אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס שוק ההון

אורי גרינפלד: "ניתן לטפל בגירעון, אבל יהיו לזה השלכות אינפלציוניות. פשוט אין מאיפה לקצץ"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, דיבר בכנס שוק ההון של "כלכליסט" בשיתוף פסגות ו-BDO. "אפשר לבטל את הפחתות המיסים של כחלון, להעלות מע"מ ולבטל את הפטור להשכרת דירות מגורים"

03.07.2019, 11:15 | נעמי צורף

"אחרי שנים של אינפלציה נמוכה אנחנו חזורים לאינפלציה נורמלית. זה אומר שמבחינת תיק ההשקעות שלי, אני רוצה להיות בחשיפה גבוהה יותר לרכיב הצמוד למדד". כך אמר היום (ד') אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, בכנס שוק ההון של כלכליסט בשיתוף פסגות ו-BDO.

"זה כבר קונצנזוס שהגירעון גבוה. נגיד בנק ישראל אמר שהוא יעמוד על לפחות 4.5%, והשאלה היא מה עושים איתו. להערכתנו נראה תנועת מספריים: מחד יעדי הגירעון יעלו לשנים קדימה, כדי שיהיה נוח להגיע אליהם, ומנגד ינסו לצמצם את הגירעון עד כמה שאפשר. 

קראו עוד בכלכליסט

אורי גרינפלד, צילום: ענר גרין אורי גרינפלד | צילום: ענר גרין אורי גרינפלד, צילום: ענר גרין

"אני מאמין שניתן יהיה להשיג סכום של 15 מיליארד שקל, אבל יהיו לזה השלכות. ראשית, פשוט אין מאיפה לקצץ. 75% מהתקציב זה שכר, וכל אחוז גידול בהסכמי השכר זה עוד מיליארד שקלים. שנית, מחצית מתקציב הקניות הולך למערכת הביטחון, ולכן קשה לקצץ מהתקציב הזה. מה כן אפשר לעשות? לבטל את הפחתות המיסים של כחלון, להעלות מע"מ, לבטל את הפטור להשכרת דירות מגורים".

נקודה נוספת אליה התייחס גרינפלד בדבריו היא ההאטה הצפויה בשוק האמריקאי. גרינפלד ציין כי הצמיחה בארה"ב צפויה לרדת בשנה הבאה מתחת לפוטנציאל. "ארה"ב נמצאת בדרך להאטה, הפד העלה את הריבית יותר מדי ומכיוון שאין אינפלציה הריבית הריאלית עלתה - עלייה דומה לזו שהייתה במחזורים הקודמים. הנכונות של משקי הבית האמריקאים לרכוש בתים ורכבים, להגדיל את הצריכה, יורדת באופן דרמטי, וכשזה המצב אצל הצרכן האמריקאי - שהוא מנוע הצמיחה של המשק - אנחנו מניחים שנראה ירידה בקצב הצריכה".

גרינפלד הדגיש כי "לא מדובר במיתון, אלא רק בהאטה בקצב הצמיחה שתוביל את הבנק המרכזי להפחית את הריבית, מה שיביא להאצה מחודשת ב-2012. מבחינת תיק ההשקעות אנחנו משתדלים להיות יותר דפנסיביים מבעבר".

גרינפלד התייחס גם למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. "מלחמת הסחר פה כדי להישאר", אמר. "בסוף מדובר בוויכוח עקרוני על מי תהיה המעצמה המובילה בעולם ב-20-30 שנה הבאות, והיא עוסקת בסוגיות שלא ניתן לפתור. זה ימשיך ללוות את השווקים בשנים הקרובות". אז מה יעשו הצדדים? "מהצד האמריקאי, ארה"ב הטילה מכס של 25% על ייבוא בשווי 250 מיליארד דולר. השלב הבא יהיה למסות את 300 המיליארד הנותרים".

גרינפלד הסביר כי "בצד הסיני הבעיה יותר מסובכת, כי הם לא מייבאים מארה"ב. אין להם עוד הרבה לאן ללכת בצד של המכסים, והם יאלצו ללכת לכיוון של פיחות במטבע, ובכך לקזז או לבטל את העלאת המכסים של טרמפ. הכלי השני שיש לסינים זו רשימה שחורה של חברות אמריקאיות שיוחרמו, בדומה למה שטראפ עשה לוואווי. זה היבט שיכול לייצר תנודתיות בשווקים".

גרינפלד הוסיף כי "צעד נוסף שהסינים יכולים לנקוט בו הוא שיבוש שוק המתכות הנדירות, ש-80% מהן מיוצרות בסין ומשמשות לתעשיות הרכב, הטלפונים הניידים וכמובן לתעשיות הבטחוניות". גרינפלד טען שסין מחזיקה ברשותה את מה שהוא מכנה "נשק יום הדין": "סין יכולה להחליט למכור אג"ח של ממשלת ארה"ב שמצוי ברשותה, אבל להערכתנו הם לא יעשו את זה בקרוב כיוון שמכירת האג"ח הזה תביא גם להפסד של הסינים".

בנושא השווקים האירופים אמר גרינפלד כי ניתן לזהות בהם האטה ברורה בצמיחה, שירדה לכ-1%. "צמיחה פוטנציאלית מורכבת משני חלקים: בכמה כוח העבודה גדל, ובכמה עובדים מצליחים להגדיל את התפוקה מידי שנה", אמר. "התמונה באירופה לא טובה מבחינות האלה. בגרמניה כוח העבודה צפוי ללכת ולהתווכץ בשנים הקרובות, מה שיביא לירידה משמעותית בצמיחה הפוטנציאלית עד לצמיחה אפסית ב2030-, איטליה כבר צפויה לסבול מצמיחה שלילית עוד לפניכן. לכן, מבחינת תיק ההשקעות, אירופה צריכה להוות חלק קטן יותר ממשקלה בעולם".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הגידול במספר התושבים יוצר כאוס
ככל שמספר התושבים עולה כך נוצרת בעיה שהיא בלתי פתירה. בתחילת המאה הקודמת נפתרה הבעיה הזו בשני מלחמות עולם. במאה הנוכחית המשמעות היא חרבון העולם בגלל הנשק שסיים את מלחמת העולם ה2. לכן, היכולת להתפתח חיובית נחנקת. טרמפ הבין זאת ולמעשה סוגר את ארצות הברית למהגרים ולסחורות. סין לעומת זאת כל כך מוצפת בתושבים שהיא יכולה להתקיים רק מהעולם המקיף אותה. סיןף היא לא לבד, גם ישראל אינה יכולה להתקיים מעצמה. אחד הפתרונות שנקטו הסינים זה לחייב מילד שני את העלות המלאה על ההורים. ישראל חייבת לצעוד לשם גם, אחרת..
אמת  |  03.07.19
לכל התגובות