אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוסף שבועי 4.7.19 ג'וני אייב מה שביוקרה, צילום: Paul Harris צילום: Paul Harris

מעצב של טריליון דולר

ג'וני אייב, שפרש השבוע מאפל אחרי 22 שנה כמעצב הראשי, שינה לחלוטין את הדרך שבה אנחנו חושבים על עיצוב וקבע את הסטנדרט שלפיו מעוצבים המוצרים הקרובים ביותר אלינו. גדי עמית, המעצב הישראלי המצליח ביותר בסיליקון ואלי, מסביר כיצד תרם אייב תרומה מכרעת ליצירתה של החברה הראשונה שהגיעה לשווי של טריליון דולר

06.07.2019, 08:10 | קרן צוריאל הררי
"
בתחילת שנות האלפיים עבדתי עם ריו, שהיתה אחת החברות המובילות בנגני מוזיקה. פיתחנו מוצר חדשני לשנה הבאה, שהיה מבוסס על דיסק, ופתאום הפרויקט התבטל: מישהו בא לטושיבה, שהיתה היצרנית היחידה של הדיסקים האלו, וקנה את כל הכמות לשנה הבאה במאות מיליוני דולרים. אחרי שנה גילינו שזו אפל, שייצרה את הדור הראשון של האייפוד. סוג כזה של החלטות נועזות, עם ערך כלכלי גבוה מאוד, הוא מהמהלכים שגרמו לאפל לזנק בעולם העיצוב ובעולם הטכנולוגי.

"צוות העיצוב של אפל הוא כנראה הטוב ביותר שהיה אי פעם בעולם העיצוב — וזה על פי מבחן התוצאה, כמובן. אבל אלה לא רק מעצבים טובים, אלא מערך שלם שמשרת את העיצוב ומפתח טכנולוגיות שמיישמות את העיצוב המיוחד שלהם. זה התחיל מסטיב ג'ובס, שנתן להם את הסמכות, ועבר דרך ג'וני אייב, שהוא דמות מרכזית מאוד. בצוות העיצוב של אייב היו רק 20 אנשים, אבל היתה להם סמכות לגבי איכות המוצר והגדרת המוצר, ותמכו בו מערכי ניהול, הנדסה וייצור. התוצאה היתה דברים מופלאים.

"מבחינת עיצוב תעשייתי, העולם מתחלק ללפני ואחרי אפל. מעולם לא היה קודם צוות עיצוב שמשנה את הגורל של חברת ענק ומייצר לבעלי המניות ערך במאות מיליארדי דולרים. אייב עבד בקליבר אחר. הוא מעצב דגול, עם תרומה כלכלית ותרבותית לעולם העיצוב. אף מעצב בעבר לא התקרב לזה".

גדי עמית הוא בעליה של חברת העיצוב NewDealDesign, שיושבת בסן פרנסיסקו, ואחראי למוצרים פורצי דרך ועטורי פרסים כמו פיטביט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
ג׳ובס מול ג׳וני איב
ללא אפל, כנראה שהיינו עדיין משתמשים בנוקיות 3120. הם שינו את התפיסה שמהנדסים טכניים מובילים את החברה, ונתנו למעצבים שליטה על הכל. היום, זה נראה ברור מאליו, שיש מקלדת כחלק מהמסך מגע, חנות אפליקציות/שירים, חיבור אוטומטי לאינטרנט, מצלמה איכותית, נוטיפקציות, רטט, זכוכית מגדלת, תפריטים מובנים, ועוד ועוד ועוד. שאר החברות הדביקו את הפער, והיום זה כבר לא ״חדש ומגניב״. למה אף אחד לא חשב על זה קודם? החדשנות די נעלמה אחרי שג׳ובס נפטר. יש לג׳וני איב קרדיט חלקי אבל משמעותי.
סטיב  |  07.07.19
לכל התגובות