אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרכו ל-G20 טראמפ מאיים שסין בשלה למכסים חדשים ומזהיר שווייטנאם היא הבאה בתור צילום: AFP

בדרכו ל-G20 טראמפ מאיים שסין בשלה למכסים חדשים ומזהיר שווייטנאם היא הבאה בתור

נשיא ארה"ב הספיק להבהיר, בדרך לוועידת מדינות ה-G20 שתתקיים בסוף השבוע ביפן, שאינו מתכוון להציע פשרות בפגישתו המתוכננת בשבת עם נשיא סין, שי ג'ינגפינג; בראיון לפוקס אמר טראמפ: "כלכלת סין הולכת לעזאזל - הם רוצים להגיע להסכם". עוד אמר כי: "יש עוד 325 מיליארד דולר בסחורות שעוד לא השתי עליהם מכסים, הם בשלים למיסוי"

27.06.2019, 11:52 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדרכו ליפן לוועידת מדינות ה-G20 שתתקיים בסוף השבוע, אך עוד לפני שעלה על המטוס הספיק להזהיר שסין "בשלה" למכסים נוספים ואיים כי וייטנאם, אותה הגדיר כ"מנצלת הגרועה ביותר של כולם" עלולה להיות הבאה בתור.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ טען כי ידו על העליונה במלחמת הסחר עם סין, והבהיר כי אינו מתכוון להציע פשרות בפגישתו המתוכננת עם נשיא סין שי ג'ינפינג, שצפויה להתקיים בשולי הפסגה ביום שבת. "כלכלת סין הולכת לעזאזל - הם רוצים להגיע להסכם", אמר טראמפ בריאיון לפוקס.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג | צילום: AP נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג

טראמפ כבר הטיל מכסים גבוהים יותר על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר, וזאת בניסיון להגיע להסכם סחר חדש עם סין, שיכלול אכיפה של חוקי קניין רוחני. טראמפ כבר הבהיר כי הוא מוכן להמשיך ולהטיל מכסים על כל שאר היבוא הסיני, המסתכם בשווי של 300 מיליארד דולר. "יש עוד 325 מיליארד דולר בסחורות שעוד לא השתי עליהם מכסים, הם בשלים למיסוי, להטלת מכסים", הדגיש.

לדבריו, מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם פוגעת אך ורק בסין, בעוד שארה"ב בכלל מרוויחה מהסיטואציה. "מה שקורה זה שאנשים עוזבים את סין. חברות עוזבות את סין, דרך אגב חלקן חוזרות לארה"ב כי הן לא רוצות לשלם את המכסים".

בהמשך הריאיון התייחס הנשיא גם לוייטנאם. "חברות רבות עוברות לווייטנאם, אבל וייטנאם מנצלת אותנו בצורה גרועה יותר אפילו מסין, כך שמתפתחת פה סיטואציה מאד מעניינת", אמר.

עוד הוסיף כי כמעט כל המדינות בעולם מנצלות את ארה"ב. "זה לא יאמן", הסביר.

כדוגמאות הוא ציין את גרמניה, שלדבריו היא "עבריינית" מכיוון שאינה משלמת מספיק בתקציב של נאט"ו. "אז גרמניה משלמת לרוסיה מיליארדים ומיליארדים של דולרים עבור אנרגיה, בסדר", אמר. "אז הם משלמים לרוסיה מיליארדי דולרים ואנחנו אמורים להגן על גרמניה. גרמניה היא עבריינית".

תלונה דומה הוא הביע גם נגד יפן, בת הברית הקרובה ביותר של ארה"ב באסיה ומארחת הפסגה. לטענתו, יפן נהנית מההגנה של הצבא האמריקאי מאז תבוסתה במלחמת העולם השנייה. "אם יפן תותקף, נילחם במלחמת העולם השלישית. אנחנו נגן עליהם בגופנו ובכספינו. אבל אם אנחנו נותקף, יפן לא מחויבת לסייע לנו. הם יוכלו לצפות בזה בטלווויזיה של סוני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות