אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עו"ד דן בהט, התובע במשפט רונאל פישר, ישמש יועמ"ש רשות העתיקות

עו"ד דן בהט, התובע במשפט רונאל פישר, ישמש יועמ"ש רשות העתיקות

בהט מונה לפני פחות משנה לתובע המוביל בתיק נגד רונאל פישר ורות דוד. החלפתו תדחה את סיום הפרשה רצופת המחדלים שנגררת כבר שלוש שנים וחצי

30.06.2019, 15:16 | משה גורלי

עו"ד דן בהט, ראש תחום אכיפה כלכלית בפרקליטות מחוז ירושלים, זכה בשבוע שעבר במכרז למשרת היועץ המשפטי של רשות העתיקות. לצד הברכות על הקידום והשדרוג בשכר, מרחף סימן שאלה מטריד באשר לגורלו של התיק אותו מוביל בהט בתפקידו הנוכחי - תיק הדגל נגד רונאל פישר ורות דוד המקרטע ומועד לתוך כל בור אפשרי. כתב האישום הוגש לפני 3.5 שנים וסיומו רחוק מהעין. 

קראו עוד בכלכליסט

מימין: עו”ד דן בהט ועו”ד רונאל פישר. תיק שנגרר למעלה מ–3.5 שנים מימין: עו”ד דן בהט ועו”ד רונאל פישר. תיק שנגרר למעלה מ–3.5 שנים מימין: עו”ד דן בהט ועו”ד רונאל פישר. תיק שנגרר למעלה מ–3.5 שנים

כעת מתעוררת השאלה מה יעשה בהט: אם יימלא את שני התפקידים, ואם לא — על איזה מהם ייאלץ לוותר. ממילא התיק הזה מבחינת התארכותו והתרחקותו ממועד ביצוע העבירות מתאים לתחום עיסוקה של רשות העתיקות.

וברצינות: האם הפרקליטות תמנה מחליף לבהט אחרי שהוא עצמו החליף בהובלת התיק, באוקטובר האחרון, בצעד נדיר, את תובעי המחלקה לחקירות שוטרים שהיו שם לפניו? אמנם התובעת המקורית עו"ד קרן אלטמן עדיין שם, אבל ברור שההובלה עברה לבהט שאם יעזוב, שוב יחזור על עצמו המהלך החריג של החלפת התובע המוביל. וזה ממש לא יסייע לתיק שנגרר זמן רב.

תיק מבטון יצוק שנסדק

תיק פישר־דוד למי ששכח, כולל 12 אישומים נגד עו"ד רונאל פישר שמקורם בשיתוף פעולה מושחת עם קצין המשטרה לשעבר רב־פקד ערן מלכה, שנוצל מול לקוחותיו של פישר לעבירות של שוחד, מרמה, שיבוש ועוד. יחד עם פישר נאשמת בתיק שותפתו עו"ד רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב. הקשר בין השניים, שכלל מתנות יקרות ערך שהרעיף הסניגור על פרקליטת המחוז, החל עוד בעת כהונתה, אבל המערכת שכנעה, בעיקר את עצמה, שהקשר הפלילי יצא לפועל רק לאחר פרישת דוד, ולא במהלך כהונתה.

לצד השניים, נאשמים בתיק גם הקבלן יאיר ביטון ושי ברס לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל. הקבלנים יוסף ואביב נחמיאס נחלצו בהסדר טיעון, ומלכה הפך לעד מדינה ונשלח לשבע שנות מאסר.

התיק יצא לדרך כבונקר של בטון יצוק: שני עדי מדינה - ערן מלכה וע' מזכירתו של פישר, והטלפונים הניידים של השניים שפוצחו. אלא שבהדרגה החלו להיבקע הסדקים. חומרי חקירה וראיות לא תועדו ולא הועברו להגנה; ממלכה לא נלקחה 'עדות ניקיון' מה שאיפשר לו לסתור עצמו ואף לחזור בו על הדוכן; באחת הפרשות קיבל השופט את בקשת פישר לבטל את האישום מחמת הגנה מן הצדק, כיוון שרק פישר, ולא מלכה, הואשם בה; בהסדר הטיעון עם האחים נחמיאס התגלתה סתירה מול כתב האישום, והשופט הורה למחוק סעיף שעשוי לזכות את פישר מאחד האישומים.

כרגיל, הצדדים חלוקים על משמעות התקלות, אבל אין מחלוקת על שני אלה: התיק התנהל זמן רב מדי תחת ניהול כושל ובלתי מיומן של מח"ש, עד שבהט נשלח אחרי יותר משנתיים להציל את המצב. ועכשיו, חוץ מהתהייה האם בהט הוא אכן התשובה למחדלים, ישנה אי וודאות על המשך תפקודו בתיק.

משיחות עם גורמים בהגנה ובתביעה, עולה תיאור סותר לגבי בהט ותרומתו. בסניגוריה טוענים כי הוא אמנם נקלע למצב בלתי אפשרי ומצא נזקים בלתי הפיכים, אבל הוא מתקשה להציל גם את מה שניתן. הוא הגון ומקצועי והסתכסך עם כל עורכי הדין והולך עם הראש בקיר. לדבריהם בהט אנמי, בלי סכין בין השיניים, דווקא בתיק שמזמין לוחמנות. ואילו בתביעה אומרים כי אכן היו תקלות, אבל המצב השתפר מאז נכנס בהט לתיק, והיום פישר במקום יותר גרוע משהיה לפניו.הסניגורים בטוחים, שחלק מהאישומים ייפלו בגלל המחדלים. בתביעה סבורים שאישומים נופלים בכל תיק מורכב, אבל בטוחים שהרשעת פישר בסעיפים המרכזיים של שוחד ושיבוש יישארו על כנם. צריך גם לזכור את הרף שכבר נקבע בתיק הזה: ערן מלכה נשלח לשבע שנות מאסר, והשאלה היא האם פישר, היזם ומחולל השחיתות, ייצא בפחות.

מול בהט והתובעות שלצדו, בריז'יט ויטאלי וקרן אלטמן, עומדת סוללה סניגוריאלית שכוללת את איתן פלג ועמית בר ובעבר גם את יאיר גולן שפרש ועמית חדד, פרקליטו של נתניהו. ובראש הצוות הזה, אסור לשכוח, שני עורכי דין מיומנים ומחוייבים במיוחד למאבק — הנאשמים פישר ודוד. המפגש הזה בין תביעה ישנונית להגנה נמרצת היא הסיבה העיקרית להתמרחות האינסופית, שהתיק נידון אליה. ואפשר להוסיף גם את השופט משה סובל שאין מחלוקת על איכותו המקצועית, אבל גם הוא שותף לסחבת במתן כל מרחבי התמרון האפשריים לצדדים.

מבחינת רשות העתיקות אין סיבה לדאגה. ראש הרשות ישראל חסון, שלא בקיא ברזי התיק, מתגאה במינוי החדש ולא רואה כל בעיה בדחיית כניסתו לתפקיד. למתי? "נדבר עם הפרקליטות ונחליט". גם בפרקליטות אומרים שבקרוב תיפול החלטה. האם יוותרו על שירותיו בתיק או שישלחו אותו לרשות? הכל צפוי והרשות נתונה. בהט משאיר את ההחלטה בידי המדינה שהיא המעסיקה שלו בשני הכובעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות