אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיעוד של ניל ארמסטרונג על הירח עשוי להפוך את בעל הקלטת למיליונר צילום: נאס"א

תיעוד של ניל ארמסטרונג על הירח עשוי להפוך את בעל הקלטת למיליונר

מתמחה לשעבר בנאס"א שרכש את הסלילים במכירת עודפים של הממשל ב-1976 גילה שמדובר בהקלטות היחידות שנותרו מנחיתתה של אפולו 11 על הירח ב-1969. עכשיו הקלטות מוצעות למכירה פומבית

02.07.2019, 22:00 | שירות כלכלסיט
מתמחה לשעבר בנאס"א מקווה להפוך אוסף של קלטות וידיאו שרכש בכמה מאות דולרים לרווח של יותר ממיליון דולר. מדובר בהקלטות היחידות שנותרו מנחיתתו של ניל ארמסטרונג על הירח ב-1969, שיוצעו במכירה פומבית.

קראו עוד בכלכליסט

גארי גורג' היה סטודנט כשהתמחה בסוכנות החלל ב-1976. במסגרת מכירת עודפים של הממשל הוא רכש מהסוכנות מעל 1,100 סלילים של קלטות וידיאו עבור 218 דולר בלבד. "לא היה לי שום מושג שיש ערך בכלל לקלטות הללו", סיפר ג'ורג' (65), מהנדס מכונות בפנסיה לסוכנות הידיעות רויטרס. "התכוונתי למכור אותן לתחנות טלוויזיה שיוכלו להקליט עליהן".

ניל ארמסטרונג על הירח, צילום: נאס"א ניל ארמסטרונג על הירח | צילום: נאס"א ניל ארמסטרונג על הירח, צילום: נאס"א

כעת הוא נרגש ביותר לגלות כי לפי ההערכות הקלטות עשויות להימכר עבור מעל 2 מיליון דולר. המכירה תתקיים בבית המכירות הפומביות סות'ביס בניו יורק ב-20 ביולי – לציון חגיגות היובל לנחיתה על הירח ולהפיכתו של ארמסטרונג לאדם הראשון שהלך על הירח.

באחת משלוש ההקלטות המוצעת למכירה ארמסטרונג נשמע אומר את אחד המשפטים המפורסמים ביותר בהקשר הזה: "זה צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות". בקלטות נראה גם האסטרונאוט אדווין "באז" אלדרין שביחד עם ארמסטרונג הציב את דגל ארה"ב על הירח, אסף דוגמיות של סלעים ושוחח עם נשיא ארה"ב באותו הזמן ריצארד ניקסון, כך לדבריה של דוברת סות'ביס היילי פרי. עם זאת, היא סירבה לחשוף את הפרטים הפיננסיים עליהם הוסכם עם המוכר.

ג'ורג' אמנם מכר כמה קלטות לתחנות טלוויזיה עבור 50 דולר לאחת, אך בזמן שארז את הקלטות במטרה לתרום אותן לכנסייה לטובת קבלת הטבת מס, אביו הבחין שעל שלוש מהקלטות מסומן "אפולו 11 EVA", כינוי לחללית שהובילה את המשימה. "הוא ממש התעניין בתכנית החלל, והציע לי לשמור על הקלטות הללו", סיפר. "מתוך מחשבה שאולי יהיו שוות משהו בהמשך, הוצאתי אותן מהערימה, וסחבתי אותן איתי בכל רחבי המדינה ב-43 השנים האחרונות".

השווי של הקלטות אכן עלה, במיוחד לאחר שב-2006 בנאס"א הודו שאיבדו את ההקלטות המקוריות של הנחיתה על הירח. לפי סות'ביס, הקלטות ברוחב 2 אינץ' לא עברו שחזור או שינוי ונצפו שלוש פעמים בלבד מאז יוני 1976. "ראינו כבר איך צעד אחד קטן יכול לשנות הכל, אבל בזכות ההקלטות הללו תוכלו לראות את ההיסטוריה בדרך חדשה לגמרי", מסרו מסות'ביס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
איך עובדים על כולם בעיניים מדהים
ניתן פעם אחת וזהו? חחחח אז בואו תקשיבו לאמת, לא ניתן אף פעם על הירח וגם לא יכולים לנחות עליו, כי אין דבר כזה כדור שנקרא ירח, ואין כדורים מרחפים אחרים בחלל, שום כוכב לא קיים, הכל עבודה בעיניים שלכם. כדור הארץ בכלל שטוח והשמש או הירח לא הגיעו אליהם אף פעם. מי שלא מאמין לי, גם לא יכול להאמין להם כי אין שום הוכחה. ועשרים הוכחה, המציאות היא שאין כלום וכל מה שסיפרו לכם הוא שקר.
בבושקה  |  05.10.19
לכל התגובות