אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תאשר בניית 9,400 דירות פינוי־בינוי בהליך מזורז ארי כהן אדריכלים

הממשלה תאשר בניית 9,400 דירות פינוי־בינוי בהליך מזורז

התוכניות מיועדות לחמש ערים ולשמונה מתחמים שונים שיוגדרו כ"מועדפים לדיור" ויועברו לידי הוותמ"ל, למרות התנגדות מצד הגופים המתכננים. מנהל הרשות להתחדשות חיים אביטן: "התחדשות עירונית היא העתיד של הבנייה בישראל"

26.06.2019, 08:15 | נמרוד בוסו

שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא־ביטון והרשות להתחדשות עירונית יביאו היום (ד') לאישור קבינט הדיור הצעת החלטה להכרזה על שמונה תוכניות פינוי־בינוי כ"מתחמים מועדפים לדיור", שבמסגרתן מתוכננות להיבנת 9,400 דירות. ההכרזה תעביר את התוכניות לתכנון מהיר בוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל).

לדעת אנשי תכנון רבים, הוותמ"ל אינה מוסד התכנון האידיאלי לתוכניות כאלה, הידועות במורכבותן. עם זאת אי אפשר לחלוק על כך שהוועדה אכן מצליחה לקדם את התוכניות לאישור במהירות רבה יותר מאשר הוועדות המקומיות והמחוזיות, שמשך זמן התכנון שלהן הגיע בעבר לעשור ואף יותר.

קראו עוד בכלכליסט

שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון. "משימה לאומית", צילום: יעל אורבך שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון. "משימה לאומית" | צילום: יעל אורבך שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון. "משימה לאומית", צילום: יעל אורבך

התוכנית הבולטת שתובא לאישור הקבינט מקודמת בירושלים במתחם "הנורית" שבשכונת קריית מנחם בדרום־מערב העיר. גודל המתחם הוא 110 דונם, וכיום בנויות במקום 677 יחידות דיור שיהפכו לכ־1,800 דירות חדשות, בבנייה מעורבת של בניינים רבי קומות של 27-12 קומות, לצד מתחם מסחרי.

בשנים האחרונות קידמה החברה העירונית הירושלמית מוריה את התכנון במקום יחד עם הוועדה המחוזית, אך לפני שבוע חשף "כלכליסט" כי ראש עיריית ירושלים משה ליאון דרש כי התכנון יועבר לוותמ"ל בשל מצוקת הדיור בעיר. המהלך הביא לעימות בין ליאון לבין מתכננת המחוז שירה תלמי, ששלחה מכתב התנגדות חריף למנהלת מינהל התכנון דלית זילבר. גם האופוזיציה העירונית בראשות עופר ברקוביץ' התנגדה למהלך, אך המחאות לא הועילו, והתוכנית צפויה להגיע לידי הוותמ"ל.

באור יהודה תמליץ הרשות על מתחם "המלבן" שבשכונת "גיורא" ששטחו 33 דונמים וכיום יש בו 156 דירות ותיקות. על פי התכנון ייבנו במקום 715 דירות חדשות בבנייה רוויה עם חזית מסחרית וחידוש מבני ציבור ותשתיות.

בחדרה, תמליץ הרשות להתחדשות עירונית להכריז על מתחם "הפיאצה" - הכיכר המרכזית בחלק הוותיק של העיר כמתחם מועדף להתחדשות. שטחו כ־30 דונם וכיום בנויות בו 128 דירות. במקומן ייבנו על פי התוכנית 1,240 יחידות דיור חדשות. בנתניה, תמליץ הרשות על מתחם "נורוק־טהון" בשכונת מכנס שבצפון־מערב העיר. זה משתרע על כ־25 דונם, ובו 164 דירות שבמקומן ייבנו 505 דירות חדשות.

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, צילום: שלומי אמסלם יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן | צילום: שלומי אמסלם יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, צילום: שלומי אמסלם

באשדוד תמליץ הרשות על ארבעה מתחמים לפינוי־בינוי בהיקף כולל של כ־5,000 דירות חדשות במקום כ־1,000 דירות הבנויות שם כיום. הגדולה שבתוכניות מקודמת במתחם המעפילים ברובע ב' בעיר. שטח המתחם כ־115 דונם. כיום יש בו 448 דירות והתוכנית מבקשת להכפיל את מספר הדירות פי חמישה לכ־2,360 דירות חדשות. תוכנית נוספת מקודמת במתחם "הרותם־פלדות", שמתפרס על פני כ־155 דונם ברובע ח' של העיר. מספר הדירות המתוכננות שם הן 1,390 במקום 308 דירות ותיקות שיפונו, כולל בניין "פלדות", מבנה עם קירות אסבסט שפינויו מיועד להתבצע בשלב הראשון. שתי תוכניות קטנות יותר מקודמות ברובע ה' בעיר: בנאות ספיר על שטח של 40 דונם שבו מתוכננת בניית כ־880 דירות חדשות, ובאחד העם, מתחם של 17 דונם המיועד לבניית 505 דירות חדשות.

מנהל הרשות להתחדשות חיים אביטן אמר כי "ההתחדשות העירונית היא העתיד של הבנייה בישראל: ב־2018 הגשנו לוותמ"ל 18.7 אלף דירות ובחצי הראשון של 2019 כבר הגשנו לאישור הוותמ"ל קרוב ל־20 אלף דירות".

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון אמרה כי התחדשות עירונית היא "המשימה הלאומית הבאה להרחבת היצע הדיור. ההכרזה על מתחמי פינוי־בינוי כמתחמים מועדפים לדיור היא חיונית וחשובה על מנת לדאוג גם למרקם הוותיק של הישובים, לצד תנופת בנייה חדשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
פינוי בינוי במדינת ישראל
פינוי בינוי בישראל נקבע רק לפי לחץ כלכלי של קבלנים או קירבה פוליטית או שלמונים. אין קריטריונים הנדסיים שמבוססים על צורך חיוני להגדלת כמות דיור או ועדת מומחים שתאדר את כל הנושא הכל חרטה ברטה במדינות אירופה בנינים מחזיקים מעמד 350 שנה לפני הריסה בישראל כל 45 עד 60 שנה צריך להרוס הכל ולבנות מחדש .הזוי ומוזר משהוא חשוב מאוד לא מסודר במדינה הזו.
אינג דניאל בר  |  27.06.19
3.
מעל 5000 דירות באשדוד, אנשים פה לא נורמלים
תאוות הבצע מעבירה את המתכננים על דעתם , אין שום מחסור בדירות , יש מחירים שלא אפשריים לקנייה וכולם מתחזקים את המחירים האלה . בנייה של 5000 יחידות באיזורים האלה ( כמעט הישנים ביותר באשדוד ) תגרור אסון תחבורתי, מילא הסביבה שתראה כמו אתר בנייה עצום . לא מבין את העניין .
ד.  |  26.06.19
לכל התגובות