אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אישר בקשה לייצוגית נגד yes בסך 402 מיליון שקל על שליחת תוכן שיווקי צילום: ניצן סדן

ביהמ"ש אישר בקשה לייצוגית נגד yes בסך 402 מיליון שקל על שליחת תוכן שיווקי

לקוח החברה הגיש את התביעה ב-2014 בצירוף בקשה להכיר בה כייצוגית, על מודעות פרסומת בטלוויזיה שהוא נחשף אליהן ולטענתו גרמו לו עוגמת נפש; לטענת yes, הפועלת על תשתית לווינית, מכיוון שהודעה אלקטרונית עפ"י חוק מוגדרת כ"מסר המועבר ברשת האינטרנט" הוא לא חל עליה, ולא מן הנמנע שתערער לעליון

26.06.2019, 15:52 | אביאור אבו

בזק דיווחה הבוקר (ד') לבורסה על אישור הליך תביעה ייצוגי בסך 402 מיליון שקל נגד חברת הבת די.בי.אס שירותי לווין - yes, בנושא תוכן שיווקי שהופץ על ממשק שירות התוכן של יס, שנשען על שידורי לויין, ולא על גלישה ברשת.

בספטמבר 2014 הגיש לקוח החברה את התביעה, בצירוף בקשה להכיר בה כייצוגית. לטענת התובע נגרמה לו עוגמת נפש - הטרדה ואובדן זמן בעקבות שיגור הודעות פרסומת אלקטרוניות על-ידי החברה.

 

קראו עוד בכלכליסט

בית המשפט המחוזי ת"א-יפו אישר ביום שני את הגשת התביעה כייצוגית, בעילה של הפרת סעיף 30א לחוק התקשורת – "חוק הספאם", האומר כי "לא ישגר מפרסם דבר פרסומת בלא קבלת הסכמה מפורשת מראש של הנמען". הודעה אלקטרונית על-פי החוק מוגדרת כ"מסר המועבר ברשת האינטרנט". אמנם, yes, הפועלת דרך תשתית לווינית, טוענת שהמצב שונה – ולא מן הנמנע כי תערער על ההחלטה לעליון. בחברה טוענים כי מדובר בהודעות המוצגות ללקוח על גבי מסך הטלוויזיה דרך ממשק הממיר, דרך הופעה של אייקון מעטפה ופס מידע – שמשניהם ניתן להתעלם. טענות הלקוח לעניין קיומו של נזק ממוני נדחו.

התביעה נגד yes על הודעות ספאם, צילום: ניצן סדן התביעה נגד yes על הודעות ספאם | צילום: ניצן סדן התביעה נגד yes על הודעות ספאם, צילום: ניצן סדן

כמו כן, בית המשפט קבע כי הגדרת הקבוצה תהיה כל מי שהיה לקוח של yes החל מיום 1.12.08 ועד למועד החלטה זו, במידה ונתקבלה אצלו הודעת פרסומת מפרה אשר לא נתן ל-yes הסכמה מראש לקבלה.

לצדדים עומדות עכשיו שתי אופציות: הליך תביעה או הגעה לפשרה. אם יחליט בית המשפט כי yes אכן חרגה מהחוק, היא תאלץ לשלם סכום חדש, שיקבע לאחר תהליך ארוך וסדור, שעלול למשוך את התביעה עוד מספר שנים.

זוהי אינה התביעה היחידה נגד קבוצת בזק בנושא שליחת ספאם: באפריל 2018 הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 85 מיליון שקל נגד בזק. לקוחות החברה טענו כי היא מפרה את האיסור הקבוע בחוק התקשורת בדבר משלוח ספאם, בין השאר באמצעות משלוח מסרונים ללקוחות הפונים אליה, הכוללים קישור לאתר החברה.

בקשה דומה בגין אותו עניין הוגשה בחודש מרץ 2015 באותו בית המשפט, וביום 9.1.2018 אושרה כתביעה ייצוגית בסכום של 52 מיליון שקל.

מ-yes נמסר: ״קיבלנו לידינו את כתבי הטענות, אנו למדים אותם ונגיב בערכאות המשפטיות המתאימות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות