אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי סגל במכללה למינהל: "על המל"ג לבדוק איך אושרו עסקיו הפרטיים של רפי גמיש" צילום: עידן גרוס, google map

נחשף בכלכליסט

חברי סגל במכללה למינהל: "על המל"ג לבדוק איך אושרו עסקיו הפרטיים של רפי גמיש"

בעקבות התחקיר ב"כלכליסט" על חברת ההלוואות לסטודנטים שבבעלות מנכ"ל המכללה למינהל גמיש, הפועלת מתוך המוסד ומעניקה לו שירותים, דורשים חברי סגל במכללה מהמל"ג לבדוק את כפל התפקידים וניגוד העניינים לכאורה של גמיש

27.06.2019, 06:48 | עמיר קורץ

חברי סגל במסלול האקדמי של המכללה למינהל דורשים מהמועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) לערוך בדיקה בנוגע לכפל התפקידים וניגוד העניינים לכאורה של מנכ"ל המכללה רפי גמיש, שהוא גם בעלים של חברה הפועלת משטח המכללה ומעניקה שירותי הלוואות לסטודנטים שלה. זאת בעקבות תחקיר "כלכליסט" שפורסם שלשום. 

התחקיר חשף כי מלבד תפקידו כמנכ"ל המכללה במשרה מלאה, גמיש עומד גם בראש חברה בשם שכ"ל למתן הלוואות לסטודנטים שפועלת במכללה למינהל מ־2010 ומספקת לה שירותים תמורת כ־700 אלף שקל מדי שנה. ההתקשרות עם שכ"ל – שבמשך השנים החלה להעניק הלוואות לסטודנטים בעשרות מוסדות אקדמיים - נעשתה עוד לפני שגמיש מונה לסמנכ"ל פיתוח עסקי במכללה ב־2013 ולמנכ"ל ב־2017.

דירקטוריון המכללה אישר בזמנו את מינויו של גמיש לתפקידיו בכפוף למציאת פתרון משפטי, וזה נמצא בדמות העברת מניותיו של גמיש לנאמנות. הנושא הוכשר משפטית, אולם גמיש המשיך לשמש כפנים של החברה, ולפתח את עסקיו.

רפי גמיש על רקע המכללה למינהל , צילום: עידן גרוס, google map רפי גמיש על רקע המכללה למינהל | צילום: עידן גרוס, google map רפי גמיש על רקע המכללה למינהל , צילום: עידן גרוס, google map

גמיש לא מושך שכר מהחברה, אולם הערך האמיתי שלה טמון בבסיס הנתונים שנאסף בה (באופן חוקי) על מצבם הפיננסי של מאות אלפי סטודנטים והוריהם שמהווה מאגר לקוחות פוטנציאליים, שהוא בבחינת מכרה זהב לעסקים משיקים נוספים. בינואר האחרון נכנס יו"ר המכללה למינהל בעבר, רון גוטלר, כשותף ב־10% בחברת שכ"ל תמורת 750 אלף שקל, עסקה המשקפת לחברה שווי של 7.5 מיליון שקל. רק עם כניסתו כמשקיע, דרש גוטלר, שעמד בעבר בראש הדירקטוריון, בעת שגמיש מונה לסמנכ"ל פיתוח עסקי ולאחר מכן למנכ"ל, שגמיש יעשה גילוי מלא על עסקיו והסדר ניגוד עניינים מפורט מול ועדת הביקורת של הדירקטוריון. וכך, רק במרץ האחרון, שש שנים לאחר מינויו לתפקיד בכיר במכללה, גמיש אכן חתם על הסדר שכזה, ויו"ר הדירקטוריון הנוכחי אבי בלשניקוב חתם על נוהל מפורט.

פרסום הכתבה עורר סערה במכללה שנמצאת בימים אלה בטלטלה על רקע מאבק מר בין הנהלתה לבין חברי הסגל הבכיר, כשנשיא המכללה, פרופ' אורן קפלן, עומד בפני הדחה. בימים האחרונים החל דירקטוריון המכללה בהליכי שימוע לפני פיטורין של קפלן.

במכתבם למל"ג כתבו חברי הסגל, שחתמו עליו כ"מרצים מודאגים": "הפרטים שפורטו בתחקיר 'כלכליסט' לא הוכחשו על ידי הנהלת המכללה. להפך, תגובת המכללה היא שכל פעולות המנכ"ל נעשו באישור דירקטוריון המכללה. משכך נבקשכם לבחון את הדברים הבאים: האם אפשרי שמנכ"ל המכללה, לצד עבודתו במשרה מלאה כמנכ"ל, יעבוד בעוד 6 חברות, שכתובת רובן במכללה, שפעילותן מקיפה עשרות מיליוני שקלים בשנה? האם אפשרי שמנכ"ל המכללה יעשה עסקים פרטיים עם המכללה ועם הסטודנטים שלה? האם אפשרי שחברה של מנכ"ל המכללה תעשה שימוש במאגר הנתונים של הסטודנטים שלקחו הלוואות למטרות אחרות? האם דירקטוריון המכללה מתנהל בצורה ראויה ומבצע את עבודת הפיקוח על המנכ"ל?".

חברי הסגל כתבו כי מצב עניינים בעייתי שכזה "עלול לפגוע בתפקוד האקדמי ובחוזקה הפיננסי של המכללה. במקביל, התפתח מחול שדים במכללה, של האשמות כלפי חברי סגל אקדמי הנחשדים, על ידי המנכ"ל, כעושים יד נגדו בדרישה לגיטימית לבדיקה מעמיקה של הטענות שהועלו בפרסומים. חברי הסגל מרגישים מאוימים ועבודתם האקדמית נפגעת. אנו מבקשים מהמל"ג, כגורם הממונה, סעד ועזרה על ידי התערבותו ולפעול לבדיקה יסודית של המתרחש".

מהמכללה למינהל נמסר בתגובה: "העסקתו של גמיש כסמנכ"ל ומנכ"ל נעשתה לפי כל כללי המנהל התקין בשיקוף מלא של עסקיו, ותחת כל ההתניות המשפטיות הנדרשות לפי חוק. הסיבה למינויו של גמיש כמנכ"ל המכללה היא הצלחותיו יוצאות הדופן בעולם העסקי, והידע הרב שרכש בעולם האקדמי. חטאו היחיד הוא שבניגוד לקודמיו החליט למגר את זכויות היתר המופלגות של קבוצה מצומצמת של מרצים במכללה, אשר בגינה מאות חברי סגל אחרים מקופחים. האם המנכ"ל מקדיש תשומת לב מספקת למכללה? ההוכחה הטובה ביותר לכך היא הבראת המכללה, שיצאה תוך שנתיים וחצי ממצב של חדלות פירעון וגירעון של 60 מיליון שקל לעודף תקציבי מרשים, ועלייה ברישום לאחר שנים ארוכות של ירידה. האם מנכ"ל שלא מקדיש את כל עיתותיו למכללה היה מצליח לחולל תפנית כזאת? שאר הטענות המופיעות בשאלות שהופנו הן לשון הרע וכל מטרתן לייצר שיימינג שנועד לרפות את ידי המנכ"ל במאבקו".

ביום פרסום הכתבה ב"כלכליסט" שלח גמיש מכתב לדירקטוריון המכללה ובו ביקש בעצמו: "תעמידו לבדיקה קפדנית ומקיפה את הטענות הנוגעות לניגוד העניינים הנטען. אני משוכנע כי כלל פעילותי במכללה הינה הטובה ביותר למכללה. עם מדדים ומספרים קשה להתווכח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות