אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם בגיל 71 לא נגיע לירח: בוטלה בניית "בראשית 2" צילום: ‏‏ניצן סדן

גם בגיל 71 לא נגיע לירח: בוטלה בניית "בראשית 2"

עמותת Space IL, שעמדה מאחורי שיגור נחתת הירח הישראלית "בראשית" שהתרסקה דקות לפני הנחיתה עליו, הודיעה הערב על ביטול בניית החללית "בראשית 2" שהיתה אמורה להשלים את המסע. הסיבה: "הניסיון לחזור על מסע לירח אינו מאתגר מספיק"

25.06.2019, 21:26 | אודי עציון

גם בגיל 71 לא ננחת על הירח: עמותת Space IL, שעמדה מאחורי שיגור נחתת הירח הישראלית בראשית שהתרסקה דקות לפני הנחיתה עליו, הודיעה הערב על ביטול בניית החללית בראשית 2 שהייתה אמורה להשלים את המסע.

רשמית הודיעה העמותה כי "חברי הוועד המנהל של עמותת Space IL קיימו דיון מעמיק בנוגע לאופי המשימה הראוי לבראשית 2, והגיעו למסקנה כי הניסיון לחזור על מסע לירח אינו מאתגר מספיק".

קראו עוד בכלכליסט

ביום העצמאות האחרון הודיע המיליארדר מוריס קהאן, יו"ר העמותה ומי שתרם 40 מיליון דולר לפרויקט, כי ישקיע במימון בראשית 2. אולם ל"כלכליסט" נודע כי בהמשך התגלו חילוקי דעות עם תורמים נוספים לפרויקט, וגם לבטים טכניים לגבי ביצוע שינויים בחללית החדשה לעומת הראשונה, כדי להבטיח שתצליח לנחות הפעם, אך תישאר הפרויקט הזול מסוגו.

בפרויקט בראשית הושקעו כ-100 מיליון דולר, הרבה פחות ממה שעלו חלליות קודמות ששוגרו ונחתו על הירח. למרות זאת עמותת Space IL נותרה חייבת לתעשייה האווירית שבנתה בהזמנתה את החללית כעשרה מיליון דולר. התעשייה האווירית לא היתה יכולה לספוג שוב הפסד דומה.

מוריס קאהן לצד דגם של "בראשית", צילום: שאול גולן מוריס קאהן לצד דגם של "בראשית" | צילום: שאול גולן מוריס קאהן לצד דגם של "בראשית", צילום: שאול גולן

גם התקווה להזמנה של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א לחללית זהה שתשוגר מטעמה למשימת מחקר ירחית טרם התממשה, למרות שמנהל הסוכנות ג'ים ברדנשטיין החמיא לפרויקט כמה פעמים ושנאס"א העניקה מספר חוזים לנחתות ירח זולות באחרונה - אך של חברות אחרות.

בהודעת העמותה נמסר עוד: "מסעה של בראשית לירח, למרות הנחיתה הקשה, נצרב בתודעה בישראל ובעולם כמסע מוצלח, פורץ דרך, ובעל משמעויות רבות לאופי המסעות הבאים של בני אנוש לירח. הפידבקים שהתקבלו מגורמים מקצועיים רבים בעולם בשבועות האחרונים מאז הנחיתה, הצביעו על כך שהמשימה נתפסה כהצלחה יוצאת דופן, ושברה שיאים עולמיים רבים, כגון: החללית שנבנתה בתקציב הנמוך ביותר, שעשתה את המרחק הגדול ביותר לירח, הקטנה ביותר שהגיעה אליו והפרויקט היחידי לירח שכולו מומן באמצעים פרטיים".

לדברי העמותה, "חזרה על מסע דומה אינה מציבה רף הנדרש ממשימות פורצות דרך. על כן, הוחלט לחפש אתגר משמעותי אחר. עוד ציינו חברי הועד המנהל, כי העמותה תשתף את הציבור בתהליך, כפי שעשתה עד כה במשימה הלאומית לירח. במקביל תמשיך העמותה להתמקד בביסוס הערכים של אפקט בראשית' בקרב הדור הצעיר בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות