אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צורי תמם, האחראי על מאגר נתוני האשראי בבנק ישראל, פורש מתפקידו צילום: גיא אסיאג

צורי תמם, האחראי על מאגר נתוני האשראי בבנק ישראל, פורש מתפקידו

האיש שהוביל את הפרויקט שנועד להגביר את התחרות בשוק האשראי, מסיים את תפקידו לאחר פחות מ-4 שנים - אך עם ותק של מעל ל-20 שנה בבנק ישראל

02.07.2019, 11:00 | רחלי בינדמן

הממונה על שיתוף בנתוני אשראי, רו"ח צוריאל תמם, הודיע למנכ"ל בנק ישראל על רצונו לסיים את תפקידו ולפרוש מבנק ישראל לאחר שיימצא לו מחליף.

צוריאל תמם מונה בחודש אוקטובר 2015 לתפקיד "מנהל התחום העסקי" בפרויקט מאגר נתוני אשראי, ובחודש אפריל 2017 מונה על ידי נגידת בנק ישראל דאז, ד"ר קרנית פלוג, לממונה על שיתוף בנתוני אשראי, בכפיפות למנכ"ל הבנק חזי כאלו ולמשנה לנגידה ד"ר נדין בודו-טרכטנברג.

קראו עוד בכלכליסט

צוריאל תמם, צילום: גיא אסיאג צוריאל תמם | צילום: גיא אסיאג צוריאל תמם, צילום: גיא אסיאג

תמם מונה לתפקידו לאחר ששימש במשך למעלה מ-20 שנה בתפקידים שונים בפיקוח על הבנקים. בתפקידו האחרון בפיקוח שימש כסגן המפקח על הבנקים וכראש האגף להערכה מוסדית, אשר אמון על המעקב השוטף אחר התאגידים הבנקאיים ועל הערכת פרופיל הסיכון של שלהם.

במסגרת תפקידו כממונה על השיתוף בנתוני אשראי, פעל תמם ליישום חוק שיתוף נתוני אשראי ולבניית "מערכת נתוני אשראי" שהוקמה על ידי בנק ישראל מתוקף החוק, כחלק מהצעדים לקידום התחרות בשוק האשראי בישראל ולשיפור מעמדו של הלקוח בשוק האשראי. המערכת החלה לפעול באפריל 2019.

כ-30 נותני אשראי במשק מדווחים למערכת מדי יום ואחרים נמצאים בתהליכי הצטרפות, ובחודשיים הראשונים לפעולתה בוצעו באמצעותה למעלה מ-1.5 מיליון שאילתות. מאגר הנתונים כולל נתוני אשראי עם עומק היסטורי של כשלוש שנים, המאפשר פיתוח של מודלים איכותיים לבדיקת כושר החזר של לווים. שתי לשכות אשראי קיבלו רישיון מהממונה ולשכה שלישית נמצאת בעיצומו של הליך הרישוי. הלשכות מספקות מידי יום דוחות ודירוגי אשראי ונערכות להציע שירותים מתקדמים בתחום האשראי הקמעונאי, הייעוץ הפיננסי והשוואת העלויות.

מאגר נתוני אשראי אמור לאפשר לבנקים קטנים יותר ושחקנים חוץ בנקאיים לקבל גישה למידע רחב על היקף החובות של לווים פוטנציאלים שיאפשר להם להציע להם אשראי תחרותי לבנקים של אותם לקוחות. אלא שלפי הערכות, המאגר צפוי גם להוביל להדרת לווים חלשים משוק האשראי, שקודם לכן קיבלו אשראי בהיעדר המידע המלא על המינוף שלהם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות