אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית לימודים ומבחני הסמכה חדשים לרואי החשבון צילום: Pixabay

תוכנית לימודים ומבחני הסמכה חדשים לרואי החשבון

בהמשך להחלטת המועצה מינואר על ביטול שנת ההשלמה, גובשה תוכנית שתכלול שבעה סמסטרים בשכר לימוד אקדמי, במקום שישה סמסטרים ושנת השלמה בעלות 25 אלף שקל; לאור הירידה בביקוש למקצוע, במועצה מקווים כי ההקלה תמשוך סטודנטים לספסל הלימודים

26.06.2019, 10:21 | עמרי מילמן

תוכנית הלימודים החדשה של ראיית החשבון תכלול שבעה סמסטרים, בשכר לימוד אקדמי במקום שישה סמסטרים היום ושנת השלמה שעולה כ-25 אלף שקל, כך עולה ממסקנות הביניים של הצוות המקצועי שמינתה יו"ר המועצה ומנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית, שגובשה בתיאום עם המל"ג, קובעת בין היתר הפחתה במשקלה של החשבונאות הפיננסית, קיצור הבחינות הסופיות בחשבונאות פיננסית ובביקורת ל-4 שעות במקום 8 שעות בחינה, הוספת בחינה סופית נוספת במיסים (שתארך גם כן 4 שעות) ודגש על לימודי טכנולוגיה ואתיקה.

רואי חשבון חדשים, צילום: קובי קנטור רואי חשבון חדשים | צילום: קובי קנטור רואי חשבון חדשים, צילום: קובי קנטור

המלצות אלו מגיעות בהמשך להחלטת מועצת רואי חשבון מינואר האחרון על ביטול שנת ההשלמה. הביטול נעשה דרך ההחלטה כי הלימודים בשנת ההשלמה לא יפטרו את הסטודנטים מ-3 מבחני הסמכה כפי שפטרו עד היום. כעת במבנה הלימודים החדש אין צורך באותה שנת השלמה. עדכון תכנית הלימודים לחשבונאות נעשה כעת בשיתוף עם המועצה להשכלה גבוהה.

התוכנית החדשה אמורה לקצר את מסלול ההכשרה ולחסוך כסף לסטודנטים הן בביטול השנה היקרה (שכאמור שכר הלימוד בה יותר מכפול משכר לימוד אקדמי) והן בכך שתאפשר להם להשתלב מוקדם יותר בשוק העבודה. במועצת רואי החשבון מקווים כי המהלך גם יסייע למשוך בחזרה אל המקצוע סטודנטים נוספים לאור הירידה בביקוש ללימודי החשבונאות בשנים האחרונות, בין היתר לאור העלייה בביקוש ללימודי ההנדסה בקרב בעלי אורנטציה מתמטית. המחסור בסטודנטים שיתורגם בהמשך למחסור ברואי חשבון עלול להקשות על עבודת הביקורת שהם נדרשים לעשות בחברות, לייקרה.

את ההמלצות גיבש צוות בראשות ד"ר ורו"ח, קרן בר חוה, ראש החוג לחשבונאות באוניברסיטה העברית בירושלים, נציגת המועצה להשכלה גבוהה במועצת רואי חשבון וחברה במוסד לתקינה חשבונאית. לצדה מונו כחברים בצוות רו"ח ועו"ד משה אשר, מנהל רשות המיסים לשעבר (שכיהן גם כחבר במועצת רואי חשבון באותן שנים), כיום יועץ בתחומי המיסים והליווי העסקי; פרופ' ורו"ח דן וייס, חבר סגל וראש מכון קיסרר למחקר בחשבונאות בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב; פרופ' ורו"ח יורם עדן, ראש בית הספר הבינתחומי לחברה וקהילה במכללה האקדמית הדסה ויו"ר הוועדה המייעצת לנושאי בחינות של מועצת רואי חשבון.

במקביל סיכמו יו"ר המועצה, פלמור ונשיאת לשכת רואי חשבון, רו"ח איריס שטרק, על קיום דיון מיוחד במועצה, במסגרתו תיבחן התאמת תקופת ההתמחות לרפורמה, במטרה להמליץ לשר המשפטים על קיצור ההתמחות, כך שמסלול ההכשרה כולו יעמוד על 5 שנים בלבד (שלוש שנים וחצי לימודים אקדמיים ושנה וחצי התמחות).

מנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור מסרה כי "אחרי עשרות שנים בהן סבלו לימודי מקצוע ראיית החשבון מקיבעון וחוסר התאמה מלא לסביבה העסקית המשתנה, אני שמחה על השלמת המהלך המקצועי והיסודי שהובלנו במועצה. מדובר בתהליך מורכב שמטלטל את המוסדות האקדמיים ואת השוק. התוצאה הסופית תהיה חיזוק מעמדם והכשרתם של רואי החשבון כשומרי סף חיוניים בכלכלה הישראלית מצד אחד, והקלה בנטל הרגולטורי והכספי על הסטודנטים מצד שני ".

ראש הצוות המקצועי לבחינת תכנית הלימודים החדשה, ד"ר קרן בר-חוה: "אני מבקשת להודות ליו"ר המועצה, אמי פלמור, שהובילה באומץ רב ובהקשבה תהליך מעמיק וחשוב, שלהערכתי יציל את המקצוע. תהליך העבודה חשף בפנינו את העובדה שניתן משקל יתר ללמידת חשבונאות פיננסית, על חשבון תחומי ידע חשובים לא פחות".

רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון: " אנו ממשיכים לשמור על איכות מקצועית גבוהה, אבל גם מסירים הרבה מאד חסמים, וכן מוסיפים תכנים רלבנטיים וכלים מתקדמים. המטרה שלנו היא שהשילוב הזה, יזניק את מקצוע ראיית החשבון, כך שהמוסמכים החדשים ישלבו בין העולם הכלכלי והפיננסי לטכנולוגי , מהלך שיקנה להם כרטיס כניסה למגוון רחב של עיסוקים בהם נדרשות מיומנויות, יכולות ואתיקה, המהווים חלק מתהליכי ההכשרה של רואי חשבון, שתפקידם להמשיך ולהוביל את הכלכלה הישראלית".

שר המשפטים, בתקופת ממשלת המעבר, ח"כ אמיר אוחנה מסר כי "מדובר ברפורמה חשובה שמביאה בשורה מהותית ללימודי מקצוע ראיית החשבון ותצעיד את התחום כולו קדימה. פעם נוספת ניתן לראות כי מדיניות של הקלה בבירוקרטיה והורדת חסמי כניסה לשוק מטיבה עם כלל הצדדים. בכוונתי לתמוך ולקדם מהלכים נוספים ברוח זו ככל הניתן."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
מקצוע אכזבה ושלא יבלבלו לכם את המוח
מקצוע שלא משתלם, לימודים קשים ומתישים שאנחנו לא חושב ''שהרפורמה המטורפת'' תקל אם בכלל, תעבדו בשכר רעב בהתמחות וצר לי לאכזב אך גם אחרי ההתמחות לא סביר שתתעשרו מהמקצוע.... בעצם הרפורמה היא עבור בעלי המשרדים שיוכלו להמשיך לגייס כח אדם זול בשביל שהם ימשיכו לקבל כסף גדול ושלא ימכרו לכם שזה לטובת הסטודנטים.
רו''ח ותק 5 שנים.  |  17.07.19
19.
התמחות ארוכה ניצול לרעה
למה צריך התמחות שנתיים הלמידה היא בשנה הראשונה,אלו שמחליטים יש להם כנראה רצון ששוק העבודה ישלם שכר מינימום על אנשי מקצוע איכותיים, לא יתכן שהשכר נע סביב 5500-6000 , לאקדמאים, בניגוד למתמחה בעריכת דין, שעדיין לא אקדמאי ומרוויח 7000,מה האינטרס של מקבלי ההחלטות???אולי הם יוכלו להסביר,או להבין מה הקשרים בין מקבלי ההחלטות המחליטים שצריך שנתיים. ולעשות התמחות כמו עו"ד, לסיים ולקבל תעודה ....סיפור ארוך שנראה כניצול שהמרווחים הם חברות הגדולות
המתמחה  |  06.07.19
18.
לברוח מהמקצוע
ניצול ותנאי שכר ירודים. כ"כ שמח בשביל תעירים שלקחו החלטה טובה ולהכו ללמוד מדעים והנדסה. לתומי חשבתי שהירידה במספר הלומדים והקושי לגייס מתמחי יעלה את השכר, אבל לא. מנסים לשפר קצת את ההרגשה עם פירות ועוגיות במטבח, אבל השכר עדיין ברצפה. כסיימתי את ההתמחות שילמו לי במשרד 7,500 ש"ח. פאקינג בוגר אוניברסיטה, הצטיינתי בעבודה, ריכזתי תיקים, וכשהודעתי על עזיבה השותפה הפצירה בי לא לעזוב כי אני עושה טעות. ברור, טעות עבורה. אין תוחלת במקצוע בישראל, הוא מושתת על שכר טרחה נמוך שמגולגל על גבם של הצעירים, בעוד השותפים משתכרים היטב. אם הייתה לי אפשרות להסבת מקצוע - מזמן הייתי עושה זאת.
סניור לשעבר בביג 4  |  29.06.19
17.
חשבון פשוט
רואה חשבון משמע לעשות חשבון פשוט ולראות שזה לא. משרדי ענק עם שותפים זקנים שמרויחים הון על גבם של המתמחים המסכנים. חברות ענק שמשלמות שכר טרחה בשמיים ומקבלות עבודה של מתמחה כאמור. כעצמאי לא ניתן להתפרנס מלקוחות מזדמנים, חייבים לבנות מעגל לקוחות. הלקוחות הגדולים לא יגיעו אליך בחיים, הקטנים ישלמו 300 לחודש להנהלת חשבונות + דוח בסוף שנה. כמה כאלה צריך כדי להשתכר נורמלי? נהג אוטובוס מרויח כפול. ביזיון אחד גדול. רגרולטור = ממונה לשים רגל...
סמי המחשבון  |  28.06.19
לכל התגובות