אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מ"מ המפכ"ל לשוטרים: "לא יינתן מקום לחסימות צירים" צילום: משטרת ישראל

מ"מ המפכ"ל לשוטרים: "לא יינתן מקום לחסימות צירים"

משעות אחר הצהריים צפויות חסימות בכביש החוף, בעזריאלי ובמוקדים רבים אחרים. ניצב מוטי כהן כתב לפקודיו: "פורעי חוק ניצלו את הרצון שלנו לאפשר מחאה לגיטימית, חובה לשמור גם על זכויות האזרחים". אחד ממנהיגי העדה האתיופית: "אנא שימרו על איפוק. כן למחאה, לא לאלימות"

03.07.2019, 14:24 | ynet

מחאת יוצאי אתיופיה צפויה להתחדש אחר הצהריים, ולקראת ההפגנות הצפויות ברחבי הארץ - וחסימות הכבישים - העביר מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, מסר ברור. בהודעה שהעביר לשוטרים כתב ניצב כהן כי "לא יינתן מקום להפרות סדר, לחסימות צירים ולגילויי אלימות". 

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת הודעתו כתב מ"מ המפכ"ל לשוטרים: "אנחנו נמצאים בעיצומה של משימה משטרתית-לאומית מתמשכת, משימה מורכבת ומשמעותית. כמשטרה במדינה דמוקרטית ושומרת חוק, אנחנו מחויבים לשמור על איזון עדין בין מתן אפשרות למחאה לגיטימית לבין אכיפת הפרת חוק. איפוק והכלה זו עוצמה המחייבת אותנו כאנשי מקצוע ומאפשרת מחאה לגיטימית. אלא שבמדינת חוק - יש דין ויש דרך למחות. לצד זכויות המפגינים, ישנה החובה לשמור על זכויות הציבור וזכויות האזרחים".

"אין מקום לפגיעה בנציגי שלטון, מוסדות ורכוש, ובעיקר אין מקום להשתלחות נטולת כל רסן", אמר ניצב כהן, לאחר שמתחילת המהומות שפרצו בעקבות מותו מירי שוטר של סלומון טקה נפצעו 111 שוטרים ונעצרו 136 חשודים. "ביומיים האחרונים הכלנו, על מנת לאפשר מחאה. אתם - המפקדים והשוטרים פעלתם באופן מעורר הערכה - נחושים, מקצועיים ואמיצים. חלקכם אף נפצעתם תוך ההפגנות האלימות והמשכתם לתפקד לצד חבריכם". 

הפגנת יוצאי אתיופיה, אמש, צילום: עופר אשטוקר הפגנת יוצאי אתיופיה, אמש | צילום: עופר אשטוקר הפגנת יוצאי אתיופיה, אמש, צילום: עופר אשטוקר

לדברי ניצב כהן, "באירועים האחרונים, חלק מציבור המפגינים, שהם פורעי חוק, ניצלו בציניות את הרצון שלנו לאפשר מחאה לגיטימית ופעלו באלימות קשה נגד שוטרים ואזרחים תוך הפרות סדר קשות וחסימות צירים. לא יינתן מקום להפרות סדר, לחסימות צירים ולגילויי אלימות. נמשיך להקפיד על מידתיות והבחנה בין מי שמבקש למחות כדין במדינה דמוקרטית ובין מי שמסית ונוהג באלימות, תוך שימוש באמצעים העומדים לרשותנו". הוא הבהיר לשוטרים כי "האירועים לא הסתיימו ואתגרים נוספים עוד לפנינו. אני סומך עליכם ויודע כי תמשיכו לנהוג במקצועיות כפי שעשיתם עד היום. שולח החלמה מהירה לכל הפצועים, ובטוח כי יחד נוכל לכל אתגר שנידרש לו".

חשודים בהתפרעות בהפגנות האלימות אתמול הובאו הבוקר להארכת מעצר. בית משפט השלום בחדרה האריך ביום עד יומיים את מעצרם של ארבעה מפגינים שהתפרעו במחלף אולגה, בכביש החוף ובכיכר המשטרה.

לארבעת החשודים מיוחסות עבירות של תקיפת שוטרים, התנגדות למעצר וחסימת הכביש. במהלך ההפגנה בחדרה נפצע שוטר באורח בינוני מאבן שהושלכה לעברו ופגעה בראשו. "אנחנו לא יודעים למה עצרו אותנו", אמרו החשודים בבית המשפט. "השוטרים גם הרביצו לנו וגם עצרו אותנו". 

 , צילום: ynet צילום: ynet  , צילום: ynet

רשימת מוקדי ההפגנות (המידע מופץ ברשתות החברתיות) רשימת מוקדי ההפגנות (המידע מופץ ברשתות החברתיות) רשימת מוקדי ההפגנות (המידע מופץ ברשתות החברתיות)

  , צילום: דורון גולן צילום: דורון גולן   , צילום: דורון גולן

מהודעות שהופצו ברשתות החברתיות עולה כי היום ההפגנות וחסימות הכבישים במחאת יוצאי אתיופיה צפויות להתחיל מ-15:30. לפי ההודעות שהופצו, ייחסמו משעות אחר הצהריים צומת עזריאלי בתל אביב, מחלף פולג שבנתניה (כביש החוף), כביש 4 (בראשון לציון וביבנה), הכניסה לירושלים (גשר המיתרים), וכן ייערכו הפגנות בצומת קריית אתא, צומת יקנעם, כיכר העצמאות בעפולה, תחנת המשטרה בראש העין, בכביש 431 (הכניסות והיציאות מהערים), בצומת אל על, בצומת בילו שליד רחובות, בצומת קסטינה, באשקלון (צומת היכל הספורט) ובבאר שבע (התחנה המרכזית).

על רקע המחאה, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן להערב כינוס מיוחד של ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי שבראשה הוא עומד.

 , צילום: ynet צילום: ynet  , צילום: ynet

אחד ממנהיגי העדה, קייס סמאי אליאס, קייס הקהילה בראשון לציון, ביקש היום מיוצאי אתיופיה שלא לנהוג באלימות: "שלום לכל חבריי שנמצאים בשטח ביום הקשה הזה, ביום הטרגדיה הקשה של חברנו, אחינו, סלומון טקה. ביום המתסכל הזה אנחנו חייבים לזכור שלארץ הזו אבותינו חלמו. הם שילמו מחיר כבד בדרך בכדי להגיע לירושלים ובכדי לחיות בארץ שלנו".

"אנחנו ניאבק בדרך הלגיטימית, ללא אלימות וללא אובדן חיים חלילה", הוסיף קייס אליאס. "כן לקדושת חיים, ולא לקדושת המת. אנא שימרו על איפוק, שחלילה לא נאבד עוד חיים. אני קורא לכם חבריי - אנחנו נדרוש את הצדק. הגיע הזמן, הגיעו מים עד נפש, אבל כן למחאה ולא לאלימות".

 , צילום: אבי מועלם צילום: אבי מועלם  , צילום: אבי מועלם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
בלתי נסבל כבר 10 שנים הרס נורא ופחד לצאת מהביית
לידיעת הציבור , אתם נתקלים בהרס , בהשחתה , ברעש , במכות , באלכוהול , באלימות , בשרפות , יום אחד . אנחנו בנתניה מכירים לצערנו את הבעייה 10 שנים . כל המרחב הציבורי שלנו , גינות , תחנות-אוטובוס , פארק , מתקני-שעשועים לילדים , הכל נהרס , נשרף , נשבר , על ידי בני-נוער מן העדה האתיופית שיכורים , עבריינים , לא אחד או שניים , אלא מאות .
הסובלת מנתניה  |  03.07.19
לכל התגובות