אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל מפגעים סביבתיים: המשרד להגנת הסביבה זימן לשימוע את מנהלי ורידיס צילום: יוסי אלוני

בשל מפגעים סביבתיים: המשרד להגנת הסביבה זימן לשימוע את מנהלי ורידיס

לפני כשנה נמצאו לכאורה ליקויים במערך איסוף ושינוע האפר מהמפעל שנמצא בכניסה לקיבוץ מענית, כאשר המפעל לכאורה לא מצמצם ומונע את פליטות. המשרד להגנת הסביבה: "כמות התלונות, תדירותן ועוצמתן מהוות מטרד חמור ופוגעות פגיעה ממשית באיכות חייהם של תושבי היישוב הסמוך"

27.06.2019, 12:13 | ליאור גוטמן

המשרד להגנת הסביבה הוציא אתמול (ד) לחברת ורידיס התראה והזמנה לשימוע לפני הוצאת צו הפסקה מנהלי וצו לסילוק מפגע איכות הסביבה שבכניסה לקיבוץ מענית. ורידיס, שנשלטת על ידי דלק רכב (70%), פועלת בתחומי ניהול הפסולת, מים ואנרגיה, והיא מפעילה בין השאר מתקני הפקת אנרגיה משריפת גזם בסמוך למפעל גלעם בכניסה לקיבוץ מענית.

לפני כשנה נמצאו לכאורה ליקויים במערך איסוף ושינוע האפר, כאשר המפעל לכאורה לא מצמצם ומונע את פליטות. ורידיס דיווחה בזמנו שהיא תיקנה את הליקויים לפי דרישת המשרד, ואולם בסיור חוזר טוען המשרד להגנת הסביבה שנמצאו שוב ליקויים חמורים, מה גם שהצטברו תלונות מצד תושבי קיבוץ מענית על מטרדי ריח.
גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב, צילום: יוסי אלוני גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב | צילום: יוסי אלוני גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב, צילום: יוסי אלוני

"כמות התלונות, תדירותן ועוצמתן מהוות מטרד חמור ופוגעות פגיעה ממשית באיכות חייהם של תושבי היישוב הסמוך", אומרים במשרד, וטוענים שהם ערכו סיורים ובדיקות במקום וגילו לכאורה שהחברה מייצרת חשש משמעותי לאוכלוסייה ולסביבה כתוצאה מהמשך פעילות המתקנים שלה, שמקורם "בהפרת תנאי רישיון העסק שניתנו לה, בהם חריגות מערכי הפליטה שנקבעו לחברה, יצירת מפגעי ריח והפרת תנאים נוספים ברישיון העסק". עוד מחדדים שם שתוצאות הבדיקה של גזי הפליטה בארובה הצביעו על חריגות מערכי הפליטה המרביים.

כך למשל, נתוני חלק מהמזהמים שמפרסם המשרד להגנת הסביבה מעלים לכאורה חריגה של יותר מאלף אחוז בכלל פחמנים אורגניים (TOC), חריגה של כ-380% בדיאוקסינים; חריגה של כ-300% בחלקיקים; חריגה של כ-120% בתחמוצות חנקן; וחריגת ענק שך כאלף אחוז בשיעור הפחמן חד-חמצני. "למזהמים אלה השפעות בריאותיות וסביבתיות, וחלקם אף ידועים או חשודים כמסרטנים. החריגות מצביעות על כך שהמשך פעילות המפעל יוצרת חשש משמעותי לסיכון האוכלוסייה והסביבה סמוך למפעל", אומרים שם.

לפיכך, מנהלי ורידיס זומנו לשימוע שיקיים מנהל מחוז חיפה, שלמה כץ, שם תינתן לנציגי החברה הזדמנות להשמיע את טענותיהם לפני ההחלטה על הוצאת צו הפסקה מנהלי וצו לסילוק מפגע. השימוע נקבע ליום א' הקרוב, אולם לאחר קבלת ההזמנה וההתראה לשימוע הודיעה החברה על כוונתה להשבית את המפעל לצורך ביצוע עבודות אחזקה, מה שהוביל את אנשי המשרד להגנת הסביבה לדחות את השימוע בשבוע – כל עוד בתקופה זו יישאר מושבת.

מוורידיס נמסר בתגובה ש"מבלי להתייחס לטענות אשר הועלו על ידי המשרד להגנת הסביבה, עליהן נענה במסודר במסגרת השימוע. החליטה החברה ביוזמתה, מתוך אחריות וסטנדרטים מחמירים, על סגירתו של המפעל לשם ביצוע עבודות אחזקה וביצוע בדיקות נוספות. החברה פועלת בתיאום ובשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות