אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמיר ירכוש את אפריקה ישראל ב־1.1 מיליארד שקל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

שמיר ירכוש את אפריקה ישראל ב־1.1 מיליארד שקל

מבטח שמיר שיפרה את הצעתה: תשלם 335 מיליון שקל במזומן ו־14% ממניות אפריקה מגורים למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל

03.07.2019, 06:56 | גולן חזני

מבטח שמיר צפויה לסכם היום עם מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל את רכישת דניה סיבוס ואפריקה מגורים. ל"כלכליסט" נודע כי מאיר שמיר, בעל השליטה בחברה, שיפר עוד את הצעתו בימים האחרונים לרמה של 1.1 מיליארד שקל, מרמה של כמיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

שמיר ישלם כ־335 מיליון שקל במזומן, ובמתווה שונה מהמתווה הקודם שהציע. בנוסף הוא יעביר למחזיקים גם 14% ממניות אפריקה מגורים ששוויין כ־130 מיליון שקל.

הקרקעות שבסביון שמצויות בבעלות אפריקה השקעות יישארו בחברה, אבל שמיר ינסה למכור אותן.

ארז מלצר. מנכ"ל אפריקה ישראל לשעבר מלווה את מבטח שמיר, צילום: ורדי כהנא ארז מלצר. מנכ"ל אפריקה ישראל לשעבר מלווה את מבטח שמיר | צילום: ורדי כהנא ארז מלצר. מנכ"ל אפריקה ישראל לשעבר מלווה את מבטח שמיר, צילום: ורדי כהנא

במידה שלא יצליח בתוך שלוש שנים, הוא יעביר לנושים 70 מיליון שקל נוספים. מנגנון ההשתתפות ברווחי דניה סיבוס שונה למתווה מעניין. כל רווח עד 80 מיליון שקל במשך שש שנים יועבר למחזיקי האג"ח. הרווח הבא, בין 80 ל־160 מיליון שקל יעבור לשמיר, ומסכום של 160 מיליון, שקל לאורך שש שנים, יחולק הרווח בצורה שווה בין הצדדים.

היום אמורים המחזיקים להיפגש עם שמיר, בנו גיא שמיר שמעורבותו במבטח שמיר גדלה לאחרונה, וכן ארז מלצר, מנכ"ל אפריקה ישראל לשעבר שמלווה את הקבוצה וכנראה יהיה חלק ממנה. בפגישה ינוסחו התנאים הסופיים של העסקה, והיא תובא בשבוע הבא לאישור מחזיקי האג"ח באסיפות. לארי מייזל וקבוצת שפיר הנדסה עדיין נמצאים בתמונה אבל לא הגישו הצעות סופיות.

אפריקה השקעות, שנסחרת לפי שווי שוק של 23 מיליון שקל בלבד, מחזיקה ב־100% מדניה סיבוס, שמחזיקה ב־74% מאפריקה מגורים שמנוהלת על ידי רונן גינזבורג. שווי מניות דניה סיבוס באפריקה מגורים עומד כיום על 603 מיליון שקל, אולם כנגדן יש לחברה חוב של 230 מיליון שקל לבנק דיסקונט.

שמיר בדק אם הבנק ייתן את ברכתו לעסקה וכן קיים דיונים עם מחזיקי האג"ח של אפריקה מגורים, שלהם החברה חייבת 637 מיליון שקל, כדי שלא יממשו את העילה לפירעון מיידי שמקנה להם העברת השליטה בחברה.

היקף ההצעה הקודמת של שמיר שהוגשה בחודש מאי עמד על 570 מיליון שקל, כ־50 מיליון שקל יותר מההשקעה המתוכננת שלו לפי ההצעה שהגיש עם נתי סיידוף בחודש מרץ. 420 מיליון שקל ישולמו באופן מיידי ו־150 מיליון שקל נוספים ישולמו בכפוף לרווחים של דניה סיבוס.

כבר בהצעה הקודמת שמיר הציע לבצע את העסקה לבדו. בהצעה מחודש מרץ שיכון ובינוי ביקשה לרכוש את כל קבוצת אפריקה ישראל ובמקביל שמיר ביקש לרכוש ממנה את דניה סיבוס ואפריקה מגורים, כך שבידי שיכון ובינוי ייוותרו בעיקר האחזקות של החברה במפעיל כביש 6 וקרקעות בסביון בשווי של 70 מיליון שקל.

בינתיים, שיכון ובינוי החליטה להצטרף לקרן קיסטון ברכישת אחזקות אפריקה ישראל בכביש 6 ולוותר על רכישת החברה עצמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות