בטורונטו, ביניהם מחוקקים ומנהלי גופים ציבוריים, החלו להתרחק מהפרויקט, בו הביעו תמיכה בעבר. לאלפבית, גוגל ושאר החברות שתחת חסותן יש שם רע בכל הנוגע להשפעה שלהן על המרחב הציבורי. למשל החברה הואשמה לא פעם בג'נטריפיקציה של רבעים רבים בסן פרנסיסקו והסביבה.  

מתחם Quayside בטורונטו, צילום: Sidewalk Toronto מתחם Quayside בטורונטו | צילום: Sidewalk Toronto מתחם Quayside בטורונטו, צילום: Sidewalk Toronto

סיידווק, מצידה, התחייבה שלא תמכור או תעביר מידע שנאסף ברחבי הרובע לצד שלישי ללא אישור. בשלב זה הפרויקט עדיין נתון למספר אישורים, כשהחלטה צפויה להתקבל בתחילת השנה הבאה.

החברה מתכננת להתחיל את הבנייה עד 2022; אלפבית תשקיע כ-1.3 מיליארד דולר בפרויקט, אך תנסה לגייס עבורו עוד כ-38 מיליארד דולר מגורמים חיצוניים. לפי דיווח של הביזנס אינסיידר, הפרויקט צפוי לייצר כ-44 אלף משרות חדשות ולהכניס לטורונטו כ-4.3 מיליארד דולר בארנונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות