אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איפה התקנות: החוקים התקבלו אבל ביצועם מתעכב

איפה התקנות: החוקים התקבלו אבל ביצועם מתעכב

בדיקה של המרכז להעצמת האזרח העלתה כי בישראל קיימים כיום עשרות חוקים שאושרו, ושאר באים להיטיב עם אוכלוסיות חלשות, אך אינם מיושמים מכיוון שהממשלה טרם גיבשה ופרסמה את התקנות הנדרשות להפעלתם.

03.07.2019, 10:04 | שירות כלכליסט

בדיקה שערך המרכז להעצמת האזרח מצאה כי על אף החלטת הממשלה משנת 2017, עשרות חוקים, אשר חלקם בעלי השלכות משמעותיות על הציבור, אינם מיושמים כלל או מיושמים חלקית בלבד, בשל עיכובים של שנים ארוכות בפרסום התקנות ע"י הממשלה.

באפריל 2017 פרסמה הממשלה את החלטה 2588 שכותרתה "צמצום מספרן של תקנות החובה שטרם הותקנו". ההחלטה, אשר התקבלה בעקבות דו"ח חמור של מבקר המדינה ובעקבות עבודה אינטנסיבית של הוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ קארין אלהרר ושל החברה האזרחית, התחייבה לפרסם או להעביר לכנסת כ-130 תקנות חובה המתעכבות מזה שנים ארוכות ואשר מונעות את יישומם של סעיפי חוק או של חוקים רבים ובעלי השלכות על אזרחי המדינה.

במקביל ובהמשך להחלטה, בוצעה על ידי משרדי הממשלה, בהובלת משרד ראש הממשלה, עבודת מטה משמעותית לקידום הנושא ולהשלמת התקנות החסרות, והושגה התקדמות שהביאה לפרסומן של עשרות תקנות חשובות. בין היתר, פורסמו על ידי המשרדים תקנות הנוגעות להליכי חקירה מותאמים לאנשים עם מוגבלות, נגישות למוסדות חינוך, בטיחות גז ועוד.

עם זאת, נכון ליוני 2019, יישום ההחלטה עומד על פחות מ-50%. המשמעות הינה כי מתוך 100 תקנות אותן התחייבה הממשלה לפרסם או להעביר לדיון בכנסת, החל מיום פרסומה ועד לסוף יוני 2019, רק 45 תקנות פורסמו, בעוד 55 תקנות עדיין ממתינות. המשמעות הינה 55 חוקים או סעיפי חוק, אשר התקבלו על ידי הרשות המחוקקת אך מזה שנים אינם מיושמים בפועל, כיוון שלא נקבעו בתקנות התנאים ליישומם. לכך יש להוסיף גם את העובדה כי מרבית ועדות הכנסת מצויות, בפועל, בפגרה החל מתחילת 2019 וצפויות לחזור לפעילות סדירה רק לקראת סוף השנה, דבר המשליך על היכולת לאשר חלק ניכר מן התקנות החסרות.

בין התקנות החסרות, ניתן להצביע על שורה של תקנות שהינן בעלות השלכות משמעותיות על אוכלוסיות רבות, כדוגמת משפחות אומנה, דיירי הדיור מוגן, ילדים בחולי ממושך, חולי פוליו, סטודנטים בעלי לקויות למידה ועוד.

מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח, עו"ד עינת פישר לאלו אמרה כי "החלטת הממשלה נועדה לפתור מחדל חמור של הרשות המבצעת אשר מונע את יישומם של חוקים חשובים ומשמעותיים, ומשפיע על אזרחים רבים במדינת ישראל. על אף העבודה החשובה והמבורכת שנעשתה בנושא זה בשנים האחרונות בהובלת משרד ראש הממשלה, לא ייתכן כי יותר משנתיים לאחר ההחלטה, טרם הושלמה העבודה על יותר ממחצית התקנות החסרות. מן הראוי כי הממשלה תמצא את הדרך להאצת העבודה ולפרסום כל התקנות החסרות, גם בתקופת פגרת הבחירות של ועדות הכנסת".

פרויקט המוניטור של ״המרכז להעצמת האזרח״, הוא פרויקט מעקב אזרחי אחר ביצועי הממשלה ועמידתה בהתחייבויותיה לציבור. המרכז להעצמת האזרח הינה עמותה הפועלת בתחומי הממשל, ועוסקת ביישום התחייבויות הממשלה ובאחריות ואפקטיביות המגזר הציבורי והרשות המבצעת. המרכז מפעיל שורה של כלים מקצועיים למעקב אחר פעילות הממשלה ואחר יישום הבטחותיה לציבור ופועל לשיפור הליכי היישום והסרת חסמים במגזר הציבורי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות