אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ שוב תוקף את פאוול: "הפדרל ריזרב לא יודע מה הוא עושה" צילום: גטי אימג'ס

טראמפ שוב תוקף את פאוול: "הפדרל ריזרב לא יודע מה הוא עושה"

כמה שעות לאחר פרסום דו"ח התעסוקה הטוב מהצפוי, שהפחית את הסיכויים להורדת ריבית קרובה, אמר הנשיא: "אם הפד היה מוריד את שיעור הריבית, היינו מקבלים חללית"

05.07.2019, 20:27 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חידש הערב את הלחץ שהוא מפעיל על הפדרל ריזרב והעומד בראשו, ג'רום פאוול, בנושא הריבית.

דו"ח התעסוקה הטוב מהצפוי שפורסם היום בצהריים שעון ישראל הפחית את הסיכוי להורדת ריבית בטווח הקרוב. בערב כבר חזר הנשיא האמריקאי על קריאתו להפחית את הריבית, ואמר כי צעד כזה ימריץ את הכלכלה.

בשיחה עם כתבים אמר טראמפ: "אם הפד היה מוריד את שיעור הריבית, היינו מקבלים חללית. אבל אנחנו משלמים הרבה ריבית, וזה מיותר. אין לנו בנק מרכזי שיודע מה הוא עושה".

מוקדם יותר היום הגיב גם לארי קודלו, יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ, לדו"ח התעסוקה, ואמר כי כי הפדרל ריזרב צריך "לקחת בחזרה" את העלאת הריבית של דצמבר. הוא ציין כי "אנחנו עדיין נמצאים במעגל שגשוג חזק ביותר". לדבריו, יש סימנים לכך ששיעור האינפלציה נמצא בנקודת שפל, הרחק מהיעד של הבנק המרכזי.

דו"ח התעסוקה שפורסם היום הצביע על תוספת של 224 אלף משרות חדשות ביוני - הרבה מעבר לתחזיות האנליסטים שעמדו על 170 אלף משרות.

בחודשים האחרונים הרבה טראמפ לתקוף את מדיניות הבנק המרכזי. לטענתו, שיעור הריבית בארה"ב גבוה מדי.

טראמפ ויו"ר הפד ג טראמפ ויו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: בלומברג טראמפ ויו"ר הפד ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
טראמפ צריך להפסיק את ההתערבות חסרת הבושה בהתנהלות הפד
מעבר לכל הבעיות הכלכליות עם אמירותיו, שכבר נותחו (בין היתר: לריבית נמוכה יש חסרונות משמעותיים בשל הגברת מינופים ויצירת בועות; בגלל החסרונות האלה, ריבית היפר-נמוכה נועדה ככלי חירום לתמרוץ כלכלה במשבר - לא ל"הזנקת" כלכלה שכבר נמצאת במצב טוב), הפגיעה באמינות הפד ובעצמאותו תפגע קשות בכלכלה האמריקאית. מרגע שהמשקיעים והכלכלנים סבורים שהפד פועל משיקולים פוליטיים של "מה שנוח לפוליטיקאים" באופן קצר-טווח ולא משיקולים כלכליים (עם דגש על שיקולים ארוכי-טווח), אמינות הכלכלה והריבית נפגעת אנושות. הפד יודע זאת, ולכן חייב להתנגד ללחץ כזה. כך, שום החלטה של הפד לא תיראה נקייה והגיונית - בכל החלטה (להעלות, להוריד או להשאיר) יהיו מעורבים שיקולים פוליטיים, של כניעה ללחץ פוליטי או התנגדות לו. על הפוליטיקאים להפסיק להתערב; אם הריבית תרד, זה יהיה בגלל מצב כלכלי בעייתי, לא בגלל שטראמפ רוצה.
א  |  05.07.19
לכל התגובות