אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקנדים לא התלהבו: חברת הקנאביס BOL דוחה את ההנפקה בטורונטו  צילום: חברת שאיפה לחיים

הקנדים לא התלהבו: חברת הקנאביס BOL דוחה את ההנפקה בטורונטו

החברה היתה מוכנה להוריד את השווי לצורך הגיוס מ-830 ל-650 מיליון דולר אך גם בסכום זה לא נרשמה היענות מספקת; עמיר שיווק הנסחרת בת"א היא המשקיעה הגדולה ב-BOL - מניית החברה מגיבה בנפילה חדה

27.06.2019, 16:15 | צלי גרינברג

מפח נפש למשקיעי הקנאביס: המשקיעים שרצו לשים את כספם בחברת הקנאביס עמיר שיווקלאחר שזו  על הנפקת מגדלת הקנאביס הישקאלית BOL בבורסה בטורונטו בורחים ממנה היום לאחר הודעה על דחיית ההנפקה.  

קראו עוד בכלכליסט

עמיר שיווק שבבעלות התאחדות האיכרים היא המשקיעה הגדולה בחברת הקנאביס BOL, ליאון קופלר, בעלי סופר־פארם. אם ההנפקה תצא לפועל, עמיר שיווק תחזיק לאחריה ב-18.66% ממניות BOL וקופלר צפוי להחזיק בכ-9.34%. 

בסוף חודש מאי השנה הגישה חברת BOL (שאיפה לחיים) - אחת משמונה מגדלות הקנאביס הרפואי הוותיקות בישראל - טיוטת תשקיף לרשות לניירות ערך הקנדית לקראת הנפקה ראשונה (IPO) של מניותיה בבורסה בטורנטו (TSX).

על פי הערכות שפורסמו בשעתו, החברה ביקשה להנפיק עד 20% ממניותיה וציפתה להנפקה לפי שווי מוערך של כמיליארד דולר. לפני שבועיים הודיעה החברה כי תנסה להנפיק 13% ממניותיה לפי שווי של כ-827 מיליון דולר (1.02 מיליארד דולר קנדי) - כ-17.2% פחות מהשווי שבו תכננה להנפיק בתחילה, לנוכח תנאי השוק. עתה נראה שגם בסכום זה גיוס מלא הוא בסימן שאלה.

גורמים בשוק ההון מסרו ל"כלכליסט", כי החברה הייתה מוכנה להוריד את שווי ההנפקה לכ-600 עד 650 מיליון דולר ארה"ב, אך ככל הנראה גם בסכום זה לא יתאפשר בידם לבצע גיוס מלא. מניות הקנאביס הקנדיות ירדו בכ-23% מאז ה-19 במרץ השנה, וגורמים בשוק ההון מסרו, כי הסנטימנט השלילי ששוק הקנאביס חווה כיום בקנדה גרם לחתמי העיסקה לשחות ההנפקה ולהמתין לתנאי שוק טובים יותר. את ההנפקה מוביל בנק אוף מונטריאול לצד סקוטיה בנק קנדה (Scotiabank Canada), פירמת ההשקעות Cowen ועוד.  

ההודעה על ההנפקה הצפויה הקפיצה את מניית עמיר שיווק ב-26 במאי ב-17.4% במחזורי ענק. היום מתאכזבים המשקיעים לגלות על דחיית ההנפקה והמניה צוללת בשיעור דומה.  כך לפי הדיווח של עמיר שיווק לבורסה: "בעקבות מידע ראשוני ובלתי פורמאלי, שנמסר לחברה היום מעריכה כעת החברה כי בשל תנאי השוק, סביר להניח כי ההנפקה הצפויה של מניות BOL אינטרנשיונל תדחה ולא תתקיים לפני חודש ספטמבר 2019".  

לפי התשקיף שהגישה BOL, במהלך שנת 2018 הכניסה החברה 3.5 מיליון דולר והפסידה באותה שנה כ-29 מיליון דולר, לעומת הכנסות בגובה כ-3 מיליון דולר בשנת 2017 והפסד של 6.3 מיליון דולר לאותה שנה, והכנסות בגובה 2.27 מיליון דולר בשנת 2016, שהניבו בסוף השנה רווח של 602 אלף דולר. החברה הציגה בתשקיף גם הפסדים של 14.7 מיליון דולר לשלושת החודשים הראשונים של 2019, מהם כ-10 מיליון דולר הוצאות תפעול, ודיווחה על הכנסה של כ-1.12 מיליון דולר לאותה תקופה.

ל-BOL שטחי גידול חקלאי על כ-400 דונם ומפעל המסוגל לייצר עד 340 טונות שמן ותפרחות קנאביס רפואי בשנה נכון ל-2019, ויוכל לייצר על פי הצפי עד 870 טונות בשנה ב-2021. חממות החברה המרכזיות והמפעל ממוקמים בקיבוץ רבדים, שממנו שוכרת החברה שטחי גידול וקרקע תעשייתית.

חממת גידול קנאביס ברבדים , צילום: חברת שאיפה לחיים חממת גידול קנאביס ברבדים | צילום: חברת שאיפה לחיים חממת גידול קנאביס ברבדים , צילום: חברת שאיפה לחיים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות