אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התוכנה הבעייתית של הבואינג 737 מקס פותחה ע"י מהנדסים שמרוויחים 9 דולרים לשעה" צילום: Boeing

"התוכנה הבעייתית של הבואינג 737 מקס פותחה ע"י מהנדסים שמרוויחים 9 דולרים לשעה"

מהנדסים ותיקים בחברת התעופה טוענים כי הליך תכנון המטוס נפגע בשל העברת משימות שונות לקבלנים חיצוניים - צעד שנועד לקצץ בהוצאות; חלק מהחברות החיצוניות האלה הן ממדינות שלא מצטיינות במיוחד בתחום התעופה - כמו הודו

29.06.2019, 15:03 | בלומברג

התעלומה שבמרכז המשבר הנוכחי של חברת בואינג סביב מטוס ה-737 מקס עודנה תלויה באוויר: איך קרה שהחברה הידועה בעיצוב הקפדני והמדוקדק של מטוסיה עשתה לכאורה טעויות בסיסיות שגרמו לשתי התרסקויות קטלניות באינדונזיה ובאתיופיה.

קראו עוד בכלכליסט

מהנדסים ותיקים של בואינג אומרים שתהליך תכנון המטוס נפגע עקב הלחץ להעביר משימות שונות לקבלנים חיצוניים - צעד שנועד לקצץ בהוצאות.

התוכנה של מטוסי המקס - הנגועה בבעיות שונות שעשויות להשאיר את המטוסים מקורקעים עוד במשך חודשים ארוכים, כך לפי הרגולטור האמריקאי השבוע לאחר שהתגלה בה פגם נוסף – פותחה בתקופה בה בואינג פיטרה מהנדסים ותיקים ומנוסים והפעילה לחץ על ספקיה לקצץ בעלויות.

בואינג 737 מקס 8, צילום: Boeing בואינג 737 מקס 8 | צילום: Boeing בואינג 737 מקס 8, צילום: Boeing

יצרנית המטוסים וקבלניה הלכו ונסמכו יותר ויותר על עובדים זמניים שחלקם מרוויחים לא יותר מ-9 דולרים בשעה, חלקם ממדינות שלא מצטיינות במיוחד בתחום התעופה – כמו הודו, במטרה לפתח ולבחון את התוכנה שהותקנה במטוסים.

מארק רבין, מהנדס תוכנה לשעבר בבואינג שהיה מעורב בקבוצת מבחני הטיסה של המקס, סיפר שבמשרדי החברה בסיאטל מילאו באותה תקופה את שולחנות העבודה בוגרי קולג' טריים שהועסקו ע"י חברת התוכנה ההודית HCL Technologies. המתכנתים הללו עבדו אמנם על פי מפרטים של בואינג, ועדיין "זה היה מאוד שנוי במחלוקת מאחר שהתהליך היה הרבה פחות יעיל לעומת האפשרות שמהנדסיה של בואינג היו כותבים את התוכנה. נאלצנו לחזור שוב ושוב על אותם שלבים מאחר שהתכנות לא בוצע כהלכה", כך רבין.

אך נראה שלשיתוף הפעולה של בואינג עם חברות הודיות היו יתרונות אחרים. בשנים האחרונות זכתה החברה בכמה הזמנות מהודו לכלי טיס אזרחיים וצבאיים, כמו חוזה בהיקף 22 מיליארד דולר שנחתם בינואר 2017 לספקת כלי טיס לחברת SpiceJet. ההזמנה הזאת כללה 100 מטוסי 737 מקס 8 - ההזמנה הגדולה ביותר של בואינג מצד חברת תעופה הודית, במה שהיה שינוי מגמה משמעותי במדינה ששוק התעופה בה נשלט על ידי איירבוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות