אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקינה חדשה: מכוניות חשמליות חייבות להשמיע רעש מלאכותי

תקינה חדשה: מכוניות חשמליות חייבות להשמיע רעש מלאכותי

התקינה החדשה, שנכנסה אמש לתוקף באירופה, נועדה למנוע סכנה להולכי רגל מכלי הרכב השקטים מהרגיל. בארה"ב תיכנס לתוקף תקינה דומה רק בספטמבר 2020; ישראל, הפועלת על פי התקינה האירופית, תיישר קו באופן מיידי

02.07.2019, 08:13 | תומר הדר ושירות כלכליסט

החל מאתמול, כל מכונית חשמלית חדשה שתעלה על הכבישים באיחוד האירופי חייבת להיות מצוידת במכשיר שיפיק צלילים של מנוע רגיל - כך שהולכי רגל יהיו מודעים לנוכחותה.

קראו עוד בכלכליסט

כלי רכב חשמליים אינם מצוידים במנוע בעירה פנימית וכמעט שאינם משמיעים קול בזמן נסיעתם, ולכן התעורר חשש שהולכי רגל לא ישימו לב אם כלי רכב כזה מתקרב אליהם ומעמיד אותם בסכנה. הבעיה הטרידה במיוחד עיוורים שכלבי הנחיה שלהם מאומנים לזהות תנועה בכביש על סמך צלילים ולהודיע להם על סכנה.

ניסאן ליף, צילום: Nisan ניסאן ליף | צילום: Nisan ניסאן ליף, צילום: Nisan

למרות מחאות מצד ארגוני עיוורים, המכוניות לא יידרשו להיות רועשות כל הזמן. המכשיר יהיה חייב לעשות זאת כאשר המכונית נוסעת בהילוך אחורי, או בנסיעה של פחות מ־20 קמ"ש.

בשעה שבאירופה התקינה החדשה כבר נכנסה לתוקפה, בארה"ב תיכנס תקינה דומה לתוקף רק בספטמבר 2020. שם חובת הפעלת צליל המנוע תחול במהירות נסיעה של 30 קמ"ש ומטה. מבחינה זו, התקינה האירופית קרובה לדרישות יצרניות המכוניות, שטענו כי מעל למהירות של 20 קמ"ש אין צורך בצליל מלאכותי שידמה פעולת מנוע, שכן חיכוך הצמיגים על הכביש, תנועת הרוח על גוף המכונית ורעשים אחרים שנוצרים בממשק שלה עם הסביבה מייתרים את הצורך בו.

גם מכוניות חשמליות שייובאו לישראל בקרוב יהיו חייבות להרעיש

הדברים רלוונטיים גם לישראל: משרד התחבורה הודיע כי מכוניות חשמליות שייובאו לישראל החל מהחודש יחויבו בהתקנת רמקול, או כל מתקן אחר המייצר רעש. בהודעתו התייחס משרד התחבורה לתקנה האירופית. יצרני רכב המציעים כיום אופציה להתקנת רמקול שמייצר רעש, למשל ניסאן, מאפשרים בחירה בין סוגי רעשים שונים, כמו למשל גלי ים.

ממשרד התחבורה נמסר כי "המשרד פועל על פי התקינה האירופית. לכן, עם פרסום התקנות החדשות באירופה הנוגעות לרעש ברכב חשמלי, הן יוטמעו גם בישראל ויחולו על כלי רכב המיובאים למדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ל-1
רק לידיעה, מכונית חשמלית הייתה מאז תחילת עידן המכונית. חב' הנפט והיצרנים הפעילו לחץ על הקונגרס להפסיק עם הניסיונות של המכונית החשמלית. כנראה, בדרך מרחו חברי קונגרס מקבלי החלטות בנושא להפסיק עם זה. כך כל העולם הפסיד, המצאה גאונית שהייתה מונעת את אפקט החממה וזיהום אוויר והסביבה.
מני  |  02.07.19
1.
מימי הביניים לעידן החלל ב3 שניות מחשמלות ושקטות...
...ורצוי גם שלפני הרכב החשמלי ירוץ רץ מיוחד עם דגל, לפיד ופעמון להזהיר את הולכי הרגל מפני המפלצת החשמלית המסוכנת...(כפי שדרש בעבר הרחוק איגוד יצרני הסוסים בלונדון מבעלי המכוניות הראשונות שהופיעו ברחובותיה... לפחות יצרני המכוניות האטמוספריות ולוביסטיהם קוראים הסטוריה וגם מנסים לחזור עליה, נקווה שבאותה הצלחה...)
איגוד יצרני הסוסים...  |  02.07.19