אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מחכים לשופט: אירלנד הזרימה לשוק את קנס הענק של אפל צילום: רויטרס

לא מחכים לשופט: אירלנד הזרימה לשוק את קנס הענק של אפל

הערעור שהגישה אפל על הקנס שקבעה הנציבות האירופית, 14 מיליארד יורו, עדיין תלוי ועומד - אך אפל נאלצה להעביר את הסכום עד להכרעה; אירלנד החליטה להשקיע את מרבית הכסף באג"ח ממשלתיות בסיכון נמוך

01.07.2019, 22:23 | שירות כלכליסט

קנס הענק שחטפה אפל מהנציבות האירופית על ניצול פסול של חוקי המס באירלנד נמצא עדיין בשלב הערעור, אך עד ההכרעה הצפויה להתעכב, אירלנד החליטה לנצל את הזמן לטובתה.

קראו עוד בכלכליסט

חטיבת ההשקעות במשרד האוצר האירי השקיעה את הסכום בניירות ערך מבוססות יורו בסיכון נמוך, בעיקר באגרות חוב ממשלתיות (או בבעלות ממשלתית חלקית) לטווח קצר ובינוני. כך הודיעה היום החטיבה במסגרת הדוח השנתי שפרסמה על השקעותיה.

מטה אפל באירלנד, צילום: בלומברג מטה אפל באירלנד | צילום: בלומברג מטה אפל באירלנד, צילום: בלומברג

באוגוסט 2016 הטילה הנציבות קנס של 14 מיליארד יורו על אפל, בשל עבירה על חוקי המס של האיחוד, בשל מה שהגדירה הנציבות כהטבת מס לא הוגנת שקיבלה מאירלנד. גם אפל וגם ממשלת דבלין הגישו ערעור על ההחלטה, אך אפל נדרשה להעביר את התשלום המלא עד להכרעה בערעור - זו צפויה לפי הערכות להתקבל רק בעוד כמה שנים.

הסכום הועבר על ידי חטיבת ההשקעות לחשבון נאמנות, שמטרת מנהליו לשמר את הערך של הסכום באופן המיטיבי האפשרי בתנאי השוק הקיימים. היעד העיקרי בהקמת החשבון הוא לאפשר את השבת הסכום במקרה שאפל תזכה בערעור ללא פגיעה בקופת המדינה.

בהודעה שפרסמה הממשלה נאמר שמשלמי המס האיריים מוגנים מכל הפסד הנוגע לכספים המנוהלים על ידי הנאמנות. בה בעת, מנהל החשבון קונור או-קלי (Conor O’Kelly) ציין שיש סבירות גבוהה לירידת ערך של הסכום המנוהל, אלא אם כל סביבת הריבית תשתנה.

"בריבית שלילית של 0.5%, יירשם הפסד שנתי של 5 מיליון יורו על כל 50 מיליארד יורו, והמשמעות היא הפסד כולל של 70 מיליון יורו בשנה", אמר או-קלי, אך ציין שאפל וממשלת אירלנד הגיעו להסדר ביניהן שצפוי לצמצם את הנזק לאוצר האירי עם פדיון הסכום במקרה של ניצחון בערעור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות