אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל וריפון ישראל מצטרף לישראכרט במאבק נגד מונופול שב"א צילום: verifone

מנכ"ל וריפון ישראל מצטרף לישראכרט במאבק נגד מונופול שב"א

לדברי דן סופר: "שב"א מציעה תעריפים סופר נמוכים על כל עסקה מהסולקים, כך שלא שווה להיכנס לתחום שכרוך בעלויות הקמה גבוהות. מצד שני היא גובה איפה שהיא יכולה"

27.06.2019, 14:05 | רחלי בינדמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

דן סופר, מנכ"ל וריפון ישראל, יצרנית מסופי התשלום בבתי עסק, יוצא להגנת חברת כרטיסי האשראי ישראכרט במאבק שלה מול מונופול התשלומים שב"א: "אם שב"א היו מעלים תעריפים בתנאים שווים ותחרותיים אז לא הייתה בעיה. פה בבירור ישראכרט צודקת".

קראו עוד בכלכליסט

סופר, שלאחרונה הידק את שיתוף הפעולה שלו עם ישראכרט בתחום מסופי התשלום, מתייחס כמובן לחשיפת "כלכליסט" הבוקר (ה') בדבר פנייתה של ישראכרט לממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין.

חברת כרטיסי האשראי פנתה בדרישה למנוע משב"א להתחיל לגבות מסולקי האשראי תשלום על מסופי תשלום לא פעילים שנמצאים בבתי עסק בסכום של 15 שקלים על כל מסוף בחודש (לפי הערכות ישנם אלפי מסופים לא פעילים), דבר שהזניק את הכנסותיה ב-14% ברבעון הראשון של 2019.

ישראכרט פנתה תחילה לבנק ישראל המפקח על המונופול שב"א אך זה בחר שלא להתערב. שב"א הייתה בבעלות הבנקים הגדולים בישראל אך לפני חודש בעקבות חוק שטרום הונפקה בבורסה וכיום הבנקים מחזיקים בה 40% לצד עוד 20% שמחזיקות הסולקות ויזה ומאסטרקארד העולמיות וחברת הביטוח הראל עם 9% לצד הציבור הרחב.

"צריך להבין, שב"א היא מונופול. אנחנו בוריפון שקלנו כמה פעמים להתחרות בשב"א ולהציע לחברות כרטיסי האשראי להתחבר אלינו כמי שיספקו להם את תשתית הסליקה אבל שב"א פועלת חכם. היא מציעה תעריפים סופר נמוכים על כל עסקה מהסולקים שלא שווה להיכנס לתחום שכרוך בעלויות הקמה גבוהות. מצד שני היא גובה איפה שהיא יכולה" אומר סופר.

"שירותי הניתוב (שב"א לוקחת אליה את כל העסקאות ומנתבת אותם בהתאם לסולק העסקה), הם שירותים מונופוליסטי. שב"א נותנת מחיר מאד נמוך פר עסקה שבעצם כל מתחרה אפשרי יגיד שזה מחיר נמוך מידי בשביל שיהיה תמריץ בשבילו להיכנס אך מצד שני ברגע שהיא היחידה אז מעלה מחירים במקומות שיכולה כמו עלות המסוף.", ממשיך סופר.

"בשביל שאני אוכל להפוך למתחרה אני צריך לפנות לכל חברות האשראי ולהתחבר אליהם במקום לשב"א, עד היום לא היה שווה לחברות האשראי כי המחיר ששב"א דורשת פר עסקה נמוך. אף אחד אין לו אינטרס להקים. הבעיה היא בהקמה. אולי יש מקום לחשוב על זה עוד פעם. ברגע שמחיר העסקה שהוא ודאי כה נמוך זה פוגע בתמריץ להיכנס. אולי עכשו תהיה מוטיבציה יותר גדולה לחפש מחליף לשב"א כשהיא ככה מקפיצה מחירים", אמר.

אלא שוריפון מציפה בעיה נוספת עם שב"א: "שב"א היא לא רק הנתב היחיד של העסקאות, יש לה עוד כובע, היא כותבת את התוכנה שנקראת אשראית של הקופות והמוספים. שב"א היא יצרן התכנה הכי גדול בישראל. אם רק הייתה מציעה פתרונות תוכנה אין בעיה אבל זה שהיא בכובע נוסף גם מונופול הניתוב יוצר לה מעמד. אני גם מציע תכנה אבל לשב"א יש יתרון כמי שמתחברת לכל המסופים להציע את התכנה שלה. להוסיף לזה את זה שמס"ב, החברה האחרות מפתחת תשתית תשלומים מידיים שיתחרו בכרטיסי האשראי, כל זה יחד מאד בעייתי. ברור שצריך לעשות כאן הפרדה".

לדברי סופר "בצרפת למשל מערכת התשלומים הלאומית קארט בנקר היא מאפיינת את הפרוטוקול של איך לדבר בין המסוף לתשתית התשלומים ולסולקים אבל היא לא שחקן בשוק. לא מפיצה תכנה , לא מייצרת תכנה. היא לא תשתית לאומית מצד אחד, ומתחרה בשאר השחקנים. בפועל מה ששב"א עושה זה מעלה מחירים איפה שיכולה, מורידה מחירים למחירים שאי אפשר להתמודד מולם במקרים אחרים ושחקן בשוק התכנה. זה חייב להיפסק".

דן סופר מנכ"ל וריפון ישראל דן סופר מנכ"ל וריפון ישראל דן סופר מנכ"ל וריפון ישראל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות