אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחד בפה, אחד בלב: מנדלבליט לא לומד מטעויות צילום: יאיר שגיא

אחד בפה, אחד בלב: מנדלבליט לא לומד מטעויות

בנימין נתניהו מכהן בתפקיד שר הבריאות מאז נובמבר 2017; ואולם על אף שלבן דודו נתן מיליקובסקי יש אינטרסים כלכליים בתחום זה בישראל - היועמ"ש עדיין לא גיבש לרה"מ הסדר ניגוד עניינים

03.07.2019, 10:12 | תומר גנון

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מרבה לטעון בלהט בנאומיו על חשיבות אמון הציבור במערכת החוק המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

"כדי להבטיח אותו", טען בנאום שנשא בשבוע שעבר, "עלינו ללמוד ולהשתפר מתוך הכרה בטעויות שהתרחשו ולהפיק לקחים מהן". במקום שבו יש מילים צריכים להיות גם מעשים. ולפחות בנושא אחד רגיש, שבו כבר נכוו בעבר במשרד המשפטים, נראה שמנדלבליט לא הפיק לקחים.

ראש ממשלה בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה, צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג ראש ממשלה בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה | צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג ראש ממשלה בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה, צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

לפני שלושה חודשים הודיע משרד המשפטים שהוא בוחן ניגוד עניינים פוטנציאלי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבן דודו נתן מיליקובסקי. נתניהו משמש מאז נובמבר 2017 כשר הבריאות ולבן דודו, שממנו קיבל 300 אלף דולר, יש אינטרסים כלכליים ישירים ועקיפים לא מבוטלים בישראל בתחום זה ובתחומים נוספים.

מיליקובסקי מחזיק למשל במניות של שתי חברות שמפתחות מוצרים רפואיים: חברת הביומד ארט מדיקל (3.64%) וחברת האורתופדיה פרמיה ספיין (8.69%).

האחרונה, שמשווקת מפרק מלאכותי, זכתה אפילו בעבר בחוזה בפטור ממכרז עם בית החולים הממשלתי שיבא. לפי דיווחים לרשות המסים האמריקאית, למיליקובסקי יש גם מניות בשווי 3 מיליון דולר בחברת התרופות האמריקאית מרק, שלה שלוחה בישראל.

למרות שחלפו שלושה חודשים, שעוד לפניהם כבר היתה במשרד המשפטים טיוטת חוות דעת בנושא, הסדר ניגוד העניינים של נתניהו טרם גובש ונחתם. "הנושא עודנו מצוי בבחינה, ובשלב זה אין לנו מה להוסיף מעבר לכך", נמסר השבוע בתגובה לפנייה בנושא.

מנדלביט מחויב לדאוג שלכל שר, לא רק נתניהו, יהיה הסדר ניגוד עניינים בתוך פרק זמן סביר מתחילת הכהונה. שר בריאות שמכהן למעלה משנה וחצי בלי הסדר מעודכן זאת תקלה חמורה, ובמקרה של נתניהו זה חמור כפליים.

לפי כתב החשדות נגדו בתיק 4000, שעליו חתום מנדלבליט בעצמו, כשר התקשורת הוא פעל לכאורה בניגוד עניינים כדי לקדם את האינטרסים העסקיים של שאול אלוביץ' וחברת בזק שהיתה בשליטתו. מנדבליט ציין שנתניהו לא חשף בפניו את מכלול הזיקות שלו לאלוביץ' ותשובות שנמסרו לו מטעם נתניהו כללו "מענה חלקי, כוזב ומטעה".

מנדלבליט מכיר היטב את ההבדל בין שור תם לשור נגח. בין מי שאין סיבה לייחס לו חוסר תום לב, לבין מי שכבר הוכיח שצריך להיות זהירים כשסומכים עליו בנושא מסוים.

הסכם ניגוד עניינים מעודכן לנתניהו, על אף שראש הממשלה חזר בו בשלב זה מכוונתו לקבל כספים ממילקובסקי, מחייב אותו למהר לגבש הסדר. אחרת הוא לומד מטעויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות