אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: בוחן בכובד ראש את ההצעה לביטול הבחירות צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו: בוחן בכובד ראש את ההצעה לביטול הבחירות

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מנסה לקדם חוק שיאפשר את ביטול הבחירות. דובר הליכוד: "נתניהו יבחן את הצעתו בימים הקרובים". כחלון: "כל יוזמה שתביא לביטול הבחירות מבורכת". כחול לבן: "עוד ספין של נתניהו, אנחנו הולכים לבחירות"

25.06.2019, 20:53 | צבי זרחיה

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין מקדם ברצינות חוק לביטול הבחירות לכנסת ה-22 - כך פורסם הערב בחדשות 12.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המהלך, אדלשטיין צפוי לכנס בשבוע הבא את נשיאות הכנסת כדי לבטל את פגרת הבחירות. מיד לאחר מכן, עם תחילת פעילותה מחדש של מליאת הכנסת, יחוקק חוק המאפשר לכנסת לבטל את הקדמת הבחירות שלאחריו הבחירות יבוטלו.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, צילום: יואב דודקביץ יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: יואב דודקביץ יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, צילום: יואב דודקביץ

סיכויי המהלך לא ברורים לפי שעה מאחר שאם יבוטלו הבחירות יהיה צורך להקים קואליציה. רה"מ נתניהו הקדים את הבחירות מאחר שלא הצליח להרכיב קואליציה. בימים האחרונים הושמעו הערכות להקמתה של ממשלת אחדות תוך ביטול הבחירות, אבל ראשי כחול לבן דחו את אפשרות זאת.

גורמים במערכת הפוליטית אמרו הערב כי הודעתו של נתניהו, שלפיה הוא בוחן את ביטול הבחירות נועדה בעצם למלכד את כחול לבן שכבר הביעה התנגדות לכך.

אם תסכים המפלגה לביטול הבחירות ולכינונה של ממשלת אחדות אזי היא תאפשר לנתניהו להישאר בשלטון. מצד שני, אם תתמיד בהתנגדותה אזי נתניהו, שפעל לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות, יאשים את כחול לבן באי ביטול הבחירות.

יתרה מזאת, לא ברור אם החוק לביטול הבחירות אכן יעבור את מבחן בג"ץ. עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון היא שמרגע שהכנסת ה-21 החליטה להתפזר, לא ניתן לבטל את עריכת הבחירות ב-17 בספטמבר 2019.

יולי אדלשטיין: "חובתנו לאפשר לכנסת ה-21 להמשיך לתפקד"

לפני זמן קצר הודיע נתניהו, באמצעות דובר הליכוד, כי הוא "מתייחס בכובד ראש ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין", ולפיכך "יבחן את הצעתו לביטול הבחירות בימים הקרובים".

שר האוצר משה כחלון הצטרף אליו בטוויטר: "הבחירות הקרובות מיותרות, יקרות ומזיקות למשק. כל יוזמה שתביא לביטולן-מבורכת.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר הערב :"המשך תהליך הבחירות - הפרת אמונים כלפי אזרחי ישראל שמפסידים מיליארדים רק בגלל פסילות אישיות של ראשי מפלגות שונים. עשרות ח"כים מכל הסיעות פנו אלי למציאת פתרון לביטול פיזור הכנסת. מצאתי מתווה פרלמנטרי ויש אפשרות לבטל את הבחירות המיותרות בתולדות ישראל. חובתנו לאפשר לכנסת ה-21 להמשיך לתפקד".

מנגד, אהוד ברק צייץ הערב כי "מי שייתן יד לביטול פיזור הכנסת יהפוך לשותף, הלכה למעשה, למעשה השחיתות מבית המדרש של נתניהו: שיעבוד המדינה, הממלכתיות והשיטה לתועלת אישית ולהישרדות אישית. מי שיתמוך בחרפה הזו להצלת נתניהו יגורש מהעיר.

מכחול לבן נמסר בתגובה: "עוד ספין שנועד להשכיח מהציבור שנתניהו נכשל בהקמת ממשלה, העדיף את טובתו האישית וגרר במו ידיו מדינה שלמה לבחירות מיותרות. נתניהו מבין שהוא עומד להפסיד את הבחירות ומחפש עכשיו פתרונות קסם. אנחנו הולכים לבחירות ובני גנץ יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל״.

יו"ר כחול לבן בני גנץ הוסיף: "הפרסומים הערב מבהירים - נתניהו מפחד מגזר הדין הציבורי, ונתניהו משקר - אין שום משא ומתן עם כחול לבן״.

ישראל ביתנו בתגובה: "מה שמנחה את נתניהו הערב זו לא טובתה של מדינת ישראל, אלא הפחד לאבד את השלטון. דווקא נתניהו, שפעמיים בתוך חצי שנה פיזר את הכנסת, התחיל להפנים שאזרחי ישראל לא מקבלים את הגישה 'שאלוהים לשלטון בחרתנו'. ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בממשלה רחבה, שתורכב משלוש המפלגות: ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן".

בצלאל סמוטריץ' הגיב גם הוא למהלך המפתיע: "בחירות חוזרות הן דבר רע למדינת ישראל. אבל ממשלה עם השמאל היא דבר רע הרבה יותר. היא מנוגדת לחלוטין לרצון הבוחר שבחר באופן מובהק ימין (בהתחשב גם בקולות הימין שלא עברו את אחוז החסימה) והיא הפרת כל ההבטחות לבוחר של נתניהו והליכוד. לא מבין אנשי ימין שקוראים פתאום להקמת ממשלת שמאל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות