אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה של 6 מיליארד שקל בקצבאות ששילם הביטוח הלאומי ב-2018 צילום: טל שחר

עלייה של 6 מיליארד שקל בקצבאות ששילם הביטוח הלאומי ב-2018

היקף הקצבאות עלה מ-70 ל-76 מיליארד שקל, עלייה של 8%; בנוסף שולמו 10 מיליארד שקל בקצבאות שאינן ביטוחיות, לדוגמת הבטחת הכנסה. הסיבות העיקריות לעלייה: הרפורמה בקצבאות הנכים וקיצור הוותק בקצבאות הזיקנה

25.06.2019, 16:27 | שחר אילן

עלייה של 6 מיליארד שקל נרשמה בשנת 2018 בהיקף הקצבאות הביטוחיות ששילם הביטוח הלאומי - מ-70 ל-76 מיליארד שקל. התחומים העיקריים בהם גדלו הסכומים משמעותית הם קצבאות הנכים וקצבאות הקשישים - שני תחומים בהם הגדילה הממשלה הקודמת את היקף הקצבאות, לפני סאגת הגירעון האחרונה. מדובר בעלייה של 8%, שהסיבות העיקריות לה הן הרפורמה בקצבאות הנכים וקיצור הוותק בקצבאות הזיקנה.

קראו עוד בכלכליסט

סניף ביטוח לאומי בתל אביב, צילום: טל שחר סניף ביטוח לאומי בתל אביב | צילום: טל שחר סניף ביטוח לאומי בתל אביב, צילום: טל שחר

בתחום הזיקנה והשארים שולמו 29.1 מיליארד שקל - עלייה של 2.1 מיליארד (או 8%) לעומת 2017; בתחום קצבאות הנכים שולמו 15.6 מיליארד שקל - עלייה של 2 מיליארד (או 15%); בתחום קצבאות הסיעוד נרשמה עלייה של 700 אלף שקל (11%).

10 מיליארד שקל נוספים שילם הביטוח הלאומי בקצבאות לא ביטוחיות, שאינן מגובות על ידי האוצר (לדוגמת הבטחת הכנסה); יחד עם מעל למיליארד שקל שהעביר משרד הביטחון, שולמו 86 מיליארד שקל סך הכל.

כזכור, משבר הביטוח הלאומי הסתיים, זמנית לפחות, לפני מספר חודשים, בכך שהמוסד משך את האיום שלו שלא להעביר את העודפים לאוצר. מאז, כך נאמר בהודעת המוסד, לא חלה כל התקדמות במשא ומתן. על פי התחזיות המעודכנות של הביטוח הלאומי הוא צפוי להיכנס לגירעון בשנת 2037, והיתרות שלו צפויות להתרוקן ב-2045. העובדה שהתחזיות עודכנו מ-2022 ל-2037, מובילה לכך שלמערכת הפוליטית אין עניין לעסוק בנושא.

בביטוח הלאומי הזכירו אתמול כי "רמת הקצבאות בישראל נמצאת בתחתית הרשימה בכל ההשוואות מול מדינות ה-OECD"; בנוסף, מנכ"ל המוסד מאיר שפיגלר אמר שיש לקדם חקיקה שתתקן עיוותים בזכאות לקצבאות שונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אכן צריך לשקול מחדש את הזכאויות
לא כל הורה לילד אוטיסט הוא נזקק שכולנו צריכים לשלם לו הנחה בארנונה ובחשמל. לא כל חד הורית ענייה. יש הרבה עניים שאינם עונים לקריטריונים, וכשנתונים עם קריטריונים חדים [אוטיסט, חד הורי] פוגעים בעניים שאינם בתוך הקריטריונים החדים. לא מכיר גם שלכל נכה "מגיע" שכר מינימום, מאיפה זה מגיע? אין עניים אחרים? אם יכול לעבוד - שילך לעבוד. עם "לבנת פורן" למיניהם - היום כל הרחוב שלי מלא חניות נכים (ההוא שעבר ניתוח לב הוא 100% נכה ונמצא כל יום בחדר כושר...). קיצור מרוב רצון להישמע ל"מסכנים" - ממסכנים חצי עולם ולא נשאר לחצי השני.
אפי  |  26.06.19
1.
קיצבאות נכי תאונות עבודה
לצערי ,נכי תאונות עבודה,לא קיבלו כל תוספת,וגם לא הוזמנו לישיבות ועדת הרווחה בכנסת,כנראה לפי התנהגות ממשלת ישראל,נכים מהעבודה שקופים.בושה לממשלה ולחברי הכנסת שמעלים מידי שנה לעצמם ולצמודים אליבם את שכרם לפי בשיטה בה הם יקבלו יותר ,ולמה צמודים נכי תאונות עבודה???
Goldman Shlomo  |  25.06.19