אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן הכריזה: נגביר את קצב העשרת האורניום החל מהיום צילום: איי אף פי, גטי אימג'ס

איראן הכריזה: נגביר את קצב העשרת האורניום החל מהיום

טהרן הודיעה רשמית כי היא מתחילה להעשיר אורניום מעבר לרמה של 3.67%, הרמה שאליה הותר לה להעשיר אורניום במסגרת הסכם הגרעין. עוד נמסר כי טהרן תודיע על נסיגה מסעיפים בהסכם בכל 60 יום

07.07.2019, 09:55 | ynet

איראן הכריזה הבוקר (יום א') רשמית כי היא מתחילה החל מהיום להעשיר אורניום מעבר לרמה של 3.67%, הרמה שאליה הותר לה להעשיר אורניום במסגרת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות שנחתם בשנת 2015. עוד נמסר כי טהרן תודיע על נסיגה מסעיפים בהסכם בכל 60 יום.

קראו עוד בכלכליסט

בשבועות האחרונים החלה הרפובליקה האיסלאמית בתהליך של התרת המחויבויות שלה להסכם הגרעין ההוא, בתגובה על כך שארה"ב בהוראת הנשיא דונלד טראמפ פרשה מההסכם והחזירה את הסנקציות הקשות שלה על טהרן. טראמפ הורה אשתקד לפרוש מההסכם בטענה שמדובר בהסכם גרוע שרק מאפשר לאיראן להמשיך בפעילות הטרור שלה ברחבי המזרח התיכון והעולם.

מימין: חסן רוחאני ודונלד טראמפ, צילום: איי פי, איי אף פי מימין: חסן רוחאני ודונלד טראמפ | צילום: איי פי, איי אף פי מימין: חסן רוחאני ודונלד טראמפ, צילום: איי פי, איי אף פי

הסכם הגרעין מ-2015 קבע כי איראן תצמצם משמעותית את תוכנית הגרעין שלה, כך שלא תוכל לעשות פריצת דרך מיידית לפיתוח נשק גרעיני, ובתמורה יוסרו מעליה רוב הסנקציות הבינלאומיות שחנקו את כלכלתה במשך שנים.

בהסכם נקבע כי איראן תוכל להעשיר אורניום רק לרמה של 3.67%, הרבה פחות מ-20 האחוזים שאליהם העשירה אורניום לפני חתימת ההסכם ומ-90 האחוזים הדרושים לפיתוח נשק גרעיני.

מאז פרישת ארה"ב מההסכם מאיימת איראן שאם מדינות אירופה, ובראשן גרמניה, בריטניה וצרפת, לא ימצאו דרך לפצות אותה ולהקל את השפעת הסנקציות האמריקניות עליה – גם היא תפרוש מההסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות