אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא דרום סודאן פעל מול נתניהו לביטול הסנקציות האמריקאיות על ישראל זיו צילום: רויטרס

חשיפת כלכליסט

נשיא דרום סודאן פעל מול נתניהו לביטול הסנקציות האמריקאיות על ישראל זיו

כך עלה ממכתב ששלח הנשיא, סאלווה קיר מאיארדיט, לראש ממשלת ישראל עשרה ימים לאחר שהממשל האמריקאי הטיל את הסנקציות הכלכליות על האלוף במיל'. משרד האוצר האמריקאי טוען שזיו סיפק נשק לשני הצדדים במדינה האפריקאית במלחמת האזרחים

27.06.2019, 14:48 | תומר גנון ורן אברמסון

האלוף במיל' ישראל זיו, שהאמריקאים הטילו עליו סנקציות כלכליות בטענה שהיה מעורב בסחר בנשק בדרום סודן, גייס את נשיא המדינה האפריקאית, סאלווה קיר מאיארדיט, כדי לנסות להניע את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפעול מול הרשויות בארה"ב לביטול הסנקציות נגדו. כך עולה ממכתב שהגיע לידי "כלכליסט". ממשרד רה"מ טרם נמסרה תגובה לשאלות האם וכיצד פעל נתניהו, אם בכלל, עם קבלת המכתב.

קראו עוד בכלכליסט

המכתב נשלח לנתניהו ב-24.12.18, עשרה ימים לאחר הכרזת משרד האוצר האמריקאי על הסנקציות נגד זיו. הסנקציות הוטלו בשל מה שהגדירו האמריקאים כחלקו של זיו במלחמת האזרחים בדרום סודן.

נשיא דרום סודן סאלווה קיר מאיארדיט, צילום: רויטרס נשיא דרום סודן סאלווה קיר מאיארדיט | צילום: רויטרס נשיא דרום סודן סאלווה קיר מאיארדיט, צילום: רויטרס

בהצהרת משרד האוצר נמסר כי זיו סיפק כלי נשק ותחמושת לשני הצדדים במלחמת האזרחים, והשתמש בחברה חקלאית כדי למכור לממשלה נשק בהיקף של כ-150 מיליון דולר, כולל רובים, משגרי רימונים וטילי כתף. זיו טען כי מדובר "בטענות מופרכות ומוכחשות הנעדרות כול בסיס עובדתי שאינן אלא עלילת דם".

לצפייה במכתב ששלח נשיא דרום סודאן לנתניהו לחצו כאן

במכתב ששלח נשיא דרום סודאן לנתניהו, הוא מתאר את מערכת היחסים הטובה בין המדינות. הוא מוסיף כי הסנקציות שהטילה ארה"ב על זיו מסכנות את המשך פרויקט "אופק ירוק" שמוביל האלוף במיל'. הנשיא הדרום סודני טוען כי מדובר בפרויקט חקלאי שנועד להבטיח ביטחון תזונתי לתושבי דרום סודן, זאת בניגוד לטענת הממשל האמריקאי לפיה זיו סיפק נשק לממשלת דרום סודן ולמיליציות המזוהות עמה, המעורבות לפי האו"ם בהפרת זכויות אדם ורצח אזרחים על רקע אתני.

ישראל זיו אלוף במילואים ישראל זיו , צילום: טל שחר ישראל זיו אלוף במילואים ישראל זיו | צילום: טל שחר ישראל זיו אלוף במילואים ישראל זיו , צילום: טל שחר

מאיארדיט טען בנוסף במכתבו לנתניהו כי בעקבות הסנקציות האמריקאיות הוא הורה על חקירה לבדיקת הטענות על מעורבות זיו בסחר בנשק, וכי חקירה זו לא העלתה דבר המעיד על מעורבות כזו.

בנוסף טען מאיארדיט כי הסיבה להטלת הסנקציות על זיו היא פוליטית, ופונה לנתניהו בבקשה להשפיע על הממשל האמריקאי במטרה לבטל את הסנקציות. המכתב, שנשלח ב-24 בדצמבר 2018, מסתיים בברכת שנה אזרחית טובה לראש הממשלה נתניהו ולרעייתו שרה.

האלוף במיל' זיו, שימש בעבר בין השאר כמפקד סיירת צנחנים, קצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד אוגדת עזה וראש אגף מבצעים, זיו השתחרר מצה"ל בשנת 2007. עיקר פעילותו בשנים האחרונות, כך על פי תביעה שהגיש נגד בנק לאומי שחסם את חשבונתיו, הייתה בפרויקטים חקלאיים בדרום סודאן, המספקים לטענתו ביטחון תזונתי למיליוני תושבים במדינה.

לפני כחודש דחה בית המשפט העליון את בקשתו של זיו לערער על החלטת ביהמ"ש המחוזי שאישר לבנק לאומי להקפיא את חשבונותיו בבנק לאומי. זיו הגיש בקשה נוספת לבית המשפט לחייב את לאומי לסגור את חשבונותיו ולהשיב את הכספים לחזקתו.

ממשרד רה"מ סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות