אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פותח כלי AI שמסוגל לזהות סרטן שד חמש שנים לפני התפרצותו צילום: MIT

פורצי הדרך

פותח כלי AI שמסוגל לזהות סרטן שד חמש שנים לפני התפרצותו

חוקרים מ-MIT בנו את המערכת כך שלא תתייחס לגורמי סיכון או היסטוריה רפואית, ורק תחפש הבדלים מיקרוסקופיים בממוגרמות - כאלה שעין אנושית מחמיצה בקלות. בשיטה זו, הצליח המחשב לזהות מקרי סרטן שנים לפני שהתפרצו וזוהו בידי רופאים אנושיים

27.06.2019, 19:32 | רפאל קאהאן

חוקרים מ-MIT הצליחו לפתח מערכת בינה מלאכותית שמסוגלת לזהות התפתחות סרטן שד בהתראה של חמש שנים לפני התפרצות המחלה; החוקרים בנו מודל למידה עמוקה שמפיק תובנות רפואיות רבות מבדיקות תצלומי דימות מה שמאפשר לזהות ולדייק את האבחון.

קראו עוד בכלכליסט

המערכת מאפשרת גם לשפר משמעותית את האבחון בקרב נשים שחורות - ציבור שנפגע יותר מסרטן השד, בשל מבנה עורן והעובדה שמערכות אופטיות לזיהוי גושים ונגעים שונים נבנו ונבחנו עבור בעלות עור בהיר. בארה"ב, מקרי המוות מסרטן השד בקרב נשים שחורות רבים ב-42% יותר משל נשים לבנות. ב-MIT הסבירו שאחד ממניעי הפיתוח הוא שינוי המצב הזה, ויצירת אבחון אחיד באיכותו לכל גזע.

ממוגרמה שפיענחה המערכת, צילום: MIT ממוגרמה שפיענחה המערכת | צילום: MIT ממוגרמה שפיענחה המערכת, צילום: MIT

המערכת אומנה תוך סריקת ממוגרמות של כ-60 אלף נשים, לפני במהלך ולאחר גילוי המחלה. המערכת הצליחה לקלוט סימנים קלושים שנראו זניחים לרופאים, אך חזרו על עצמם בשיעור שאיפשר להציג דפוס זיהוי. בצורה זו, הצליחו החוקרים לזהות התפתחות סרטן גם בתמונות מוקדמות מאוד של פציינטיות. בנוסף, נמנעו החוקרים מלהזין למערכת הנחות קיימות או ידע על גורמי סיכון, כך שהאבחון נשען אך ורק על תוצאות הדימות הרפואי.

     

המערכת מיועדת לסייע לרופאים לקבל החלטות מושכלות ולהזהיר את מי שיש לה סיכון גבוה יותר לפתח את המחלה. סרטן השד נחשב לאחד מסוגי הסרטן שנוטים לאבחן מאוחר מדי, מה שמקשה על טיפוול יעיל. ב-MIT מקווים שהמערכת תוכל לשמש לניבוי בסוגים אחרים של סרטן או במחלות אחרות. עדיין לא ידוע מתי תיפרס בבתי חולים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות