אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדיון בתוכנית המתאר הארצית המאוחדת נדחה - וימתין לממשלה הבאה צילום: איל מיטרני

הדיון בתוכנית המתאר הארצית המאוחדת נדחה - וימתין לממשלה הבאה

בעקבות פניית משרד החקלאות למשרד המשפטים, נדחה למועד לא ידוע אישורה הסופי של תמ"א 1 שהעלתה הממשלה ב-2012, שאמורה לאחד ולהחליף כ-300 תוכניות מתאר ארציות בנושאים שונים

26.06.2019, 11:05 | אמיתי גזית

קבינט הדיור דחה אתמול למועד בלתי ידוע את הדיון שבו אמור היה להעניק אישור סופי לתמ"א 1, שנועדה לאחד ולהחליף כ-300 תוכניות מתאר ארציות בנושאים שונים. 

קראו עוד בכלכליסט

 י

ביוני השנה המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את התוכנית, שעל הכנתה הורתה הממשלה ב-2012, ושאותה קידם מינהל התכנון בשנים האחרונות. 

מימין מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו ושר הבינוי אורי אריאל, צילום: עומר מסינגר מימין מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו ושר הבינוי אורי אריאל | צילום: עומר מסינגר מימין מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו ושר הבינוי אורי אריאל, צילום: עומר מסינגר

אתמול נערך דיון בקבינט הדיור שבו היו אמורים השרים לאשר את התוכנית סופית. ואולם ברגע האחרון, בעקבות פנייה של שלמה בן אליהו מנכ"ל משרד החקלאות למשרד המשפטים, התקבלה הנחיה להוריד את הנושא מסדר היום.

בן אליהו טען כי על פי הכללים שנקבעו במשרד המשפטים אסור לממשלת לדון בנושא שאינו דחוף או חירום ושניתן לדון בו גם בממשלה הבאה, וכן אינה רשאית לדון בנושאים שיש בהם כבילת שיקול דעתה של הממשלה הבאה.

במכתבו למשרד המשפטים כתב "ידוע לכולם שתמ"א 1 נידונה במשך 7 שנים! ועל כן, אין דחיפות לסיים את המהלך דווקא מחר (כלומר ביום ג', א"ג). כמו כן, ממשלת מעבר אינה יכולה לדון בנושא מדיניות שתכבול את שיקול דעתה של הממשלה הבאה ואין ספק שתכנית מתאר ארצית קובעת מדיניות כובלת לשנים ארוכות".

בעקבות זאת שלחה עו"ד כרמית יוליס ממשרד המשפטים מייל לקבינט הדיור ובו הנחיה להוריד את הדיון בתמ"א 1 מסדר היום.

החלטה זו עלולה לעכב את אישורה של התוכנית למשך תקופה ארוכה, שסיומה עוד לא נראה באופק. כיום מינהל התכנון משויך למשרד האוצר. שר האוצר משה כחלון תמך בתוכנית והתכוון לאשר אותה.

בסיומה של מערכת הבחירות לכנסת ה-21, ובמהלך המגעים להקמת ממשלה הצהיר אריה דרעי כי אם ימונה לשר פנים ידרוש כי מינהל התכנון יעבור למשרדו. ובמילים אחרות, רק כשתקום ממשלה חדשה ונדע מי השר האמון על מינהל התכנון, יתבהר הערפל באשר לעתידה של התוכנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות